Cittarissa yritetään myydä pilaantunutta kahvia Pimeänpäivän ALE -hinnalla

Anonyymi-ap

Havaintopäivänä 27.11.2025 Oulun Ruskon Cittari yritti myydä minulle 4,99€ ALE-hinnalla pilaantunutta kahvia, jonka parastaennen päiväys oli jo 28.10.2025. Eli välttykää ihmiset pimeän päivän huijauksilta, ja ostakaa kahvia vasta sitten kun se on 2,99€ ALEssa.. ja normihinnat siinä vähän päälle 3€, niin saadaan tämä pilaantumis- ja homehtumisilmiö loppumaan.. Sairasta että sademetsiä kaadetaan kahviplantaaseiks, ja sit vielä kehataan pyytää kahveista niin paljon maltaita, et kellään oo varaa ostaa. Missä on reilun kaupan hinnat?! Uhkasin tehjä hyllyttäjäosastopäällikölle Kuluttajariitalautakuntaan ja Ruokavirastoon kantelun tästä, mutta totesin lohdutukseksi heti perään sille pojjaalle, ettei niit viranomaisii enää oikeesti enää kinosta mitä kaikkee paskaa te nazikauppiaat meille köyhille HAMAS-työväenliikkeen edustajille yritätte kaupata..

3

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja se piti vielä sanomaani, että tämä on ollut todella yleistä K-ketjun kahvi ALEissa.. Costariikkoissa on saattanut olla ennää 2kk parhautta jäljellä, vaikka me wanhan-liiton baristat tiedämme, ettei kaffe säily tyhjiöpakkauksessa puolta vuotta kauenpaa hyvänä.. silti näistä home-kahveista kehdataan pyytää vitosia..

    • Anonyymi

      Kyseessä oli siis ns. Pauligin Presidentti -kaffe..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      170
      4651
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      7
      3550
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2532
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      156
      2209
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1368
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1214
    7. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1122
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1121
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1033
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      963
    Aihe