Roki on harjoitellut hyvin ja joukkueen pelaajat ovat yksilöinä erinomaisessa kunnossa. Silti valmennuksen ajama pelitapa herättää vakavia kysymyksiä. En muista pitkään aikaan nähneeni vastaavaa lähestymistapaa, jossa:
A) kiekosta ei saa luopua missään tilanteessa, ja
B) hyökkäyksiin yritetään lähteä puolustusalueelta yhden pelaajan liikkeen varassa muiden seistessä paikoillaan.
Pelillinen filosofia tuo paikoitellen mieleen jalkapallon, jossa palloa kierrätetään isolla kentällä jopa maalivahdille asti. Toisaalta mukana on kaikuja 1970–1980-lukujen Neuvostoliiton maajoukkueen kiekkokulttuurista. Ongelma on kuitenkin se, että nämä vertaukset eivät toimi 2020-luvun Mestis-kiekossa.
Rokin pelitavan keskeiset ongelmat
1. Jääkiekko ei ole jalkapalloa.
Pallokontrolliprosentin maksimointi on jalkapallon logiikkaa, eikä sitä voi suoraan siirtää lajiin, joka perustuu jatkuvaan kamppailuun, nopeisiin suunnanmuutoksiin ja tilan välittömään hyödyntämiseen.
2. Neuvostoliiton pelitapa ei ole kopioitavissa.
Aikansa huippuneuvostoliittolaiset olivat ylivoimaisia fysiikaltaan, nopeudeltaan ja taidoltaan. He pystyivät pyörittämään kiekkoa ilman luovutuksia tavalla, johon nykyjoukkueista hyvin harva – jos yksikään – kykenee.
3. Yhden pelaajan liikkeellä ei luoda maalintekoa nykylätkässä.
Jopa Neuvostoliitto rakensi menestyksensä jatkuvaan liikkeeseen, paikanvaihtoihin ja salamannopeisiin syöttöihin – ei siihen, että yksi pelaaja yrittäisi murtaa viisikon omillaan. Joukkueille ei yksinkertaisesti jää nykykiekossa aikaa seisoskella ja odottaa ratkaisua.
Potentiaalia on – mutta pelitapa on päivitettävä ja erilaisia kentällisiä on kokeiltava NYT!
Rokilla on aidosti taitava ja potentiaalinen pelaajisto, ja valmennus on tehnyt hyvää työtä peruskunnon rakentamisessa. Menestystä ei kuitenkaan tule niin kauan kuin pelitapa nojaa ihanteisiin, jotka eivät vastaa modernin, erittäin nopean ja älykkään jääkiekon vaatimuksia.
Valmennuksen olisi syytä tehdä rohkea täyskäännös ja päivittää pelitapansa 2020-luvun realiteetteihin. Lisäksi on arvioitava avoimin mielin, mitkä nykyrosterin pelaajat sopivat parhaiten nopeampaan, modernimpaan ja dynaamisempaan pelistrategiaan.
Rokilla on aineksia paljon parempaan – mutta vain, jos pelillinen ajattelu tuodaan tälle aikakaudelle.
Rokin pelaajamateriaali on vahvaa , mutta pelitapa ei tue menestystä
5
182
Vastaukset
- Anonyymi
Kerrassaan hämmästyttävän hyvä analyysi!
Lähetä Roki:lle! - Anonyymi
onhan se Rokin pelitapa tosi hidas ja aika tylsää lätkää katsoa.
harva joukkue pelaa kiekon punaviivan jälkeen omaan päähän…
vastustajille on tietysti hauskaa ja helppoa etukarvata seisovia ukkoja.- Anonyymi
Kävin katsomassa JoKP - ROKI pelin.
JoKP:n energisyys, luisteluvoima ja - nopeus olivat myrkkyä hitaita lähtöjä ja kiekkokontrollia yrittäneelle ROKI:lle.
Lopputulos 6-0 JoKP:lle. Ovat olleet hyvällä jalalla tällä kaudella.
- Anonyymi
Jujja Jalosen tyyli oli myös erittäin tylsää hitautensa vuoksi, mutta siinäkin sentään suuri osa ukoista liikkui ja yritti tehdä itsensä pelattavaksi.
- Anonyymi
1-9 -häviö Ketterälle tänään kotona!
Kun valmennus alkukaudesta luovuttaa johdon pelaajille, ei pelisysteemillä ole juurikaan väliä.
Ihmisten johtaminen ja manageeraminen on taitolaji ja joskus helvetin yksinäistä puuhaa. Se on paljon tärkeämpi taito ammattijoukkueen valmentamisessa kuin esim luistelutekniikan opettaminen saati sitten peruskunnon rakentaminen.
Kun valmennus alkaa kaveeraamaan kärkijätkien kanssa ja joukkueeesta häviää kilpailu peliajasta, on kausi lähes varmasti pilattu. Nykyvalmennuksen on lähes mahdotonta ottaa takaisin auktoriteettiaan vaikka se kuinka rähjäisi - pelaajat naureskelevat keskenään tunteenpurkauksille. Pelipaikkahan on jatkossakin taattu, kun et väitä vastaan :}
Yleensä ainut vaihtoehto on vaihtaa valmennusjohto, mutta rahat taitaa Rokissa olla loppu. Ei auta kuin kärsiä tämäkin kausi, jollei sitten valmennukselle anneta pikaterapia ihmisten ja joukkueen johtamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3147335Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r695175Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014534Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174352Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1034096Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s513890Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543780Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743687Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293576SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha833413