Nykyään valitetaan ettei opetusta saa riittävästä.

Anonyymi-ap

Jopa autokoulut valittaa tästä. Onko se tosiaan muka niin että autokoulu ei saa antaa opetusta vai onko kyse vain siitä että kun ei tarvitse antaa niin silloin ei anneta?

Jos perustaisin autokoulun niin simuaattoria ei olisi ja autolla ajettaisiin enemmän mitä laki sallii ja käytäisiin kokeilemassa talvisin miten luistelee ja miten siitä selviää ja miten siihen ei joudu. Nyt tätä ei opeteta lainkaan paitsi sillä simulaattorilla. Hinnatkin on niin kovia nykyään että kyllä sillä rahalla saa ja vaikka vähän raapaisisi hinnasta poiskin.

10

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perusta ihmeessä, pian olet miljonääri!

    • Anonyymi

      Tuotahan minä olen tuonut esille.
      Eräs henkilö sai kortin muutama viikko sitten.
      6 ajotuntia + simulaattori tunteja päälle, ajotunnin pituus 50 minuuttia siis oikeasti 5 tuntia ajoharjoittelua.
      Itse olen opettanut opetusluvalla ja ajotunteja tuli helposti 100h 10 kuukauden aikana.
      Mukana oli liukkaankelin ajoja, pimeäajoja, kapealla lumisella tiellä ajoa ja toisten autojen kohtaamista, matka-ajoa ohituksineen, ja tietenkin paljon kaupunkiajoa sekä moottoritieajoa.

    • Anonyymi

      Eikös se ole enimmäkseen kiinni siitä että asiakas ei halua maksaa muuta kuin minimiopetuksen, jos ei ole ihan pakko että pääsee inssistä läpi.

      • Anonyymi

        Kylkös on.


      • Anonyymi

        Kun otetaan vertailukohdaksi ruotsin niin siellä opetus on joustavampaa ja 90% korteista suoritetaan opetusluvallahttps://yle.fi/a/3-6650598 .
        Suomessa ollaan vielä tiukasti kiinni holhousyhteikunnassa vaikka huomataan että se holhous vie väärään suuntaan niin sitä ei haluta muuttaa.
        En tiedä onko autokouluilla ja niiden omistajilla niin suuri valta päättäjiin ettei muutoksia saada aikaan.
        Ruotsissa nuorten aiheuttamat liikenneonnettomuudet ovat jatkuvasti laskeneet ja suomessa koko ajan nousee.

        Ratkaisu ei ole se että määrätään lisää tunteja jotka pitää suorittaa autokouluissa, silloin ajokortti olisi vain rikkaiden oikeus.


      • Anonyymi

        Sitähän se on. Ajotunteja saa rahalla .


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Eihän kukaan pakota simulaattoriin. Asiakkaalla valinnanvapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän kukaan pakota simulaattoriin. Asiakkaalla valinnanvapaus.

        Ikävä kyllä monet ajoharjoitteluradat ovat lopettaneet toimintansa joten simu ainut mahdollisuus.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe