》》》Nyt 24.11.-25 uutisoisaan tippuritartuntojen jälleen lisääntyneen vuoden mittaan Suomessakin. 💥🫂《《《
"USU: Tämä sukupuolitauti leviää nyt ennätyksellisesti
Epidemia leviää aiempaa enemmän nuorten aikuisten keskuudessa, Uutissuomalaisen haastattelema asiantuntija kertoo.
->> Kondomi on tehokas suoja sukupuolitautien välttämiseksi.
Kondomi!!!
( Kuuntele juttu lehden linkki
STT
8:10 )
Tippuritartuntoja on todettu Suomessa taas ennätyksellisen paljon, kertoo Uutissuomalainen.
Tartuntoja on raportoitu tänä vuonna sunnuntaihin mennessä yhteensä noin 1 880. Koko viime vuonna määrä oli noin 1 860. Luvut selviävät Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tartuntatautirekisteristä.
Uutissuomalaisen mukaan todellisuudessa tartuntoja on vielä enemmän, sillä kaikki tartunnat eivät näy tilastossa.
Myös viime ja toissa vuosi olivat tippuritartuntojen ennätysvuosia. THL:n tilastojen mukaan tartuntoja todettiin toissa vuonna runsaat 1 300.
Syitä tartuntojen määrän kasvuun voi Uutissuomalaisen haastatteleman Hus-yhtymän iho- ja sukupuolitautien erikoislääkäri Eija Hiltunen-Backin mukaan olla useita.
– Tippuri on muuttunut aika vähäoireiseksi, jolloin testeihin ei välttämättä tule hakeuduttua ja tartuntaa voi tietämättäänkin levittää. Toisaalta osa voi hakeutua testeihin aiempaa herkemmin, Hiltunen-Back pohtii.
Epidemia leviää Hiltunen-Backin mukaan aiempaa enemmän nuorten aikuisten keskuudessa. Hän arvioi Uutissuomalaiselle, että tämä voi tarkoittaa, että nuorilla on aiempaa enemmän satunnaisia seksikumppaneita."_/
💥💥💥
Nyt ym. salasuhteiden harrastajat - ukm ja puskarunkkarit ym. alan harrastajat etenkin - hillintää touhuihinne ja suojausta ennen muuta!
Achtung! Huom! Sukupuolitaudit kuten TIPPURIN määrät lisääntyneet edelleen!
14
246
Vastaukset
- Anonyymi
Tippuri on bakteeritauti joka on helppo hoitaa antibiooteilla.
Sen sijaan HIV on vakava tauti. Oleellista sivulta https://thl.fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset/taudit-ja-torjunta/taudit-ja-taudinaiheuttajat-a-o/hiv/hivin-ja-aidsin-esiintyvyys
• Vuonna 2024 Suomessa todettiin 226 uutta hiv-tartuntaa
• Tapausmäärät kasvoivat voimakkaasti vuonna 2022. Vuosina 2023 ja 2024 määrät kääntyivät hienoiseen laskuun, mutta pysyivät edelleen selvästi korkeammalla tasolla kuin aiempina vuosina. Tätä selittää erityisesti Ukrainan sodan seurauksena lisääntynyt muuttoliike.
• Ulkomailla syntyneiden osuus oli korkea, 72 %. Ulkomailla syntyneistä tartunnan saaneista 66 % tiesi hiv-tartunnastaan jo ennen Suomeen saapumistaan
• Arvion mukaan Suomessa eli vuonna 2024 noin 3 700 hiv-tartunnan saanutta henkilöä, joista 95 % tiesi tartunnastaan. Tartunnastaan tietävistä 98 % oli hiv-lääkityksellä ja heistä 94 %:lla hoitotulos oli hyvä.
• Vuosina 1985–2024 Suomessa on todettu yhteensä 5 106 hiv-tartuntaa. Samana aikana on raportoitu 730 hiv-tartunnan saaneen henkilön kuolemaa. Suurin osa 2000-luvulla tapahtuneista hiv-tartunnan saaneiden kuolemista on johtunut muista syistä kuin itse hiv-infektiosta.
Hivin tartuntatavat vuonna 2024
• 46 % tartunnoista heteroseksissä
• 28 % tartunnoista miesten välisessä seksissä
• 7 % tartunnoista huumeiden pistoskäytön kautta
• 20 %:ssa tapauksista tartuntatapa oli muu tai ei tiedossa - Anonyymi
No niin se että mm. tippuri olisi "helppoa hoitaa" ... on sekin liikaa jos kokee ettei sillä niin väliä kun "helppo hoitaa"!
Hävetkää! Hoitakaa ajoissa älkää levittäkö mitään tautejanne tahallidedti!
Huom. Myös jälkihoidot ja muut seuraamukset ovat huomattavia, jatkossa ne haitat mitä sairastumisesta seuraa! - Anonyymi
Tippuri on helppo hoitaa, ja hoidettu tauti ei edellytä mitään jälkihoitoja eikä aiheuta mitään seuraamuksia.
Jos pöpöt pelottaa kamalasti on syytä siirtyä selibattiin loppuiäkseen.
Järkevää on selvittää riskit ja toimia niiden edellyttämällä tavalla. STI taudeista mm. HIV/AIDS sekä Hepatitis B ovat pahoja ja parantamattomissa. HIV tartuntaa vastaan on olemassa estolääkitystä, pillereinä ja piikkeinä. Hepatitis B tartuntaa vastaan on tarjolla rokote. Ja aina kun on epävarmuutta, on käytettävä kumia.
Rakastele, älä räksytä.
Sexually Transmitted Diseases: Curable and Incurable
https://www.healthline.com/health/stds-that-cannot-be-cured- Anonyymi
Kaiken kokenut jakorasia ukkeli (? paikat löysänä) antoi ohjeet että mitään vaaraa ei siis ole! Nussikaa estoitta!
Siis. Missään ei mitään vaaraa ole niin kauan kuin ette huomaa oireitanne!
Tippurin oireet eivät enää artikkelin mukaan ole edes kovin hyvin havaittavissa joten riskit kasvaa suhteesta toisiin lyhyillä ja pitkällä aikavälillä.
- Anonyymi
Sanoohan sen nyt järkikin että kumia pitää käyttää,sen verran varmaan jokainen on saanut seksuaali valistusta,ja vaikka mikään ehkäisy menetelmä ei ole 100% varmaa,niin takuulla ehkäisyä käyttävät eivät sairastu lähimainkaan niin usein kuin ilman ehkäisyä sextailevat.
- Anonyymi
Kyllä seuraa näitä!
Tippurin oireet
Tippuri on entistä useammin oireeton, varsinkin alkuvaiheessa.
Tippuri voi aiheuttaa miehillä runsasta kellertävää vuotoa virtsaputkesta, kirvelyä virtsatessa ja tihentynyttä virtsaamistarvetta.
Naisilla se voi aiheuttaa alavatsakipua, epämääräistä valkovuotoa ja kirvelyä virtsatessa.
Suutartunnoissa tippuri voi oireilla kurkkukipuna ja kirvelynä suussa ja peräsuolitartunnoissa kirvelynä ja limaisena vuotona.
Tippuria ja klamydiaa ei voi erottaa toisistaan oireiden perusteella.
Tippuri ja klamydia voidaan testata samasta näytteestä. Testi voidaan ottaa myös kuukautisten aikana.
Lähteet: Terveyskirjasto, THL - Anonyymi
"Miten tippurin tarttuminen ehkäistään? Kondomi suojaa tippuritartunnalta oikein käytettynä." Lähde: https://thl.fi/aiheet/infektiotaudit-ja-rokotukset/taudit-ja-torjunta/taudit-ja-taudinaiheuttajat-a-o/tippuri
Tuolla sivulla sanotaan myös että "Tippuri on usein alkuvaiheessa oireeton tai vähäoireinen." ja se on samoin aivan kaikkien tarttuvien tautien kanssa, taudeilla on itämisaika. - Anonyymi
Setä ja muut nyhveröt muistakaa hankkia ajoissa se xs koon kumi varmuuden vuoksi, jos sattuu onnistamaan!
Myös kertakäyttö hansikkaan sormikkaat käy hätätilassa teille!?
Ok - Anonyymi
Voiko trollipellellä olla toppari salassa niin ettei tunnista sitä?
- Anonyymi
Kannattaa aina kysyä, myös kaverin puolesta - että onko sitä tauteja sitten päällä, ennen aktiin tai muuhun leikkiin ryhtymisiä!
- Anonyymi
Tosi on menkää testeihin ja hoitakaa ittenne! Ennen kuin jatkatte taudin levittämistä!
- Anonyymi00014
Huomiota! Hoida ittes ennen uusia deittejä!
- Anonyymi00015
Oletko itse sairastanut moneen kertaan sp- tauteja? Kerro siitä?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746