Tämä hallitus on tuottanut työttömyyttä jokainen kuukausi siitä kun aloittivat.
Ja aina sen jälkeen leikataan!
Ja taas tulemme näkemään että se johtaa yhä uusiin työttömiin!
Mitä luulette? Milloin oppi menee perille?
Ja aina sen jälkeen leikataan!
Ja taas tulemme näkemään että se johtaa yhä uusiin työttömiin!
Mitä luulette? Milloin oppi menee perille?
Vastaukset 48
Vanhimmat
Mutta onhan Purralla hieno leikkuulauta?
Kyllä sen pitäisi toimia!
Niillä on työvoimapula .Ratkaisevat ongelman tuomalla lisää työvoimaa jolloin työttömyys poistuu. Totta puhuen täytyy kysyä että käyköhän nuo iha täysil pytyillä?
Kyllä oppositio on arvostellut nyky hallituksen kireämpää maahan muutto politiikkaa
hyvä näin koska muutenkin on työttömyyttä
ps. Olisiko valtion pitänyt työllistää .
Koko orpon hallitus on on kuin orpo puru helvetistä. ! Kaikki on öilattu ja suomi jlutuu holhouksenalle Työttömyys on noussut näiden perskokkareidenaikana ENNÄTYSTASOLLE. lapsiperheköyhyys ENNÄTYSTASOLLE ! Kaikki nämät on öaskoneet ja sitten jakaneet Rikkaille helpotuksia Älkää enään Hyvät ihmiset enään lähtekö Äänestämään Persuja ja Kokomusta.. jopa Kekkonen tiesi ettei kokomusta saa valtaan päästää
Ai meinasit että puoluetta vaihtamalla asiat paranee. Jos paranisi ei oltaisi nyt tässä tilanteessa.
Jos Kekkonen olisi vielä vallassa olisimme osa venäjää.
Samaa paskaa koko vitun eduduskunta,oli kyseessä puolue kuin puolue.Suomen eduskunta on pelkkä
paskalaitos. ja hyväveli kerho nykyään.
Aloittelijalle , olisiko valtion pitänyt ottaa lisää velkaa ja temppu työllistää
niin kuin vasemmisto tekis.
No kerropa mikä siinä on väärää. Persut ulisevat siitä kuinka työ on kannattavaa eikä työllisyyden kasvaessa tarvittaisi niin paljon rahaa sosiaalitoimeen. Samalla se raha tulisi myös taloudellisen toimeliaisuuden piiriin (kts. kokoomus) pistäen rahan liikkeelle ja talouden kasvuun.
Hallituksen talousosaaminen on ala-arvoista paskaa.
Niin kauan kuin eduskuntaan pääsemiseen riittää pelkkä kansan ääni tulee talousosaaminen olemaan täyttä paskaa oli puolue mikä hyvänsä.
Matikasta ei ymmärrä kukaan . Koko hallitus kautena ei ole numerot olleet esillä kertaakaan, Haukkuminen ollut pääasissa. Eihän se noin mene numeroja asioiden tueksi antakaa. Uskottavuus on nolla luokkaa.
Ihan TÄYSIN TOTTA.
Tuloerojen kasvu: https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001859400.html
Kukas tänne niitä maahanmuuttajia on halunnut. Ne ovat myös tällä töitä hakemassa. Niin ainakin luulisin. Nykyistä hallitusta on turha syyttää edellisten hallitusten päätöksistä, koska niitä hedelmiä tässä nyt noukitaan.
Julkisen talouden vyönkiristykset: http://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009542737.html
Suomi on niin "persaukinen" että hädin tuskin pystytään pitämään valot päällä!
Suomi on jo velkaantunut tappiin asti. Ylivelkaa on ainakin 130 miljardia euroa ja 20 miljardin tappio julkistaloudessa vuosittain kasvattaa velkaa tapin ohi ja yli. Maa on ollut yli 17 vuotta ilman todellista talouskasvua.
Ainoa mahdollisuus selviytyä on vähentää julkismenoja vähintään tuon 20 miljardia euroa. Poliitikot ovat holtittomuudellaan tappaneet suomalaisen hyvinvointivaltion. Edes Kiinan tasoinen kasvu ei kaiva Suomea suosta. Totuus on se, että Suomi on menettänyt kahdessa vuosikymmenessä viidenneksen bkt:staan ja menettää lisää joka vuosi. Ei Suomen talous missään nousussa ole, päinvastoin.
Selitäpä meille tyhmille miten Purran leikkaukset lisäävät työttömyyttä!
Asiayhteys ei oikein aukea!
Juuri meneillä olevan eduskunnan kyselytunnin aikana jota on kestänyt vasta 20 minuuttia, Purra on ehtinyt syyttää edellistä hallitusta jo ainakin 7- 8 kertaa!
Purra ei omasta mielestään ole vastuussa yhtään mistään, vaikka onkin talousasioiden vahtivuorossa istuvassa hallituksessa!
Hallitus aikoo leikata toimeentulotukea. Uudestaan, vaikka kaikki laarinpohjat piti jo kertaalleen olla koluttu.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/516f8753-a4c3-4719-b81b-e6f54e729bb5
Jopa 50 % aiotaan leikata toimeentulotuesta hallituksen esityksen mukaan. Suomessa oli 356 000 toimeentulotuen saajaa viime vuonna, joten paraneeko suomalaisten ostovoima, kun työttömyys lisääntyy ja hinnat nousevat ja toimeentulotuki leikataan.
Pitihän se arvata, että kun Suomi joutuu alijäämämenettelyyn, niin alijäämä kerätään pienituloisilta leikkaamalla.
"PIENITULOISILTA EI LEIKATA", oli persujen puheen johtajan vaalitäky. Valtiovarainministerinä Purra leikkaa vain pienituloisilta, kun taas isotuloiset saavat uusia veroetuja kuten marginaaliveron vähennys, perintöveron vähennys, joten yritysten omistajat voittavat viettää osinkojuhlia. Suomen yritysvero on vähennetty EU-maiden toiseksi pienimmäksi.
Kysymys kuuluu, joko Suomessa on EU-maiden suurin työttömyys ja pisimmät leipäjonot?
Miten ruoka riittää leipäjonoissa, jotka pitenenevät entisestään. Pitäisikö kaikki hallituksen joululahjarahat jakaa leipäjonojen ruokaan, että kaikki saisivat Suomessa, edes jouluna, ruokaa. Hyvinvointivaltiossa, joka on pian tarkkailuluokalla.
Talous ei parane, jos julkista ökytuhlaamista ei lopeteta
Tunnin juna peruttava!
Hallitus ja koko eduskunta on peruttava.
Työllisyys kasvaa myös
Talous ei parane kun valtion budjetti on isosti alijäämäinen. Alijäämän takia Suomi joutuu EU:n alijäämämenettelyyn, eli tarkkailuun. Pian Suomi saa EU:n ohjeet siitä miten ja millä aikataululla alijäämä katetaan.
Kun valtion verokertymä ei riitä edes 10 miljardin sosiaaliturvan leikkausten ja muiden leikkausten jälkeen (sote-alueet: sairaaloiden sulkemiset, päivystysten lopetus, henkilöstön irtisanomiset) ja työllisyyden hoidon siirto kunnille, jotka saavat sakkoja kun työttömät eivät työllisty jne...
Ulkomaan velkaa on otettu lisää alijäämämenettelyn rajan yli tällä hallituskaudella. Pitäisikö valtion verokertymää kasvattaa eikä vähentää, jotta ulkomaan velkaa voitaisiin lyhentää velan kasvattamisen sijaan
Hallitus on vähentänyt verotuloja viimeksi puoliväliriihessä noin kaksi miljardia: yritysveroa kaksi prosenttia ja kaikkein varakkaimpien marginaaliveroa eniten. Myös perintöverokertymää on vähennetty ja verotuksen porsaanreikiä ei ole tukittu eikä veropohjaa ole laajennettu.
Yritystuet nielaisevat ison osan verokertymästä. Yritystukia ei silti ole päivitetty, joten yritystukia saavat edelleen vanhaa säilyttävät yritykset, jotka eivät uudistu tai käytä tuottojaan uusiin innovaatioihin. Yritystukia ei ole sidottu työllisyyden hoitoon.
Kun Venäjän ksuppa Ukrainan sodan takia loppui, olisi vientiponnisteluja tullut tukea ja kotimaista kulutusta lisätä, sen sijaan että arvonlisäveroa nostettiin ja sosiaaliturvaa sekä työehtoja heikennettiin.
Muissa EU-maissa on koronan jälkeen talouskasvu käynnistynyt Suomea paremmin. Nyt Suomessa on EU-maiden toiseksi pahin työttömyys Espanjan jälkeen - vai onko työttömyys jo pahin.
Leikkaamalla vielä lisää suomalaisten pieni- ja keskituloisten ostovoimasta, talouskasvu ei käynnisty eikä työttömyys vähene. Se on jo nähty, miten siinä käy - ne mahdolliset potentiaaliset vaikutukset jäävät tulematta.
Valtion verokertymää on kasvatettava, jotta ulkomaan velkaa voidaan vähentää. Lisävelkaa Suomi tuskin saa ilman isoa korkoa. Oikeudenmukaista olisi verottaa pääomatuloja yhtä lailla kuin eläkkeitä ja palkkatuloja verotetaan = progressiivisesti.
Varallisuusvero voitaisiin palauttaa ainakin tilapäisesti, kun pääomatuloja on verotettu pienemmällä veroprosentilla Esko Ahon hallituksen jälkeen -90 luvun alusta, jolloin eriarvoisuus ja tuloerot alkoivat kasvaa.
Tarkkailuluokalta ei Suomi selviä vain köyhiltä ja pienituloisilta leikkaamalla, sen sijaan tulottomuus lisääntyy ja terveyserot kasvavat - jopa perustuslain vastaisesti.
Työttömuuden pitääkin kasvaa, kun ihmiset siirtyvät sosiaalituella lorvimisesta työvoimaan.
Työttömyysluku kertoo siitä, että ihmiset, jotka eivät ennen hakeneet töitä, hakevat sitä nyt.
Työllisyys kasvaa myös ja se kertoo, että yhä useampi ihminen käy töissä.
Ja sitten heräsit ja otit lääkkeesi? 💊 💉
Luulisin että monelle perussuomalaiselle yrittäjälle ne tuet kelpasi Marinin hallitukselta tuolloin?
https://yle.fi/a/3-11283941
Nyt itse ne monet yrittäjät jotka saivat tuolloin tukea ovat nyt tässä hetkessä valmiita viemään köyhältä vaikka sen viimeisenkin "siemenperunan."
Vaikka saivat virallisen "tulos " varoituksen Eu taholta ,kakki mitä on tehty on ollut näiden mielestä oikeita toimia. Talous ei ole notkahtanut nousuun, sen sijaan työttömyys ja konkurssit ovat kasvaneet ja ihmisiä syrjäytynyt toimien myötä yhteiskunnasta enenevässä määrin. Saamaa päätöksentekolinjaa vain jatketaan kaiketa huolimatta ja sillä ei tule asiat muuttumaan .Taitaa olla niin että tämä hallituksen toimien jäljitä ei jää kiveä kiven päälle.
Muistan kun työministeriä (Matias Marttinen) haastateltiin televisiossa vähän aikaa sitten ja kysyttiin, mitä hän ajattelee työttömyyden lisääntymisestä. Sanoi, että 100.000 uutta työpaikkaa tulee ja kaikki menee suunnitelmien mukaan (en muista sanatarkkaan).
Se on Marinin hallituksen vika että talouskasvu ei ole vieläkään lähtenyt kasvuun
Se on useamman hallituksen syytä ,vuosien varrelta.
Tämä kertoo mielestäni siitä että täällä on vääränlainen hallinta systeemi ja muoto kautta aikojen. Kaikki nyky puolueet ovat täyttä paskaa.
Oikeiston älyllinen vajaus ilmenee vastuunottokyvyn puutteena. Kaikki on aina jonkun muun vikaa.
Mutta talous kasvaa https://www.hs.fi/talous/art-2000011656498.html vai mitä ?
https://yle.fi/a/74-20193387
Pitääkö sitä Somalaisilta/Suomesta leikata että monikansalliset biljoona yhtiöt saavat yritystukea ? Eikö juuri valtio tarvitsisi niitä verotuloja Suomeen?
Anteeksi kirjoitus virheeni! Tarkoitin siis, Suomalaisilta/Suomesta.
Kyllä miljonääreilläkin on oikeus saada voita leivän päälle!
Odotahan vain kun Lintmanni leikkaa seuraavaksi!! Siinä jää nämä nykyleikkaukset toiseksi! On nääs pakko kun rahat ei riitä kaikkien loisien elättämiseen!
Kommentti:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009166371.html
eipä tässä sitten muuta
Vanhan kansan viisaudet:" Se juur ku oppii oleen syömäti kuolee pois "Smo se käy taloude kans ku vetää hihna liia tiukal. .Se kuihtuu pois.
No näin tämä tulee menemmään,viime tyttö hallitus oli ihan yhtälailla samaa paskaa,kuin nyk.oikeisto hallitus.
Akendanaan,että "köyhät kyykkyyn."
Joka kuukausi kaikki on mennyt huonompaan päin siitä kun Orpon persuhallitus
aloitti.
Turtiainen muutti Venäjälle ja muuraa siellä perussuomalaisten uuden peruskiven ja koko puolue venäjämielisinä siirtyy sinne
Muuten hyvä, mutta harva niistä on venäjämielisiä. Joku vasemmistosiipi kuitenkin yhdessä Vasemmistoliiton kanssa voisi muuttaa maailman kapitalistisimpaan maahan palvomaan mammonaa. Siitähän vassarit ovat kiinnostuneita kuin harakat kiiltävästä.
Sitä se teettää tylsillä saksilla kyniminen ilman tekniikkaa
Eikös se talouden nousu ole ollut "nurkantakana" jo monta vuotta , taitaa olla näiden lausuntojen tarkoitusperät ilmiselvät kun kts. hallituksen tekemiä toimia kansan heikoimmalle osalle . Kulutan aikaa.........
Suomi on EU:n pöntönpohimmainen kasa paskaa.
Siltä tuo vaikuttaa .Vasta tänää eduskunnan istunnossa kertoiltiin kuinka Suomi tarvitsee lisää maahanmuuttajia työvoimaksi.
Tuossa on päivän utimissa kerrotaan jotain muuta tuosta tarpeesta:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/elisa-vahentaa-lahes-350-tyopaikkaa-suomessa/9272190
Voi toki olla kuten esiin nousi, että kaikkiin töihin ei tekijöitä saada, mutta se että töihin ei saada on palkasta kiinni. Tappiolla ei kukaan töitä tee ,eikä tilanne nosta maan taloutta jos sellaisiin töihin tuodaan siirtotyövoimaa sosiaalisten tukien varaan tekemään töitä joilla ei elä.