Parikin kertaa täällä karjalassa on ollut tilanne, missä on jotain kiinnostusta ollut ilmassa. Ennen kuin sen enempää on edes tutustuminen alkanut, on näiden naisehdokaiden sukulaiset alkaneet urkkia ja seurata ja tehneet käyntejä.
Missään muualla en tiedä tällaista olevan. Onko karjalassa tapana että vanhemmat tai sukulaiset on mukana tutustumis-prosessissa eri tavoin?
Normaalisti pari tutustuu kaksin ja vasta pitkän ajan päästä voidaan nähdä esim vanhemmat. Täällä mennään järjestyksessä väärää tietä kun yksityisasiat tehdään heti ensitöikseen yhteisiksi mitä ne ei ole.
onko karjalassa sukulaiset aina mukana pariutumis-asioissa?
14
649
Vastaukset 14
- Anonyymi
Ei ole. Sinulla on selkeästi harhoja. Hakeudu lääkäriin ja hoidata itsesi kuntoon
- Anonyymi
Riippuu mistä roikkuu ja nuoruuden hehkussa ei yleensä roiku..
Eiköhän lienen tapauskohtaista kertomasi. Itse vahvasti karjalainen alenevassa polvessa, sain pariutua aivan rauhassa. En viihtynyt okussa vaan kuljin maailmalla pariutumassa, ei ollut uteliaat tahtia iskemässä..
Naimisiinkin sain mennä ilman yhdenkään okulaisen röhnön läsnäoloa, naimisiin menin vaimon kotikunnassa.. Muutin vaimoni kotikuntaan ja veikkaan näin viiden vuoden jälkeen ettei kukaan okulainen ole rakastani nähnyt, tuskin näkeekään...
Rohkeasti siis reissaamaan muualle, pimppa on hyvää kun siitä saa nauttia täysin rauhassa ilman uteliaiden katseita ja juoruja...- Anonyymi
Tällä kommentilla sinä vain alleviivasit sitä että karjalassa on uteliaat kyttäämässä ja mukana jopa seurustelutilanteissa koska sinunkin piti muualle lähteä siksi. Ja hyvä tietysti niin.
Vaikka näille paikallisille suoraan sanoo että heidän juoruilu ja kyttäys on väärin ja typerää niin ei nämä opi juuri mitään. Eivät korjaa käytöstään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä kommentilla sinä vain alleviivasit sitä että karjalassa on uteliaat kyttäämässä ja mukana jopa seurustelutilanteissa koska sinunkin piti muualle lähteä siksi. Ja hyvä tietysti niin.
Vaikka näille paikallisille suoraan sanoo että heidän juoruilu ja kyttäys on väärin ja typerää niin ei nämä opi juuri mitään. Eivät korjaa käytöstään.Kannettu vesi ei karjalassa pysy kaivossa, huomannut sen Outokummussa kuin lähikunnissa..
Tervepäiset lähtevät naimaan muualle, pysyvät poissa karjalan mailta kun huomaavat elämän helppouden..
- Anonyymi
Kyllä tutkitusti jopa serkuksiakin meni siirtolais väestössä naimisiin. Johtui etteivät oikein sopeutuneet paikalliseen väestöön. Sit myös yhdessä eläminen. Nykyisin väestössä paljon sukulaisten välistä seksiä. Ihmisillä vähä kontakteja muun kuin somen kautta. Tämän tekee sukutrutsauksen yleiseksi. Tosin ehkäisynä.
- Anonyymi
Totta on
- Anonyymi
Aikamoista on se, että sukulaiset on niin sanotussti tahtia lyömässä ja urkkimassa kun joku tai jotkut vaikka tutustuu. eihän sellaiseen nyt kukaan lähde jossa kaikki asiat on heti muille levitetty ja uteliaat juoruilemassa .
pariutuminen on hyvin yksityistä. ei ne kuulu muille yhtään. luulis että ihmiset osaisi kunniottaa toisten yksityisyyttä mutta havaintojen mukaan karjalassa ei juurikaan osata. aina ollaan nenä muiden asiossa. se mitä yhdelle tänään sanot on huomenna sadan ihmisen tiedossa. ei ole ihan tervettä tällainen. missään muualla maassa en tiedä tällaista olevan. tuskin edes koko maailmassa on montaa aluetta missä tämmöistä olisi tässä laajuudessa. - Anonyymi
Miten yleistä nykyisin serkkujen sex ilottelu
- Anonyymi
Asuin parikyt vuotta sitten naisen kanssa. Appiukko tunki joka päivä kahville. Sitten riitti. Olin vielä kuulemma huonoin ihminen jonka maa kantoi. No se olikin sillä hulluus eläkkeellä.
Sen jälkeen olen yrittänyt ottaa selvää perheen sairauksista- Anonyymi
Kuulostaa narsismille. Narsistit moittii muita ja siirtää omat vikansa muiden piirteiksi muttei huomaa malkaa omassa silmässä koskaan.
- Anonyymi00016
Olenkohan ollut saman naisen kanssa asunut kun tuo kuullostaa niin tutulta
- Anonyymi00017
Ollaankohan napalankoja. Naikkonen on kerennyt pariutua jo useiden kanssa sen jälkeen
- Anonyymi00015
Kyl mää vaan mieluusti ajelen pojan morsiamet, täytyyhän testata onko toimiva tapaus...
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2051220- 80767
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48722Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va202683Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47641Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan48618- 81601
- 23563
- 106560
- 39559
- 46550
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja292538Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko52523Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27513Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.36513Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47504Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74491Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33469Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91456