Suoraa puhetta vihdoin, vaade Orpon erosta

Anonyymi-ap

Keskustan kansanedustaja Petri Honkonen esittää poikkeuksellisen kovaa kritiikkiä pääministeri Petteri Orpon ja kokoomuksen politiikkaa kohtaan.
Honkonen arvostelee kovasanaisesti pääministeri Petteri Orpoa tiedotteessaan.

Hänen mukaansa päättyvän vuoden hätkähdyttävin piirre suomalaisessa politiikassa on ollut maan tärkeimmän vallankäyttäjän eli pääministerin ”junttaantuminen omaan todellisuuteensa”.

– Eilinen musta tiistai luhistutti pääministerin todellisuuden lopullisesti. Työttömyys on karmeimmillaan vuosiin ja Suomi joutui Brysselin valvovan silmän alle, Honkonen sanoo.

Honkonen sanoo kokoomuksen nousseen valtaan lupaamalla lopettaa Suomen velaksi elämisen, 100 000 työpaikkaa ja alempia veroja keskituloisille suomalaisille.

– Orpon saldoksi – ja perinnöksi – jää kuitenkin ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus. Tavallisen, keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä aikoihin.

– Maa pettää pääministerin alta. Kaikki se, jonka varaan Orpo hallituksensa rakensi, on luhistunut tai luhistumassa.

Honkosen mielestä Orpo jää historiaan yhtenä Suomen heikoimmista pääministereistä.

– Todellisuudesta vieraantumisessa hän kuitenkin vie ykkössijan.

– Kun tilanne on tämä; kun lopputulemana on katastrofi isolla k:lla, kysymys kuuluu, mitä Orpo tekee? Voisi ajatella, että näin perustavanlaatuisen epäonnistumisen jälkeen pääministeri ymmärtäisi tehdä johtopäätöksiä.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/af4756bd-f4af-46cb-bd02-e32a0017e203

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

        Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
        Maailman menoa
        194
        2635
      2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        47
        2546
      3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

        💕💕💕💕
        Ikävä
        116
        2244
      4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        70
        2222
      5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        71
        2085
      6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

        https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
        Maailman menoa
        40
        2080
      7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

        Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
        Sysmä
        70
        1517
      8. Onko sulla jotain

        Suunnitelmia?
        Ikävä
        141
        1383
      9. Poistettuun aloitukseen

        Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
        Suhteet
        24
        1177
      10. Vaikeneminen

        Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
        Ikävä
        64
        1115
      Aihe