Puerto Rico vs. Playa del Inglés lokakuussa

Mietin tässä matkaa kyseiseen paikkaan syyslomalla lokakuussa. Haluaisinkin tietää hieman enemmän paikasta. =) Minkälainen yleistunnelma siellä on? Americasista en pitänyt, aivan liian vähän mukavia rantaravintoloita ja ihmisiäkään ei ollut liiaksi. =/ Millainen ranta on? Kuulemani mukaan hyvin pieni, ja tungosta on.Ihmisiä siis saisi olla, mutta en kaipaa railakasta menoa. Kunhan ihmisiä on ja iltaa vietetään pitkään ravintoloissa ja terasseilla. Löytyykö Puerto Ricon kokoisesta paikasta tekemistä viikoksi? Onko joku käynyt molemmissa paikoissa, kummasta pidit enemmän? Kaikkia kokemuksia saa kertoa, myös Las Palmasista. Kiitos!
82029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Puerto Rico on kuin pieni ostoskeskus jolla
oma uimaranta. Aika kuollut paikka jossa
en itse päivää kauempaa jaksa olla.

americasissa on paremmin menoa.

Äänestä

Hei!
Puerto Ricossa olen ollut kerran (ja talvella lähdemme uudestaan) josta teimme viimeksi päivän retken inglesiin. Olen perheellinen, joten loma suunnitellaan sen mukaan =) Riippuu paljon siitä mitä lomalta haet ja millaisella porukalla olet menossa. PR on useampi ranta ja ainakin tämä "meistä kauempana oleva kuitenkin kävelymatkan päässä" oli hiljainen. Auton vuorkraamalla näkee tietysti enemmän. Yöelämäään en tutustunut.

Jos itselläni ei olisi lapsia niin tuskin menisin kanarialla ollenkaan, maailmassa on niin paljon nähtävää ja koettavaa...

Äänestä
  • Olemme olleet pari kertaa Inglesissä, kerran San Agustinissa ja kerran Puerto Ricossa. Puerto Ricoon tuskin enään menemme, se on pienehkö hotellikasautuma hankalakulkuisessa mäkimaastossa aika syrjässä. Sääkin oli siellä sateinen ja viileä. San Agustin on rauhallinen sivukylä hyvien liikenneyhteyksien varrella. Inglesissä on palveluita tarjolla yllinkyllin, mukavahko liikkua tasaisessa maastossa ja ylivoimaisen hyvä ranta-alue. Ensi talvena menemme silti Las Palmasiin.

    Äänestä

  • Hei olemme suunnittelemassa myös matka Puerto Ricoon´,koko perheen kanssa.Onko paikka minkä lainen,noin joulua viettää perheen kanssa, kuinka siellä on lämmintä?

    Äänestä

  • Jouluksi P.R kirjoitti:

    Hei olemme suunnittelemassa myös matka Puerto Ricoon´,koko perheen kanssa.Onko paikka minkä lainen,noin joulua viettää perheen kanssa, kuinka siellä on lämmintä?

    Hei taas!

    Voin olla väärässäkin, mutta muistaakseni PR:ssäkin marraskuu oli 25, joulukuu 22 ja tammikuu 21. Eli sen takia meidän porukka menee ihan joulukuun alussa niin olis ainakin varmemmin kunnon lämpöistä. Viimeksi oltiin tammikuun alkua/puoltaväliä ja oli periaatteesa ihan lämmintä (siis shortsit ja t-paita riitti melkein joka päivä) mutta uiminen yms helpottuu kun on pari astettakin lämpimämpää, toisaalta eihän noista ikinä silti tiedä =)

    Paikka on aika pieni, muutama ranta löytyy, kaksi ainakin on ihan kävelymatkan päässä (varsinkin kauempana olevaan on mukava kävellä rantaa pitkin) sitten on tietysti niitä perinteisiä paikkoja mihin lasten kanssa voi mennä, mistä lötyy tietoa matkanjärjestäjien sivuilta. Tuo paikan pienuus on meistä ollut aika kiva juttu, lyhyet matkat joka paikaan ja lapset tykkäs "johtaa" kun hekin oppivat pian reitit. Ihan haukkana ei tarvinnut lapsia vahtia, kovin turvalliselta ja rauhalliselta paikka vaikutti. Tai no kyllä sitten iltaisin jotenkin "tunnelma" muuttui, mutta me oltiin silloin jo hotellilla.

    Auto on näppärä vuokrata niin pääsee liikkumaan (jos vaihtelua kaipaa) tai sitten noilla busseilla pääsee kyllä ihan näppärästä esim. inglesin rannalla ja sinne "saharaan" joka ainakin meidän perheelle oli elämys =)

    Joulun vietosta on vaikea sanoa, kun itselle siihen kuuluu niin nämä perinteet, mutta siitä voisi tehdä vaikka oman kyselyn, sillä mielenkiintoista olisi tietää miten perheet ovat siellä jouluna viihtyneet!

    Hauskaa matkaa!!

    Äänestä

Olen ollut molemmissa ja Inglesiin menisin uudelleen. PR on rauhallinen ja pieni paikka, löysimme vain yhden ok ruokapaikan, Pinokkio ostarilla. Inglesissä löysimme sikahyvän ruokapaikan, Kuparipannu. Hiekkadyynit ovat lähellä ja nähtävää, koettavaa enemmän.

Äänestä
  • Lopputuloksena minäkin päätin näin. Pelkään vain Inglesin olevan pelkkä bailuparatiisi, eikä mukavaa tunnelmallista ravintoiltaa löydy. Aloimme siksi miettimään kokonaan eri maata, Egyptiä. Siellä nähtävääkin saattaisi olla enemmän.

    Äänestä

  • Jules kirjoitti:

    Lopputuloksena minäkin päätin näin. Pelkään vain Inglesin olevan pelkkä bailuparatiisi, eikä mukavaa tunnelmallista ravintoiltaa löydy. Aloimme siksi miettimään kokonaan eri maata, Egyptiä. Siellä nähtävääkin saattaisi olla enemmän.

    You will be disappointed!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jules kirjoitti:

Mietin tässä matkaa kyseiseen paikkaan syyslomalla lokakuussa. Haluaisinkin tietää hieman enemmän paikasta. =) Minkälainen yleistunnelma siellä on? Americasista en pitänyt, aivan liian vähän mukavia rantaravintoloita ja ihmisiäkään ei ollut liiaksi. =/ Millainen ranta on? Kuulemani mukaan hyvin pieni, ja tungosta on.Ihmisiä siis saisi olla, mutta en kaipaa railakasta menoa. Kunhan ihmisiä on ja iltaa vietetään pitkään ravintoloissa ja terasseilla. Löytyykö Puerto Ricon kokoisesta paikasta tekemistä viikoksi? Onko joku käynyt molemmissa paikoissa, kummasta pidit enemmän? Kaikkia kokemuksia saa kertoa, myös Las Palmasista. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu