Keskutapalstan vasemmisto valvomolle lisää harmia

Anonyymi-ap

Luulen että kaikki ovat kanssani samaa mieltä tähän kirjoitukseen
Oli sitten punahehkuinen kommunisti, keskustalainen, kuten itsekkin, kokoomuslainen , perussuomalainen, sosialisti lakkoilija, kritilliset, ym puolueesta riippumatta.

"Miksi aika kuluu nopeammin, kun vanhenemme"? Tätä kutsutaan "rutiinivaikutukseksi". Vähemmän uutuuksia = vähemmän muistoja = tuntuu kuin viikot menisivät siivillä. Jokaisella päivällä on kuitenkin omat 24 tuntiaan. Eli kyse ei ole kellosta, vaan tunteesta.
Mistä se johtuu ajankulu- kuin kuluisi entistä nopeammin.
Vuosien kuluessa valtaa meidät outo tunne: aika tuntuu kuluvan nopeutuneen. Lapsina lomat tuntuivat kestävän ikuisuuden, mutta aikuisina viikot vilahtavat huomaamattamme. Entä jos tämä itsepintainen vaikutelma kätki aivojemme ja kokemustemme todelliset mekanismit?

Illuusio… hyvin todellinen
Se ei ole vain nostalgiaa tai ohimenevää alakuloa. Ei, tätä vaikutelmaa, että päivät lyhenevät vanhetessamme, ovat tutkineet, analysoineet ja vahvistaneet monet tiedemiehet. Kellojen mittaamana aika on vakio. Paitsi että se aika, jonka tunnet syvällä sisälläsi, tämä "sisäinen" aika, muuttuu, venyy, puristuu ja joskus... lentää ohi kuin salama. Ja se alkaa jo lapsuudessa.

Aivot, tämä ajan käsikirjoittaja
Nuorempana arki oli täynnä ensimmäisiä kokemuksia: ensimmäinen kerta koulussa, ensimmäiset juhlat, ensimmäinen suudelma, ensimmäinen kerta kun pidit rattia kädessäsi (tai putosit pyörän selästä). Jokainen näistä kokemuksista jätti syvän jäljen mieleesi. Aivot tallensivat nämä hetket huomattavan tarkasti ja tallensivat ne merkittäviksi jaksoiksi suureen henkilökohtaiseen sarjaasi.

Itse asiassa, mitä uudenlainen tapahtuma on, sitä enemmän se vangitsee huomiosi, aktivoi aMitä jos ottaisimme ajan tistisi ja jää pysyvästi mieleesi. Jälkikäteen ajateltuna se antaa vaikutelman tiheydestä, ikään kuin nämä ajanjaksot olisivat kestäneet pidempään. Tulos? Lapsuus ja nuoruus tuntuvat loputtoman pitkiltä. Kääntäen, aikuisuus rutiineineen ja velvollisuuksineen tarjoaa vähemmän yllätyksiä ja siten vähemmän "uusia jaksoja". Ja aika, yhtäkkiä, tuntuu painaneen kaasupoljinta.

Hyvästi uutuus, tervetuloa rutiini?
Ei aivan. Mutta on selvää, ettMitä jos ottaisimme ajan takaisin hallintaamme?
Vaikka et voi muuttaa ajan universaalia rytmiä, voit vaikuttaa omaan käsitykseesi siitä. Miten? Tuomalla uutta arkeesi. Matkusta, opi uusi kieli, kokkaa eksoottinen ruoka, kokeile tanssia, jota et ole (vielä) hallinnut. Ajattele laatikon ulkopuolella. Luo uusia muistoja. Jopa kävely tuntemattomassa naapurustossa voi riittää herättämään tämän laajentuneen ajantajun elvyttämiseen. Avain? Stimuloi aivoja, ravitse muistia, riko rutiineja.

Ja miksi et kokeilisi tietoisuustaitoja ? Tämä harjoitus, joka koostuu nykyhetkessä elämisestä huomion ja ystävällisyyden kera, auttaa subjektiivisesti hidastamaan ajan kulumista. Hiljaisuudessa nautittu kahvi, häiriöttömästi ihailtu auringonlasku… Nämä ovat täydellisiä hetkiä, jotka lisäävät syvyyttä päiviisi.

Vanheneminen ei ole rangaistus eikä taantuminen. Se on luksusta, jota kaikilla ei ole. Jokainen ryppy on todistaja kokemuksistasi, kamppailuistasi ja iloistasi. Ajan kuluminen ei ole varas: se kutoo tarinoita. Joten kyllä, se näyttää menevän nopeammin, mutta sinun on hidastettava, luotava, tunteva ja uskallettava uudelleen.ä iän myötä elämästä tulee lineaarisempaa. Toistamme samoja matkoja, samoja eleitä, samoja keskusteluja. Pragmaattisena olemuksenaan aivot eivät rekisteröi näitä päällekkäisyyksiä samalla intensiteetillä kuin uutuuksia. Tulos: muisti hämärtyy, muistoja on vähemmän ja aika tuntuu… tiivistyneeltä.

Muisti, tuo erittäin valikoiva arkistonhoitaja
Omaelämäkerrallinen muisti – tuo olemassaolosi upea kirjastonhoitaja – toimii kuin elokuvaleikkaaja. Hän leikkaa, hän kokoaa, hän valitsee silmiinpistävimmät hetket. Ja vanhetessaan hänestä tulee yhä vaativampi. Vain tärkeimmät tapahtumat löytävät paikkansa muistoalbumissa.

Mitä jos ottaisimme ajan takaisin hallintaamme?
Vaikka et voi muuttaa ajan universaalia rytmiä, voit vaikuttaa omaan käsitykseesi siitä. Miten? Tuomalla uutta arkeesi. Matkusta, opi uusi kieli, kokkaa eksoottinen ruoka, kokeile tanssia, jota et ole (vielä) hallinnut. Ajattele laatikon ulkopuolella. Luo uusia muistoja. Jopa kävely tuntemattomassa naapurustossa voi riittää herättämään tämän laajentuneen ajantajun elvyttämiseen. Avain? Stimuloi aivoja, ravitse muistia, riko rutiineja.

Ja miksi et kokeilisi tietoisuustaitoja ? Tämä harjoitus, joka koostuu nykyhetkessä elämisestä huomion ja ystävällisyyden kera, auttaa subjektiivisesti hidastamaan ajan kulumista. Hiljaisuudessa nautittu kahvi, häiriöttömästi ihailtu auringonlasku… Nämä ovat täydellisiä hetkiä, jotka lisäävät syvyyttä päiviisi.

Vanheneminen ei ole rangaistus eikä taantuminen. Se on luksusta, jota kaikilla ei ole. Jokainen ryppy on todistaja kokemuksistasi, kamppailuistasi ja iloistasi. Ajan kuluminen ei ole varas: se kutoo tarinoita.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        191
        3497
      2. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        12
        3070
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        62
        2485
      4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        9
        2125
      5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        41
        1910
      6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        6
        1848
      7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        39
        1682
      8. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1571
      9. Mikä kaivatussasi

        kolahti? 💥
        Ikävä
        72
        1123
      10. Kenen luo menisit nyt

        jos se olisi mahdollista?
        Ikävä
        74
        1100
      Aihe