Rokin pelaajamateriaali on vahvaa , mutta pelitapa ei tue menestystä

Anonyymi-ap

Roki on harjoitellut hyvin ja joukkueen pelaajat ovat yksilöinä erinomaisessa kunnossa. Silti valmennuksen ajama pelitapa herättää vakavia kysymyksiä. En muista pitkään aikaan nähneeni vastaavaa lähestymistapaa, jossa:

A) kiekosta ei saa luopua missään tilanteessa, ja
B) hyökkäyksiin yritetään lähteä puolustusalueelta yhden pelaajan liikkeen varassa muiden seistessä paikoillaan.

Pelillinen filosofia tuo paikoitellen mieleen jalkapallon, jossa palloa kierrätetään isolla kentällä jopa maalivahdille asti. Toisaalta mukana on kaikuja 1970–1980-lukujen Neuvostoliiton maajoukkueen kiekkokulttuurista. Ongelma on kuitenkin se, että nämä vertaukset eivät toimi 2020-luvun Mestis-kiekossa.

Rokin pelitavan keskeiset ongelmat
1. Jääkiekko ei ole jalkapalloa.
Pallokontrolliprosentin maksimointi on jalkapallon logiikkaa, eikä sitä voi suoraan siirtää lajiin, joka perustuu jatkuvaan kamppailuun, nopeisiin suunnanmuutoksiin ja tilan välittömään hyödyntämiseen.
2. Neuvostoliiton pelitapa ei ole kopioitavissa.
Aikansa huippuneuvostoliittolaiset olivat ylivoimaisia fysiikaltaan, nopeudeltaan ja taidoltaan. He pystyivät pyörittämään kiekkoa ilman luovutuksia tavalla, johon nykyjoukkueista hyvin harva – jos yksikään – kykenee.
3. Yhden pelaajan liikkeellä ei luoda maalintekoa nykylätkässä.
Jopa Neuvostoliitto rakensi menestyksensä jatkuvaan liikkeeseen, paikanvaihtoihin ja salamannopeisiin syöttöihin – ei siihen, että yksi pelaaja yrittäisi murtaa viisikon omillaan. Joukkueille ei yksinkertaisesti jää nykykiekossa aikaa seisoskella ja odottaa ratkaisua.

Potentiaalia on – mutta pelitapa on päivitettävä ja erilaisia kentällisiä on kokeiltava NYT!

Rokilla on aidosti taitava ja potentiaalinen pelaajisto, ja valmennus on tehnyt hyvää työtä peruskunnon rakentamisessa. Menestystä ei kuitenkaan tule niin kauan kuin pelitapa nojaa ihanteisiin, jotka eivät vastaa modernin, erittäin nopean ja älykkään jääkiekon vaatimuksia.
Valmennuksen olisi syytä tehdä rohkea täyskäännös ja päivittää pelitapansa 2020-luvun realiteetteihin. Lisäksi on arvioitava avoimin mielin, mitkä nykyrosterin pelaajat sopivat parhaiten nopeampaan, modernimpaan ja dynaamisempaan pelistrategiaan.
Rokilla on aineksia paljon parempaan – mutta vain, jos pelillinen ajattelu tuodaan tälle aikakaudelle.

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrassaan hämmästyttävän hyvä analyysi!
      Lähetä Roki:lle!

    • Anonyymi

      onhan se Rokin pelitapa tosi hidas ja aika tylsää lätkää katsoa.
      harva joukkue pelaa kiekon punaviivan jälkeen omaan päähän…
      vastustajille on tietysti hauskaa ja helppoa etukarvata seisovia ukkoja.

      • Anonyymi

        Kävin katsomassa JoKP - ROKI pelin.
        JoKP:n energisyys, luisteluvoima ja - nopeus olivat myrkkyä hitaita lähtöjä ja kiekkokontrollia yrittäneelle ROKI:lle.
        Lopputulos 6-0 JoKP:lle. Ovat olleet hyvällä jalalla tällä kaudella.


    • Anonyymi

      Jujja Jalosen tyyli oli myös erittäin tylsää hitautensa vuoksi, mutta siinäkin sentään suuri osa ukoista liikkui ja yritti tehdä itsensä pelattavaksi.

    • Anonyymi

      1-9 -häviö Ketterälle tänään kotona!

      Kun valmennus alkukaudesta luovuttaa johdon pelaajille, ei pelisysteemillä ole juurikaan väliä.

      Ihmisten johtaminen ja manageeraminen on taitolaji ja joskus helvetin yksinäistä puuhaa. Se on paljon tärkeämpi taito ammattijoukkueen valmentamisessa kuin esim luistelutekniikan opettaminen saati sitten peruskunnon rakentaminen.

      Kun valmennus alkaa kaveeraamaan kärkijätkien kanssa ja joukkueeesta häviää kilpailu peliajasta, on kausi lähes varmasti pilattu. Nykyvalmennuksen on lähes mahdotonta ottaa takaisin auktoriteettiaan vaikka se kuinka rähjäisi - pelaajat naureskelevat keskenään tunteenpurkauksille. Pelipaikkahan on jatkossakin taattu, kun et väitä vastaan :}

      Yleensä ainut vaihtoehto on vaihtaa valmennusjohto, mutta rahat taitaa Rokissa olla loppu. Ei auta kuin kärsiä tämäkin kausi, jollei sitten valmennukselle anneta pikaterapia ihmisten ja joukkueen johtamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe