HS: Suomen taloudessa on asiantuntijoille tuntematon mystinen "jarru", joka hidastaa talouden elpymi

Anonyymi-ap

HS: Suomen taloudessa on asiantuntijoille tuntematon mystinen "jarru", joka hidastaa talouden elpymistä

Talouden elpymisen ennustetta tarkistetaan taas. Alaspäin. Mikä ihme on tämä jarru, joka on mystifioinut asiantuntijatkin. Kukaan ei tiedä, mistä oikein on kyse. Kulutus on jäässä, viennin kasvu ei kompensoi, asuntomarkkinat ei vedä.

Tuntuu kuin joku olisi painanut jarrut pohjaan, mutta kukaan ei tiedä kuka ja miksi?

"Keskeinen kysymys siis on, mitä taloudessa on tapahtunut, kun ennakkotiedot ovat pettäneet kesän jälkeen. Sinänsä ei ole lainkaan harvinaista, että suhdanteen taitekohdissa ennusteissa on suuria eroja.

Euroalueella ennusteita on tarkistettu ylöspäin, mutta Suomessa alaspäin. Suomen taloudessa on jokin jarru, joka hidastaa talouden elpymistä ja horjuttaa uskoa tulevaisuuteen.

Spolander ei ole vielä varma, mikä tämä jarru on. Kesällä useat ennakoivat indikaattorit puhuivat talouskasvun voimistumisen puolesta, mutta sitten tapahtui jotain."

"Spolander painottaa, että viennin kasvu ei ole riittänyt kompensoimaan heikkoa kotimaista kysyntää. Asuntomarkkinat ovat yhä jäässä eikä kotitalouksien kulutus kasva."

https://www.hs.fi/talous/art-2000011634955.html

13

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ollut yllätys ! Rikkaitten rikastuttaminen ei pelastanutkaan Suomea !


      Työttömyys kasvaa edelleen kohti loppuvuotta ja velka kasvaa. Oppositio teki välikysymyksen velkaantumisesta, jonka hallitus lupasi loppuvan.
      Lamahallitus on heittänyt roskakoriin tavoitteensa. Valtion talous menee hallitsemattomasti kohti syvää päätyä.Äärioikeisto diktatuuri hallitus ei sitä hyväksy

      Uepopurra


      ÄänestäSuuret veronalennukset hyvätuloisille ja yhteisöveron alennus eivät ole itseään rahoittavia - kaukana siitä. Alennukset rahoitetaan velalla ja Suomi joutuu suuriin vaikeuksiin. Tämän ymmärtävät taloustiedettä vähänkin tuntevat. Orpo ja Purra valehtelevat härskisti ja toimivat epäisänmaallisesti.Kolumni: Hallitus ja todellisuus
      Jo kauan on näyttänyt siltä, että maan hallitus elää eri todellisuudessa kuin kansa.
      Tämän olisi pitänyt kirkastua kaikille viime viikolla, kun pääministeri Orpo arvioi HS:n Vieraskynä-palstalla hallituksen olevan onnistumassa tavoitteessaan vakauttaa velkasuhde vaalikauden aikana. Orpo sanoi näkemyksensä perustuvan valtiovarainministeriön arvioon.

      Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö sanoi tuoreeltaan, että ministeriö ei ole tehnyt sellaista arviota. Orpo ei perääntynyt, vaan vetosi ministeriön tekemään skenaariolaskelmaan. Sen mukaan jos ihan kaikki hallituksen säästötoimet ja niiden työllisyysvaikutukset toteutuisivat tavoitellusti, niin velkasuhteen kasvu pysähtyisi vuonna 2027 ja jatkaisi taas kasvuaan vuonna 2028.

      Tälle nauravat naurismaan aidatkin.

    • Anonyymi

      Ei ole mitään mystistä syytä olemattomalle talouskasvulle !!


      Suomen julkisen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot jotka ovat 57% suhteessa BKT:hen !
      Luku on maailman korkeimpia eli huonoimpia lukuja !
      Sveitsin luku on 32% ja Yhdysvaltojen luku on 36%

      Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !
      Päätökset ovat olleet lähinnä vasemmiston tekosia !

      Kun julkiset menot ovat liian suuret niin verotus on korkeata ja talouskasvu on olematonta sekä varallisuustasot ovat matalat ! Kuten Suomessa on !

      Keskim varallisuus aikuista kohti
      Suomi 186000 USD, Yhdysvallat 579000 USD, Sveitsi 696000 USD

      Lopputuloksena on kova velkaantuminen ja velkaantuminen ulkomaille !
      Julkinen velka on tasoa 240 miljardia euroa ! Velka kasvaa vuosittain !
      Tämä on meidän perintö tuleville sukupolville !?

      Tässä pohdittavaa tulevalle hallitukselle ja kaikille Suomalaisille

    • Anonyymi

      Massa-työttömyys Suomessa jo n. 1990 -2025.
      Ja nykyään E-Suomen lähiöissä makaa jouten, korruptoituneen tulonsiirto-pakolais-teollsuuden maahan tuomia elättejä täys ylläpidossa, kela-lomilla valtava määrä !
      - Suomeen sos.turva maahanmuutolla rakennettu tikittävä pommi.
      Suomi on kaikin puolisessa alasajossa.
      Muutos on kohti turvattomia kehitysmaa oloja.

      Suomessakin on kansanvihollisia, jotka ovat haaskanneet valtion rahat ja kansan omaisuuden.
      Vastuussa olevat kulttuuri marxistit, vas vihreät, sekä markkinatalous uskovaiset markkina liberalistit oikealla.
      Nämä myyrät ovat tehneet trendi politiikalla yli-velka Suomen, parissa vuosikymmenessä "!!
      Huikea saavutus !
      Sama ukrainassa ja eu-nato-gb- ranska-bryssel touhuissa.
      Nyt on jo makrooni ranskassa hiljentynytovelan taktisesti, mutta meidän älytön oma rakki räksyttää vielä..
      Ja Ei ole tarvinnut tuoda korruptiota mistään ulkopuolelta , vaan se on omaa, alkuperäistä, esim.. slaavi alueelle, ukrainaan kuuluvaa kansanperinnettä.
      Ja muistakaa, ukraina on vanha neuvostotasvalta, osa venäjää. Ja Puolaa.
      Ukraina siis ei ole itsenäinen valtio, vaan rajamaa, joka on jaettu venäjän, puolan unkarin, tsekkien yms. välillä.
      Mutta nato gb siirtomaa hallinnon yllýttämä , tukemana, ukraina natsit nyt tuhosi oman maansa, se on sääli.
      Mutta näin ne ukraina natsit harvenee ja lontoo-bryssel-washington sodan lietsojat menetti rahansa tässä ukraina-vietnamissa.
      Ja jo pari miljoonaa uhria on! Siis joukkotuhonta !!
      -- Tuomitaanko globalistit, ja Lontoo city ja wall street rahan pyörittäjät tästä globalistien itään etenimis joukko tuhonnasta ?
      Milloin alkaa oikeuden köynnit nurnbergin tavoin ?
      - köysi kaulaan globalisteille ?

    • Anonyymi

      Suomen taalouden jarru on hyvin kaikkien tuntema kokoomus

    • Anonyymi

      Nimen omaan kaikki nuo edellä mainitut syyt johtuu kokoomuskenmyoimista

      Alv N korotus ja vero edut vain rikkaille

    • Anonyymi

      👺👺👺👺👺👺🎩🎩🎩🎩🎩💩💩💩💩💩💩
      Orpon ensimmäinen valhe koskee huolta Suomen talouden velkaantumisesta. Orpo johti kokoomuksen vaaleihin lupauksella, että on aika lopettaa velaksi eläminen. Lopputuloksena on se, että velkaantuminen jatkuu vähintään samaa tahtia kuin ennenkin.

      Huhtikuussa 2025 Orpo osoitti kaikki huolipuheensa valheiksi. Hallitus antoi isolla kauhalla veronkevennyksiä, joista suurimman hyödyn keräävät kaikkein suurituloisimmat. Heidän lisäkseen hyötyjiä ovat suuryritykset, jotka saavat yhteisöveron alennuksen.👺👺👺👺👺👺👺👺👺
      Orpon hallitus paskoi kaikki homma
      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.

      Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyäntoi

      Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyä asioiden parantamiseen sen sijaan että keskittyvät edellisen hallituksen mollaamiseen

      Yhdentekevää mihin keskittyvät kun puuttuu osaaminen kaikkeen muuhun kuin omien palkkojen korottamiseen

      Nyt lakkautetaan kuntouttava työtoiminta, kyllä tässä Kokoomus ja persut hallitus, rakentelee itse heinäsirkkoja ja veden paisumusta...ylimielilistä keskeneräistä hallitus toimintaa.....kaikella saralla...aivan jäätävää rahanjakelua... Orpo Purra hallitus.........hyi helvetti.. hallitus vaihtoon!!!!!!

      Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyäntoi

      Orpo on aika luuseri. Stubb jyrännyt hänet täysin. Vois nykyhallitus keskittyä asioiden parantamiseen sen sijaan että keskittyvät edellisen hallituksen mollaamiseen

      Yhdentekevää mihin keskittyvät kun puuttuu osaaminen kaikkeen muuhun kuin omien palkkojen korottamiseen

      Nyt lakkautetaan kuntouttava työtoiminta, kyllä tässä Kokoomus ja persut hallitus, rakentelee itse heinäsirkkoja ja veden paisumusta...ylimielilistä keskeneräistä hallitus toimintaa.....kaikella saralla...aivan jäätävää rahanjakelua... Orpo Purra hallitus.........hyi helvetti.. hallitus vaihtoon!!!!!!Marinin pelko on viisauden alku ♥️♥️♥️♥️

      Marin uusi tuleminen pelastaa Suomen

      👺👺👺👺👺👺👺👺

      Matematiikka on vaikeaa: Urpon hallitukselleVTV:n raportissa 8 miljardin virhe ???


      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011638626.html
      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa, kuten VTV:n raportissa arvioidaan.

      ”Raporttimme yhteenvedon muotoiluista voi tosiaan saada virheellisen käsityksen, että 3,9 prosentin kasvu menojen suhteessa bkt:hen johtuisi vain menolisäyksistä, vaikka näin ei ole. Kyseinen luku pitää sisällään myös automaattiset menojen muutokset. Asia on tuotu oikealla tavalla esiin muissa raportin kohdissa. Emme väitä, että julkisen talouden ongelmat johtuisivat vain Marinin hallituksen toimista”, Kangasrääsiö kirjoitti HS:lle."


      Äänestää SDP👺👺👺👺👺👺👺👺

      Matematiikka on vaikeaa: Urpon hallitukselleVTV:n raportissa 8 miljardin virhe ???


      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011638626.html
      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa, kuten VTV:n raportissa arvioidaan.

      ”Raporttimme yhteenvedon muotoiluista voi tosiaan saada virheellisen käsityksen, että 3,9 prosentin kasvu menojen suhteessa bkt:hen johtuisi vain menolisäyksistä, vaikka näin ei ole. Kyseinen luku pitää sisällään myös automaattiset menojen muutokset. Asia on tuotu oikealla tavalla esiin muissa raportin kohdissa. Emme väitä, että julkisen talouden ongelmat johtuisivat vain Marinin hallituksen toimista”, Kangasrääsiö kirjoitti HS:lle."


      ÄänestäYksityiset palveluntarjoajat saavat valtion verorahat

      Sitten jakavat voitot osinkoina sijoittajille ja omistajille

      Näin rikaat saavat taas valtion ja kansan verovarat itselleen

      Siis esim kun yksiyyistetään Sote palveluja

      hallitus sen suunnitteli. Sote leikataan torsoksi ja rahat
      siirretään pörriäisille.

    • Anonyymi

      Tuntematon jarru, heh, heh. Kokoomuslaisten osaamattomuus on kyseessä

    • Anonyymi
      UUSI

      Kaikki "talousosaajat" näyttää olevan "lasse lehtosia", PIPSA KERRO SINÄ . . . 💩💩💩

    • Anonyymi
      UUSI

      Olisinhan se melkoinen ihme mikäli talouskasvua leikkaamalla, saataisiin lisää talouskasvua.
      Silloinhan sitä kasvua ei pitäisi laisinkaan tavoitella!

    • Anonyymi
      UUSI

      Mystinen jarru on talouskasvun pahin este: Hallitus.

    • Anonyymi
      UUSI

      Kaikkien junien jarrut syyniin äkkiä!

    • Anonyymi
      UUSI

      Ehkäpä se jarru on suomalaisten oppimiskyky. Hallituspuolueet ovat jatkuvasti ripittääneet ihmisiä, että yli varojen elämisen pitää loppua. Kansalaiset ovat sekä oppivaisia että kuuliaisia. Kuluttaminen on loppunut ja rahat pannaan sukanvarteen. Eli eletään niin kuin opetetaan. Eihän se kotimarkkinatalous tietenkään voi kasvaa, jos vain säästetään vielä pahemman päivän varalle ja sen jälkeenkin.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3375
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      127
      2417
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1917
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      7
      1520
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1502
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1310
    7. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      66
      1142
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      60
      1135
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      49
      1076
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      61
      1001
    Aihe