Kauppalehden analyysi kertoo, kuinka pahasti Orpon "erinomainen hallitusohjelma" onkaan pettänyt

Anonyymi-ap

"Analyysi / 9 miljardin takamatka on hätkähdyttävä – Pian isketään pöytään Suomen kannalta kriittiset luvut

Suomen joutuminen tarkkailuluokalle on Petteri Orpon (kok) hallitukselle rankka takaisku. Joulukuu on merkittävä loppuvaalikauden lähtökohdille."

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/d7d9fc4b-de85-46df-88a7-c1cf6edcfdcd

Orpon hallitusohjelmaan on naulattu, että velkaantuminen saisi olla maksimissaan 1 % bkt:ta, kun taas EU-komissio on laskenut, että velkaantumisprosentti olisi vuonna 2027 peräti 3,9 %. Orpon hallituksen velkavakauttaminen tarkoittaakin siis velkaantumisen vakauttamista kasvuasentoon.

Kävikös nyt niin, että leikkaaminen laskusuhdanteessa söi valtion tulot ja verojen keventeleminen näversi valtion kirstuun ammottavan vajeen ja pahensi likviditeettiongelmaa? Mihin se kasvu pakenee jatkuvasti, minkä Orpo on jo yli kaksi vuotta sanonut olevan tulossa "ihan nurkan takana"?

9

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seuraavaksi jännitetään, nouseeko Suomi ykköseksi ohi Espanjan. Työttömyydessä.

      Bravo Kokoomus?

      • Anonyymi00008

        ENNUSTE NÄYTTÄÄ KASVUA ,PETTERI TOTESI.

        PIAN ON ESPANJA TAKANAMME, HÄN LISÄÄ.


    • Anonyymi

      Kokoomus "kääri hihoja" ja ryhtyy töihin.Tyypit ei ole ikinä tehnyt oikeita töitä.Tai sitten ne kurkkii "Nurkan taa" ja kehuu että uusi hieno Suomi on tuloillaan.Niinpä niin.Eiköhän se ole parempi että porvarit juo vähän lisää viinaa ja jatkavat huojumista.Kun ei teistä muuta hyötyä ole.Joko Orpon lomailu Afrikassa loppu?!

      • Anonyymi

        Orpo saa työohjeensa suoraan MAGA:lta? Suomen hallituspolitiikassa on selviä yhtäläisyysmerkkejä Trumpin idiotismin kanssa.


    • Anonyymi

      Kun pistetään lapset asialle, on seurauksena aina iso sotku.

      • Anonyymi

        Kokoomusideologia vaatii, että pää on täynnä ureaa.


    • Anonyymi00009

      Suomen pankki: Ei talouskasvua ensi vuonnakaan !

      • Anonyymi00010

        Näin toimivat Orpon ja Kokoomuksen "dynaamiset vaikutukset".


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2645
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe