Suomen talouskehitys jää jälkeen Euroopan unionin jäsenmaista ja euroalueesta, selviää komission tuoreesta talousennusteesta.
Julkisen talouden velkasuhde jatkaa Suomessa kasvuaan, kuten myös työttömyys ja ja julkisen terveydenhuollon jonot.
Komissio ennustaa, että Suomen velkasuhde kasvaa 88,1 prosenttiin vuonna 2025, 90,9 prosenttiin vuonna 2026 ja edelleen 92,3 prosenttiin vuonna 2027.
Karut luvut ovat myös Suomen työttömyyden kehityksessä: komissio ennustaa Suomen työttömyysasteen nousevan 9,5 prosenttiin tänä vuonna.
Nykyisen oikeistohallituksen puolueet sanoivat Orpon-Purran oikeistohallituksen muodostamisen jälkeen, että "hallitus lopettaa Suomen valkaannuttamisen ja lisää työllisten määrää sadalla tuhannella (100 000) uudella työllisellä".
Onko hallitus lopettanut Suomen velkaannuttamisen ja lisännyt työllisten määrää sadallatuhannella uudella työllisellä?
Tosiasiassa nykyhallitus on velkaannuttanut ja velkaannuttaa parasta aikaa Suomea vuosittain enemmän kuin yksikään toinen hallitus on tämän maan historiassa valtiota velkaannuttanut, työllisten määrä ei 100 000 työllisellä ole lisätty vaan työttömyys on kasvanut niin hirtoriallisen karmeisiin lukemiin, että Suomessa on nyt EU-maitten toiseksi korkein työttömyys. Suomen työttömyys ja talouskehitys on heikompi, mitä on esimerkiksi entisen Varsovan liiton maitten, Romanian, Bulkarian, Slovakian jne. kehitys.
https://yle.fi/a/74-20194771
Perskokkarehallitus syössyt Suomen talouskehityksen Euroopan heikoimmaksi
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Rumaaa on perskokkareiden hallituksen toiminta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999