Kiitos taksimittareista persut. Nyt rohkenen käyttää taksia.

Anonyymi-ap

Taksi uudistuksen jälkeen en ole käyttänyt taksia kertaakaan sen epämääräisyyden vuoksi.. tämä on tosiasi.

Sitä ennen käytin 2-4 kertaa kuukaudessa työ matkoihin noin120-200 €/kk. Haluan todellakin tietää, ennen matkaa mitä ja miten matkan hinta muodostuu ennen matkaa, enkä saada mahdollisesti satojen eurojen laskua epämääräisin perustein.

Kiitos persujen, Uudistuksen jälkeen se on taas mahdollista eli tietää mistä maksaa matkaa maksaessa.

4

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiität siitä virheestä puoluetta, minkä teki.
      😂🤣😂🤣 Kyllä Persu on tyhmä.

    • Anonyymi

      Aina on hyvä tietää jos kuski on ei Suomalainen,niin ei kyytiin.Paljon helpottaa !
      Ei tule raiskatuksi tai huijatuksi. Ihan selvää .

    • Anonyymi

      Oikein hyvä, että taksamittari tulee pakolliseksi. Nykyisinhän taksamittarit ovat sinetöidyt, niitä ei voi itse räplätä. Jos taksa muuttuu, niin vain valtuutettu toimija voi avata sinetin ja muuttaa taksan. Sinetti laitetaan takaisin.

      Kaikille epätietoisille tiedoksi, että vaikka on taksamittari, niin sovelluksen (esim.02taksi) kautta sen taksin voi edelleenkin tilata ja halutessaan maksaakin etukäteen. Sieltä näkyy eri taksiyhtiöiden
      kuvakkeet, kyydin hinta ja kuinka kauan kestää auton tulo. Se sovelluksessa näkynyt hinta näkyy taksamittarissa eikä tule siitä muuttumaan.

      Vielä kun kaikki kuljettajat pukeutuisivat siististi, ei kulahtaneeseen t-paitaa ja likaisiin farkkuihin. Ainakin Lähitaksilla on tarkat pukeutumismääräykset joita myös valvotaan.

    • Anonyymi00005

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      758
    3. 47
      674
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      633
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      605
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe