Yksinäisyydestä ei kannata kertoa kelle vain

Tulee lähinnä vain huonontamaan mainettaan, saamaan turhia neuvoja tai sitten asettaa toisen ikävään tilanteeseen, kun laittaa hänet kuulemaan sellaista ja miettimään pitääkö hänen tässä huomioida, tarjota seuraa, auttaa tuota jotenkin, vaikkei jaksaisi eikä huvittaisi.
6318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi siinä olisi mitään pahaa, että kertoisi yksinäisyydestään ?
Ei kukaan tuomitse yksinäistä. Yksinäisen, kuten kenenkään muunkaan ei kannata miettiä, mitä muut mahtavat ajatella.

1Äänestä

Aloittajalla on pointti. Ihmisillä ei oo välttämättä halua tarjota sympatiaa yksinäiselle eikä välttämättä kellekään muullekaan. Naisten välisissä ystävyyssuhteissa tilanne voi olla toinen.

Äänestä

Hyvä aloitus! Olen samaa pohtinut. Kun kertoo, että menee sillei huonosti että on liian yksinäinen, niin se jotensakin leimaa. Ihan kuin sitä ei haluttaisi kuulla, saatika että haluaisi ja voisi jotenkin auttaa asiassa. Ja jos joku jotenkin käy auttamaan, niin sehän on jotakin plää-plää turhauttavia neuvoja tyyliin mene, tee.

Äänestä
  • Mä tavallaan ymmärrän pointin, mutta sitten valitettavasti taas hukkaan sen.

    Millä tavalla tämän ihmisen pitäisi sitten auttaa, että siitä olisi oikeaa apua?

    Äänestä

Yksinäisyyttä kokevaa on miltei mahdoton auttaa, sillä et voi juurikaan vaikuttaa toisen kokemukseen. Useimmiten yksinäinen sitä paitsi itse pitää muureja ympärillään tai toimii muuten niin, että hänen kanssaan on kenenkään hankala olla.

Minusta yksinäisen pitäisi kiinnittää huomiota omaan osuuteensa yksinäisyyden kokemuksessa.

Äänestä

Leimaamisen tunne tulee usein omasta itsestä, ei ne muut mitään leimaa.
Jos ihminen on yksinäinen, hän saattaa syyttää/syyllistää siitä itseään, että itsessä olisi muka jotain vikaa, kun on jäänyt/joutuu olemaan yksin/yksinäiseksi.
Se alentaa itsetuntoa, ja huonomman itsetunnon kanssa voi tulla pelkoa, ettei uskalla kertoa yksinäisyydestään kenellekään.
Yksinäisyys ei tee ihmisestä huonompaa ihmistä.
Ja kai jokaisella yksinäisellä on syynsä, miksi ovat yksinäisiä.
Minäkin olen muutamille ihmisille sanonut, että usein tuntuu yksinäiseltä. Ei siinä sen kummempaa, ei ne ole karkuun juosseet, eivätkä millään tavalla leimanneet minua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tulee lähinnä vain huonontamaan mainettaan, saamaan turhia neuvoja tai sitten asettaa toisen ikävään tilanteeseen, kun laittaa hänet kuulemaan sellaista ja miettimään pitääkö hänen tässä huomioida, tarjota seuraa, auttaa tuota jotenkin, vaikkei jaksaisi eikä huvittaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu