Mitä tehdä vaikeassa tilanteessa, jossa ihminen hamstraa kotinsa täyteen rojua?
Hädin tuskin roskat vie ulos, mutta vanhaa ja tarpeetonta tavaraa vyöryy joka huone täynnä. Käyttää aikansa tavaroiden valvomiseen.
Itse hän ei näe ongelmaa elämäntavassaan.
Pelkään, että tuholaiset valtaavat pian koko kodin.
Hamstraukseen apua
7
212
Vastaukset 7
- Anonyymi
Huoli ilmotus ainut
- Anonyymi
Jokin ulkopuolinen taho esim.sossut. Liika roina on turvallisuus ja paloriski. Läheisen saarnat on tuuleen huutamista joten tukea antava lähestymistapa parempi. Hamstrauksen takana on usein jokin menetys mikä jäänyt käsittelemättä joten apua siihenkin mutta jos ihminen ei halua apua niin ei voi pakottaakaan. Ei tarvi kuin yks ihminen jota hamstraaja kuuntelee mut nää on vähän hankalia juttuja,tsemppiä!
- Anonyymi
Nimenomaan. Käsittelemättä jääneitä menetyksiä ja traumoja.
Tavaramereen niitä yrittää nyt hukuttaa. - Anonyymi
Valitettavasti ketään ei voi pakottaa
- Anonyymi
Pettynyt luultavasti ihmisiin, joten tuo huolehtimisesi epäilyttää sekin. Tavaransa voivat olla muistorikkaita.
Hei,
Vastaan vielä minäkin, vaikka saitkin jo monenlaisia vinkkejä. Alla vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Voit yrittää tarjota linkkejä läheisellesi tai ottaa halutessasi itse yhteyttä.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ Tukea psyykkisesti oireilevien tai sairastavien läheisille on myös tarjoilla tukisuhteen muodossa. https://tukinet.net/teemat/tukea-psyykkisesti-oireilevien-tai-sairastavien-laheisille/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma ja to klo 15–21 sekä ti ja ke klo 15-19.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202482Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401682Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6651102- 1081022
- 71982
- 98936
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk85780Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33746- 90732