Demarit epäluetettavia, tuskin hallituksessa nähdään seuraavassa

Anonyymi-ap

Hankalaahan se on demareille kun hukassa 24-41 miljardia euroa.
Itse aiheuttaja päätti "KARATA" EROTA EDUSKUNNASTA.

SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar antaa täyslaidallisen VTV:n raportille ja koko prosessille.

Jo toinen oppositiopuolue SDP:n varapuheenjohtaja arvostelee Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) raporttia, joka kritisoi Sanna Marinin (sd) hallituksen rahankäyttöä.
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen (sd) vaati raporttia oikaistavaksi.

Raportista on noussut kohua, kun valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä Sdp mandaatilla Marinin valitsema 2022, moitti sitä Helsingin Sanomien haastattelussa.

Raportissa arvioidaan, että vuosien 2020–2023 menolisäykset ylittivät hallituksen suunnitteleman menotason kumulatiivisesti noin 41 miljardilla eurolla. Raportin mukaan vuosina 2020–2023 valtion budjetin menotaso oli vuosittain keskimäärin 10 miljardia korkeampi kuin alkuperäisessä suunnitelmassa.

16

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olispa ollut Sanna Marinia pätevämpi pääministeri, meillä ei nyt olisi terveydenhuoltokaan vaikeuksissa.

      • Anonyymi

        SOTE:a alettiin sorvaamaan jo useampi hallitus ennen Marinin aikakautta.


      • Anonyymi

        Olisipa meillä hallitus, joka huolehtisi siitä, että kaikki sairaat ja vanhukset saisivat sote-alueilla tarvitsemansa terveys- ja hoivapalvelut riippumatta kukkaron paksuudesta ja asuinpaikasta

        Sanna Marinin hallituksen aikana, kuten sitä ennen ja sitä ennen... Suomessa eduskunnassa on ollut oikeistopuolueiden kansanedustajilla enemmistö.
        Sosiaali- ja terveyspalvelut on hoidettu rikkaiden ehdoilla, ei suinkaan sote-palveluja tarvitsevien ehdoilla.

        Terveyskeskuksia ja sairaaloiden päivystyksiä on suljettu juuri siellä, missä elää eniten vielä monisairaita vanhuksia. Lapin sairaaloiden sulkemiset ja päivysten ja myös vuodeosastojen sulkemiset ovat väärin.

        Orpon hallitus siirtää resursseja yksityiseen terveysbisnekseen julkiselta puolelta, joten hoitoon pääsy vaikeutuu, matkat pitenebät ja sairauksien ennaltaehkäisy ei onnistu.

        Terveyskeskuksissa (niissä jäljelle jääneissä) ei ole gynekologeja, ei ole silmäälääkäreitä, ei ole ortopedejä, ei ole geriatreja... ei ole toisin sanoen erikoislääkäreitä... ja kun alueiden on pakkoleikata, niin lähetteitä erikoislääkääreille ei alueilta tipu.

        Yli 65-vuotiaiden kolme käyntikertaa terveysfirman yleislääkärillä ei lyhennä hoitojonoja ja ei auta monisairaita vanhuksia. Tarvitaan omalääkärit terveyskeskuksiin, jotta sairauksia voidaan ennaltaehkäistä ja jotta syntyy pitkäaikainen hyvä hoitosuhde, mikä ei ole rahasta kiinni ja vain rikkaiden etuoikeus, kuten se on nykyään.


    • Anonyymi

      Ihminen on pääministeri (ei kansan äänestämä) ottaa rahat ja velkaa vielä mitä vaan saa. Hävittää rahat ja lähtee karkuun. Ei edes hoida tehtäväänsä loppuun vaan pyysi presidentiltä eroa tehtävistä ennenaikaisesti. Tyypillinen ”hit&run” juttu jota esim ryöstäporukat joutuu käyttää kun maa polttelee persuksissa.

      • Anonyymi

        Niinhän se Katainen teki. Jätti pääministerin pestinsä kesken kun avautui parempi palkkainen virka Brysselissä.


    • Anonyymi

      On se hyvä että perussuomalasiin voi luotaa yhdessä asiassa; persu pettää aina!

    • Anonyymi

      Demarit eivät ole yleensä epäluotettavia, Marin oli poikkeus.

      Se, mikä tällä hetkellä kuitenkin hankaloittaa ennustamista on jako oikeisto- ja vasemmistodemareiden välillä. Käytännössä kyse on siitä, voittaako Mäkynen vai Lindman.

      Jos Lidmanin puoli pääsee valtaan, niin ei ole mitään ongelmia mennä hallitukseen Keskustan tai Kokoomuksen kanssa. Jos taas Mäkysen talousnerot saavat vallan, niin hallitukseen pääsy on vaikeaa koska saman mielisiä löytyy vain vasemmistoliitosta ja vihreistä.

      Demareille valinta on vaikea koska jos oikeistodemaritsaavat vallan, vihervasemmisto saa demreiden ääniä eikä ole enää varmuutta suurimman puolueen asemasta.

      Demareiden pitääkin ajella kaksilla rattailla vaaleihin asti.

    • Anonyymi

      Silvennoisen lahjoja ne vaan. Tuijottakaa eteenne. Likistelkää toisianne.

    • Anonyymi

      Näyttää siltä, että hallitukselta on pelimerkit loppu ja suosion saamiseksi pitää yrittää kaivaa vanhoista jotakin.

      Ei hyvältä näytä hallituspuolueille.

    • Anonyymi

      Totuus on, että näin huonoa hallitusta ei ole nähty pitkiin aikoihin. Marinin hallitus nautti kansan keskuudessa suosiota ja menestyi verrattomasti paremmin kuin tämä nykyinen hallitus. joka o osoittautunut erittäin heikoksi. Suomi on luisunut Euroopan valtioiden joukossa lähes kaikkein huonoimmaksi! Se on nyt nähty - näin on käynyt! Se ei pelkällä puhumalla muutu miksikään - se on fakta. Suomi on lähes Euroopan jumbo. Se on tämän nykyhallituksen "ansio".

    • Anonyymi

      Demarit ovat epäluettavia koska niillä on pakka hiukan sekaisin.

      Epäluettavuus on harkittua koska on helppoa saada kannatusta sillä, että ei ole hallituspuolue kuin kertomalla, mitä oikeasti aikoo tehdä. Jos kertoo liian tarkasti, niin voi käydä niin, ettei demarit saa vihervasemmiston kaikkia ääniä.

      Pitää muistaa, mitä Marin sanoi: Vasemmiston äänet pitää keskittää demareille, ettei Kokoomus pääse hallitukseen.
      Muut kaksi vasemmistopuoluetta eivät ole kovin innostuneita ajatuksesta, mutta ainakin nyt, demarit pitävät itsellään koko vasemmiston viittaa.

    • Anonyymi

      Sipilän hallituksessa olleet kaksi perussuomalaista / sininen tulevaisuus ministeriä Mattila ja Mäntylä vetivät Ruotsissa vieraillessaan p...eet olalle eli ryyppäsit itsensä pöydän alle.
      Ja nämäkin naiset olivat mukana sotea sotkemassa. Sitten Sipilä pyysi hallituksensa eroa, kun eivät saaneet sotesta sopua aikaiseksi hallituspuolueiden kesken.

      • Anonyymi

        Sipilästä on vuosia aikaa


    • Anonyymi

      Sdp ja kaikki muuttuu paskaksi, luonnonlaki.

    • Anonyymi

      Kokoperse hehkuttelee voimansa tunnossa luvuilla jotka on jo aikaa sitten osoitettu vääriksi. Ovatko asiasi todella noin huonosti ?

    • Anonyymi

      Kyllä Suomen ajautuminen tähän tilaan on pitkä aikainen kehitys , valtion
      menoja olisi vuosia sitten katsottu tarkemmin esim. valtio virkamiesten määrää
      vähentämällä ja muita valtion menoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      213
      3628
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3499
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2608
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      11
      2190
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      2140
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      79
      1187
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe