Hamstraukseen apua

Anonyymi-ap

Mitä tehdä vaikeassa tilanteessa, jossa ihminen hamstraa kotinsa täyteen rojua?
Hädin tuskin roskat vie ulos, mutta vanhaa ja tarpeetonta tavaraa vyöryy joka huone täynnä. Käyttää aikansa tavaroiden valvomiseen.
Itse hän ei näe ongelmaa elämäntavassaan.
Pelkään, että tuholaiset valtaavat pian koko kodin.

7

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huoli ilmotus ainut

    • Anonyymi

      Jokin ulkopuolinen taho esim.sossut. Liika roina on turvallisuus ja paloriski. Läheisen saarnat on tuuleen huutamista joten tukea antava lähestymistapa parempi. Hamstrauksen takana on usein jokin menetys mikä jäänyt käsittelemättä joten apua siihenkin mutta jos ihminen ei halua apua niin ei voi pakottaakaan. Ei tarvi kuin yks ihminen jota hamstraaja kuuntelee mut nää on vähän hankalia juttuja,tsemppiä!

    • Anonyymi

      Nimenomaan. Käsittelemättä jääneitä menetyksiä ja traumoja.
      Tavaramereen niitä yrittää nyt hukuttaa.

    • Anonyymi

      Valitettavasti ketään ei voi pakottaa

    • Anonyymi

      Pettynyt luultavasti ihmisiin, joten tuo huolehtimisesi epäilyttää sekin. Tavaransa voivat olla muistorikkaita.

    • Hei,

      Vastaan vielä minäkin, vaikka saitkin jo monenlaisia vinkkejä. Alla vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Voit yrittää tarjota linkkejä läheisellesi tai ottaa halutessasi itse yhteyttä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ Tukea psyykkisesti oireilevien tai sairastavien läheisille on myös tarjoilla tukisuhteen muodossa. https://tukinet.net/teemat/tukea-psyykkisesti-oireilevien-tai-sairastavien-laheisille/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma ja to klo 15–21 sekä ti ja ke klo 15-19.

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2643
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      104
      1825
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1545
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      18
      1250
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      23
      1073
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      983
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      48
      980
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      958
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      121
      951
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      339
      839
    Aihe