Parhaat säästökohteet

Anonyymi-ap

Ei säästöjen teko ole rakettitiedettä silloin kun verotulot sakkaavat. Tässä muutamia säästökohteita:

- Erotaan NATO:ta, säästö noin 8,3 miljardia euroa vuodessa
- Peruutetaan F-35 kaupat, säästö 9,74 miljardia euroa
- Peruutetaan hyvinvointialueet, hallinnan ottaa Sosiali- ja terveysministeriö niinkuin -70 ja -80 luvuilla. Säästö, 3-5 miljardia vuodessa.
- Peruutetaan Davidin linkojen kaupat, säästö yli 300 miljoonaa

Tulonlähteitä:

- Avataan Venäjän raja täysin avoimeksi turismille, tuloa noin 5,3 miljardia vuodessa
- Ostetaan edullista sähköä Venäjältä, keskihinta 1,5c/kWh
- Jalostetaan Venäläinen raakaöljy Porvoossa, tuloa 70% myyntihinnasta
- Otetaan Venäläinen kaasu takaisin käyttöön, hinta 0,008 c/kWh

Näillä yksinkertaisilla tuloilla olemme juuri tasapainottanet valtion taloutta lähes 30 miljardia euroa vuodessa. Ei ollut vaikeaa eikä kohdistu köyhään.

8

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köyhän kansalaisen paras säästövinkki on keskittyä omaan henkilökohtaiseen talouteen. Jos ihminen on sijoitettu alimpaan kastiin elämään yhdellä eurolla, niin ihmisen on omilla toimilla saatava senttiä kohden yksi kakskyt senttinen ja jossain vaiheessa euro tai kakkonen. Ihmisen oma suvereteetti eli vahva itse hallinta suhteessa omaan viiteryhmään on kaiken a ja o. Mitä helvettiä matematiikan proffa tekee virassa jos ei tiedä perustason matikka kaavoja.

    • Anonyymi

      Kyllä Suomen olemassaolo ha itsenäisyys ovat meille suomalaisille niin tärkeä, ettei sitä uhrata talouden alttarille.

      Tuo sinun ’säästökohteesihan’ merkitsisi käytännössä sitä.

    • Anonyymi

      Natokustannushan on kymmeniä miljoonia, muistaakseni noin 40 miljoonaa.

      Tietysti Suomen puolustusvoimien alasajo säästäisi miljardeja, mutta eiköhän ole fiksumpaa pitää Suomi itsenäisenä ja länsimaisena demokratiana, sellaisena kuin suomalaiset haluavat sen olevan. Itänaapurin diktatuurihallintomalli ei houkuttele varsinkaan, kun diktaattori olisi sama kuin Venäjän diktasttori.

    • Anonyymi

      Tuskinpa Putinin diktatuurihallinto kykenisi takaamaan edes lähellekään suomalaisten nykykyisestä taantuman murjomaa elintasoa. Ja mikä pahinta siitä ei olisi edes poispääsyä eikä mahdollista vaihtaa johtajia.
      Kuten muitakin vähemmistöjä, niin Putin rekrytoijille hyökkäysarmeijaansa myös suomalaisia etulinjaan tykinruoaksi.

      Ei kiitos. Maksan mielelläni nuo puolustukseen käytettävät miljardit…

    • Anonyymi

      Talous menee uskomus politiikaalla yhä syvempään velkaan. Ei voi mitään.
      -Olisi jo aika aloittaa omien asioiden ja talouden hoito.
      Ja pitäisi uskoa tosi-asioihin.
      Tässä lyhyt talouskatsaus ;
      https://youtu.be/vKZdNx8yiAA?si=Pq72sT-zUAvbShy-

    • Anonyymi00007

      Valko-Venäjä on tehnyt oman variaationsa aloituksessa mainitusta säästö ja ansaintalistasta....mahtoiko lopputulos olla kuten vodkapullon etikettiin oli laskelmoitu?

    • Anonyymi00008

      Ostetaan Venäjältä puuta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      329
      12076
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      157
      11164
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      277
      6516
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      250
      5311
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      182
      3768
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3588
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2631
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      117
      2089
    9. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1884
    Aihe