https://www.ita-savo.fi/paikalliset/9041276#kommentit
Hyvä kirjoitus taas kerran asiantuntevalta sairaalamme henkilöstöltä. Nythän hyvinvointialue on meidän osaltamme menossa pahoinvointialueeksi. Aluehallitus päätti viime viikolla esittää meidän kirurgisen ja sisätautien osaston yhdistämistä. Henkilöstöltä ei kysytty mitään, ei edes kuultu, viedään taas runttaamalla eteenpäin niin kuin Eloisan tyyliin Savonlinnaa koskien näyttää kuuluvan. Ei ihme että henkilöstöä on koko ajan lähtenyt ihan vapaaehtoisestikin muualle.
Hyvä kirjoitus taas kerran asiantuntevalta sairaalamme henkilöstöltä. Nythän hyvinvointialue on meidän osaltamme menossa pahoinvointialueeksi. Aluehallitus päätti viime viikolla esittää meidän kirurgisen ja sisätautien osaston yhdistämistä. Henkilöstöltä ei kysytty mitään, ei edes kuultu, viedään taas runttaamalla eteenpäin niin kuin Eloisan tyyliin Savonlinnaa koskien näyttää kuuluvan. Ei ihme että henkilöstöä on koko ajan lähtenyt ihan vapaaehtoisestikin muualle.
Vastaukset 178
Vanhimmat
Sieltä on lähtenyt paljon päteviä ja kokeneita erikoissairaanhoitajia, sairaanhoitajia ja lääkäreitä Joensuuhun, Kuopioon, Lappeenrantaan ja Jyväskylään. Yhdenkään en muuten tiedä siirtyneen Mikkeliin, vaikka on aktiivisesti houkuteltu. Taitaa olla tarkoitus tuolla huonolla henkilöstöjohtamisella ja poukkoilevalla päätöksenteolla tämä savustus aiheuttaa. Kukapa tuollaisessa ympäristössä haluaisi työskennellä,
Lakkautettu joulukuun valtuuston päätöksellä yli 30 virkaa.
Ja lisäksi siirretään virkamiespäätöksillä toiset noin 60-80 työpaikkaa Mikkeliin.
Kuihtuu sairaala nyt kovaa vauhtia.
Taisi olla peräti 60 virkaa kun löhti.
Mie taas kuulin että 90 virkaa olisi löhtenyt
Joka tapauksessa iso määrä. Vastaa jo isohkon tehtaan menettämistä.
Väki vähenee niin palveluita pitää sopeuttaa. Etelä-Savossa on varaa vain yhteen sairaalaan.
Kiellä Jeesus olet anti666. Usko Jeesukseen saat puolustajan. Älä mene lahkoihin mihinkään noituuteen. Jehova eksyttää myös elukkauhraajat. Risti on ja pysyy. Jeesuksia on myös vääriä . Oikea on taivaassa.
Ulkomaalaiset lypsää rahat yksityisiinsä. Ne haluaa kaikkien rahat heille .
Sairaala loppuu. Ei voi mitään. Muutettava on pois.
Muutin jo.
Sairaala siirtyy mikkeliin. Mitään ette voi.
40 % säästöistä Savonlinnaan kun väestöosuus on 25 %.
Kyllä tämä kuvastaa miten heikot edunvalvojat meillä on alueen päätöksessä mukana täältä. Tekevät ponsia ja hyssyttelevät. Paskanpuhujia.
Se loppuu mitään ei voida koska ei väki riitä maakunnassa.
Yksi sairaaala yksi maakunta. Ei muuta.
Se on sairaalan menoa nyt.
Se on kylmä totuus. Mikkeliläiset rohmuaa täältä kaiken.
Tätä kaupunginjohdon passiivisuutta ihmettelen.
Sinäkin salaliittoteorian levittäjä!
Mitenkä uusi johtaja nyt pelastaa sairaalamme ?
Kiireellistä on jos aikoo vielä ehtiä. Just näin mikkeliläisten kantavan viimeisiä muuttolaatikoita Mikkeliin.
Sairaala on loppu. Muutama vuosi ja siinä on.
Karseesti käy. Muutan pois.
Minä muuton jo Kuopijjoon. Savonlinna on finito.
Siinä on eka teko jota odotetaan.
Pystyykö kiinan poika tähån ? Epäilen.
Ei pysty. On mamis.
Pelastaa rahat itselleen miljoona palkka.
Ette kai anna rahaa ostamalla muukalaisten ruokia ? Jumalauta .
Ai tämä kiinalainen juttu ? Hymistelee ja hymyilee typerä virne naamallaan.
Oli aika lääkäriin savoon, hyppäsin onneks pendost pois
Ei tälle ole enään mitään tehtävissä. Sairaalan alasajon seurauksena menetetään noin 3000 asukasta, ammattikorkeakoulu ja muut tappiot.
Maakunnan vaihdos kyllä pelastaa sairaalaa.
Juuri näin !
Huonolta näyttää.
Kyllä se kuule alkaa kohta olla myöhäistä. Tämä vuosi jo menetetty. Ja joulukuussa aluevaltuusto teki rajuja keskittämispäätöksiä Mikkeliin.
Kauppiaat nostaa hintoja mutta laittaa asiakkaat tekemään työt . H ja m kaupoissa kun jo lyödään asiakkaalle näyttö että tee se itse.
Vaihdoin itse maakuntaa. Suosittelen muillekin muuttamista.
Siellä koko ajan eloisan johto nakertaa sairaalaamme.
Tänään taas aluevaltuustossa Savonlinnan palveluita ajettiin reippaasti alas.
Surkea on tilanne ja vaisua on savonlinnan edustajien vastustus ja toiminta. Ilmankos kaikki täältä nyt keskitetään mikkeliin.
Selvin luvuin savonlinnalaiset hävisivät kaikki äänestykset sairaalan puolustamiseksi. Se on menoa nyt.
Kepu äänesti Savonlinnaa vastaan. Sitten lopuksi halusivat toivomusponnen. Aika alhaisia otuksia.
Eivät kyllä perussuomalaisten ja muiden hallituspuolueiden tasolla, jos joku sitä luuli.
Pellejä koko sakki ja kaikki poliitikot.
Oikeassa olet. Toivomusponsilla ei ole mitään merkitystä, yritetään vain valehdella äänestäjille. Savonlinnan kepu tuukka suomalaisen ja hanna kososen viemänä vaikutti siihen että Savonlinna pakotettiin jäämään kynittäväksi Etelä-Savoon.
Molemmilla oli kyseessä vain oma henkilökohtainen etu. hannalla kansanedustajan paikka ja tuukalla maakunnalliset paikat. Ja näin tämä tulee jatkumaan. Molemmat roikkuvat mikkeliläisten naruissa.
Sairaala tullaan keskittämään kovaa vauhtia Mikkeliin. Satoja työpaikkoja ja koulutuspaikkoja tulee siirtymään Mikkeliin.
Nyt meni iso keskittämispäätös aluevaltuustossa läpi.
Savonlinnan kepu on Etelä-Savon maakunnan ei savonlinnalaisten palveluiden puolella.
Kepulle tärkein on vaalipiirijako jotteivat menetä yhtä kansanedustajan paikkaa jos etelä-savon maakunta loppuisi.
Aivan. Emmehän mitään eteläsavolaisia ole eikä meistä sellaisia tule.
Etelä-Savo ei ole luonnollinen maakunta vaan kepun luomus valtansa lisäämiseksi.
Sitä ihmettelen että Savonlinnan kepu tukee äänestyksissä näitä keskittämispäätöksiä. Missä vaalilupaukset ?
Ei kepua kiinnosta kuin maakunnan ja vaalipiirin säilyttäminen. Omat hillotolpat on niissä kiinni.
Tänne on tullut joku turkkilainen kaikki meille me ollaan johtajia systeemi.
Lesta hellari vapari jehovat on täyttä lahkolaisuutta. Ortodoksit venäjää.
Asumisoikeus asunnotkin omistaa lahkolaiset tai Keskustapuolue.
Hyvinvointialue ajaa alas sairaalaamme
Ja täydellä voimalla kun täällä nukutaan eikä vastusteta. Täällä tehdään nyt vain ponsia joilla pyyhitään mikkelissä persus.
SavonlinnanKitisijöiden ry:n viikkonloppukokous taasen alkanut!!!
Savonlinnan sairaalan alasajaminen on hyvä syy valittaa.
Ei täällä kitistä. Minna Tikkisen johdolla nousemme Mikkelin keskittämisvaltaa vastaan.
Mikkeliin tulee NATO ja niille asunnot . Parasta miettiä miten pitää puolensa . Kuten yksityiset ruokayritykset ulkomailta tekee täyttä sekundaa kouluihin. Miljoonat vetää johtajien taskuun. Samaa palvelutaloissa. Ahneet tuli.
Tikkinen nousi ainoana taistelemaan sairaalamme puolesta. Hyvä !
Minna on pätevin Savonlinnan luottamushenkilöistä. Ajaa Savonlinnan etua itseään säästämättä. Jatkoon !
Etelä-Savon hyvinvointialueen aluevaltuustossa on 59 jäsentä.
Tikkisen Valoisa-ryhmä edustaa 1,69 % jäsenistä.
Niin nytpä pitäisikin kaikkien Savonlinnan sairaalaa puolustavien liittyä tuohon Minnan ryhmään. Tämä ryhmä sitten olisi vahva neuvottelija sairaalamme puolustamiseksi. Lisäksi pitäisi käynnistää maakunnan vaihto. Tilanne on todella paha. Mikkeli vie ja täällä ei edes vikistä.
Juurikin näin !
Onhan tilanne huono kun luki tänään johtavien poliitikkojen mielipiteitä. Kyllä nämä mielipiteet ja nyt nähdyt päätökset sairaalamme alasajosta tarkoittavat, että täällä ei kohta ole kuin terveyskeskus ja vuodeosastot. Taidanpa muuttaa pois.
Miksi muutatte pois?
Onko sairaala teille niin tärkeä, ettette pärjää ilman nykyisiä sairaalapalveluja?
Ostaanko hoitaa palovammoja edes oikein . Tai myrkytyksiä .
Ihmisten kuuluu saada ensiapu heti ! Ihmisoikeus .
Aamen🙏
Hellari tietää . YLE TV sarjoissa lähi itäläinen murhaaja sanoo hallelujaa ! Se ei kuule ole Jumalasta mikään tappaminen eikä elukkauhrit kuulu enää uuteen liittoon edes.
Jos Savonlinna olisi Eloisan isoin kaupunki, niin antaisimmeko Mikkelille yhtään mitään, jos ei olisi pakko?
Pitää vaikuttaa eikä nostaa käsiä ylös kuten nyt tehty. Vain Minna Tikkinen taistelee enään sairaalamme puolesta.
Hyvinvointi alueet leikkaa vaipoista ja työntekijöiden osaamisesta. Työntekijän lääkelaskut tärkeämpää, kun yleistieto.
vaipat leikattu ja lääke laskut tärkeämpää kuin yleis tieto
Johtajien palkoista ei koskaan leikata .
Piraatti lääkkeitä piraatti apteekkeja vääriä lääkäreitä .
Kyllähän tätä Savonlinnan sairaalan alasajamista on surullista seurata. Ihmisiä tulee näiden päätösten seurauksena kuolemaan ja vammautumaan Savonlinnassa. Ikävä tilanne ja muutos.
Väki vanhenee ja nimenomaan vähenee. Ei ole muuta mahdollisuutta kuin ajaa sairaalakin alas. Onneksi en ole näkemässä sitä, mitä Savonlinna on 50 v päästä...
Alle 5000 asukasta jäljellä ja nekin ajelee vaan rollaattorilla ja loput palveluasunnoissa. Nyt jo muuttovoitto kääntyi pahaan muuttotappiokehitykseen ja koko ajan tulee huonoja uutisia.
Aika realistinen arvio, nyt väestötappio näyttää tänä vuonna nousevan jopa - 500 ihmiseen. Muuttovoitto on päättynyt ja muuttotappio on -150 ihmistä.
Mihin väki vähenee ? Eikö nuoret ole tulevia vanhuksia .
Tarkoittaa venäjän kansalaisia jotka lähti sotaan ja Venäjälle. Myös valkovenäläinen lähti .
Vastaanotto maksaa vastaanottoraha ja YK tukirahaa.
Kyllä sen alasajon juuret on ns. kilpailussa, missä kerman kuorijat lypsää ja vaikeat hommat jää perusterveydenhuollon vastuulle. Samoin jäävät pitkien viikonloppujen asiakkaat yms. Ei ole kilpailijoita näkynyt päivystämässä. Sitä kuoritaan vaan rusinoita pullasta. Se on niin nykyaikaa. Se on niin tehokasta.
Taas ajettiin alas yksi erikoislääkäripalvelu Savonlinnasta. Kepu petti Savonlinnan vai mitä Tuukka Suomalainen ja Hanna Kosonen ?
Lisäksi sieltä on kaikessa hiljaisuudessa siirretty Mikkeliin muita toimintoja. Tämä lääkäri toi asian edes julkisuuteen, kun iso osa lähtee kaikessa hiljaisuudessa.
https://www.ita-savo.fi/paakirjoitus-mielipide/9106768
kosonen käski eloisaa lakkauttamaan ei edes tikkisen vastustus auttanut kun kosonen määräsi
Ikävää seurattavaa tämä on ja ei taida enään mitään mahtaa.
Ei mahda, ei. Turha etsiä syyllistä, syyllinen on tämä järjetön tilanne. Koko suomi tyhjenee ja asutus keskittyy muutamille isoille paikkakunnille. Savonlinnan kirkonkylässä, kuten millään muullakaan kuolevalla paikkakunnalla ei voi ylläpitää mitään keskussairaalaa.
Itse olemme päättäjät valinneet, joten saamme syyttää vain itseämme.
emme todellakaan syytä itseämme syytämme kososta joka autioitti suomen ja omin käsin vei savon linnan sairaalaan mikkeliin okällän joen suuhun ja kaiken lisäksi sotki merikartat että kaapeli katkesi
Demokratiassa pitää huonot poliitikot vaihtaa. Hanna Kosonen on ollut 12 vuotta Suomea ja Savonlinnaa viemässä tuhoon.
No, hänetkin olemme ihan itse valinneet. Tosin en kuulu tähän valitsijajoukkoon, mutta kannatusta on runsaasti.
Sitä vartenhan vaalit on että epäonnistuneet päättäjät vaihdetaan. Kososta pahemmin ei voi enään epäonnistua. Menetti OKL:n ja keskussairaalan. Tarvitaan muutosta ja uusia tuulia.
Juuri näin. Tuo akka joutaa lähteä. Vanha ja ruma. Nuorempaa tilalle.
Joo, uutta verta ja muutosta tarvitaan !
Hieno ajatus.
Keitä nämä nuoremmat ja (ja viisaammat) ovat?
Itärajalle tulee uudet unionin armeijan joukot ja niiden kalusto kuin unionin rajavalvonnan lisäjoukot .
Näette varmaan että järvilaivatkin on uusittava nykyaikaan . Noista voi sulattaa vaikka puiston penkkejä.
Ette mahda tälle enään mitään. Savonlinna pakotettiin jäämään etelä-savon alasmenevään maakuntaan. Tiedettiin että siellä voi olla vain yksi sairaala. Kepu. Hanna Kosonen. Tuukka Suomalainen. Janne Laine. Syyllisiä tähän. Poliittinen hirttopuu heille.
Sairaalasta lähtee koko ajan henkilöstöä vapaaehtoisesti pois. Tilanne koetaan hyvin ahdistavaksi ja huonoksi.
Ja päättäjät täällä ei tee mitään sairaalamme puolesta.
Hönö, et ole täältä, Lemminkäisenkadun kämpät menee vasaran alle, kyselin taannoin sähköpostilla nettiliittymistä tv-kanavista sähköpostilla, kertoivat että palvelut loppuu 2027, otan osaa 😂‼️
Ne on heittäneet rukkaset naulaan.
ei ne voi tehdä mitään kun kosonen on kieltänyt
Lemminkäinen on venäläinen satu olento .
Olet hönö jälleen kiertolainen ja koditon, minä sitävastoin asun lämpimässä asunnossa ja edelleen paiskin töitä😊👍
Se "työsi", jota "paiskit"on kaljan kotiin kantamista ja juomista 😆
Minä luulen että peli on niin sanotusti menetetty. Eihän täällä enään edes kukaan yritä tehdä mitään sairaalamme puolesta. Täysin flegmaattista !
Mitäs siellä asutte ja valitatte. Muuttakaa sinne missä sairaaloita on. Minä muutin Kuopioon. Muutenkin parempi paikka asua kuin kitisevä ja rutiseva alasmenevä Savonlinna. Hieno Kallavesi ympärillä ja palvelut sekä kasvava kaupunki.
https://www.ita-savo.fi/paikalliset/9134013
Tämänpäivän ikäviä uutisia sairaalamme tuhoamisesta.
Ei kai muu auta kuin tällaisen kroonikon muuttaa muualle parempien sairaalapalveluiden ääreen.
Miksi näitä alueita kutsutaan hyvinvointialueiksi kun todellisuus on toinen?
Tämä täällä olevien päättäjien passiivisuus ihmetyttää. No, onneksi ei tarvitse täällä enään kauan olla. Muutamme huhtikuussa Lappeenrantaan. Siellä on kasvua ja sairaala.
Terve menoa lappeen rantaan
Uutinen 26.11.2025:
Etelä-Karjalan hyvinvointialueen (Ekhva) koko organisaatiota koskeneet yt-neuvottelut ovat päättyneet. Niiden tuloksena hyvinvointialue irtisanoo 317 vakituista työntekijää.
Sen lisäksi tehtäviä jätetään täyttämättä 81 kappaletta. Arviolta 140:tä määräaikaista työsuhdetta ei enää ensi vuonna jatketa.
Uutinen 27.11.2025:
Etelä-Karjalan hyvinvointialue Ekhvan työntekijöiden edustajat kuvailevat eilen ilmoitettua irtisanottavien määrää shokiksi. Hyvinvointialue kertoi vähentävänsä ensi vuoden aikana 398 työpaikkaa.
Kyllä, kiitos, minäkin muuttaisin jahka saan asuntoni myytyä tästä alaspäinmenevästä kaupungista. Tosin mieluummin Kuopioon. Siellä on yliopistollinen keskussairaala kuten myös Lappeenrannassa säilyy keskussairaala.
Savonlinnasta se ajetaan alas ja keskitetään Mikkeliin. Savonlinnasta lähtee noin 500-600 työpaikkaa sekä 1000 ammattikorkeakoulun opiskelijapaikkaa. Kerrannaisvaikutuksineen niin raju vaikutus, että mikään ei tätä menetystä korvaa.
Älykkäimmät on täältä jo muuttaneet pois tuhon tieltä.
Samaa olen tekemässä minäkin ja perheeni. Aika lähteä. Sairaalan menettäminen on kova isku. Puolisolta lähti työpaikka tai pitää siirtyä Mikkeliin.
Olisi tuon jani puurtisenkin kannattanut asua mikkelissä niin olisi saanut ajoissa hoitoa. Vasta 47 vuotias. Näitä nyt riittää ja monille käynyt paljon huonommin,
Lappeenrannassa ei kasva muu kuin vitutus.
Olisi ehkä hienoa että potilaat pystyy kommunikoimaan suomen ruotsin kielellä ehkä englannin. Erityisesti vanhukset . Itärajan hoitamisessa on ollut ihan irakilaisten kielistä tanssittamista vangille jotka on kipeitä eikä tule ymmärretyksi omalla kielellä kun nämä hoitajia esittävät ei puhu suomea. Joku muslimi mies tanssittanut 80-90 vuotiaita siellä .
Lappeellaan olevan rannan alueella on vastaanottokeskus joten .
Savonlinnassa on turvapaikanhakijoita näissä opistoissa. Ihan riittävästi muuten kaikenlaista ongelmaa mitä tuovat tullessaan.
Se on savonlinnan loppu kun sairaala loppuu.
Väkiluku siellä kasvaa ja sairaala säilyy.
Mutta 100 miljoonaa pistettiin taas ulkomaille kankkulan kaIvoon.
Sairaala nyt vain keskitetään Mikkeliin ja mitään ette siellä rupusessa kyläpahasessa sille mahda. Mikkeli rules !
Jep. Ei etelä-savossa pystytä kuin yksi sairaala pitämään. Ei riitä rahat eikä lääkärit.
Fakta on tämä.
Ortodokskirkko varastamat rahat venäläisille yhdistyksille seuroille ja kouluun.
Kyllä Mikkeli keskittää täältä sairaalapalvelut sinne kun täällä kaupunginjohto ja päättäjät nukkuvat eivätkä määrätietoisesti vastusta ja neuvottele.
Helluntailaiset sitten pahempia vielä kuiin lessut.
Paikallispravda tänään:
Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa yhtenäistää pysäköinnin hinnat Savonlinnan sairaala-alueella Mikkelin keskussairaalan pysäköinnin hintojen kanssa, Eloisan tiedotteessa kerrotaan. Pysäköinti muuttuu tämän seurauksena maksulliseksi myös Savonlinnassa sekä asiakkaille että henkilökunnalle.
Pysäköinnin maksamiseen käytetään pääsääntöisesti älylaitteeseen ladattavaa Moovy-sovellusta, mutta Eloisan mukaan sosiaali- ja terveyskeskuksen sekä sairaalan pääsisäänkäyntien yhteyteen on tulossa myös maksupäätteet, joita voi käyttää siinä tapauksessa, jos Moovy-sovellusta ei halua ladata.
Pysäköintihinnat
Savonlinnan asiakaspysäköinti
0–60 min 2 €.
Seuraava alkava tunti +1 €.
Vuorokausi 10 €, 9 tunnin kohdalla.
Maksullista arkisin 7–17.
Savonlinnan henkilökuntapysäköinti
Pihapaikka 20 € / kk.
Mikkelin sairaalaparkin asiakaspysäköinti
0–60 min 2 €.
Seuraava alkava tunti +1 €.
Vuorokausi 10 €, 9 tunnin kohdalla.
Mikkelin henkilökuntapysäköinti
49 € / kk.
Lisäksi mahdollisuus tuntipysäköintiveloitukseen.
Pihapaikka 20 € / kk.
Paikallispravdassa tänään:
Lukijan lyhyet | Kävin läpi ympäri Suomea noin viidentoista sairaalan pysäköinnit. Kaikissa näissä sairaaloissa pysäköinti oli maksullista. Kannattaisi aina ottaa kokonaisuus haltuun ennen valittamista. | Tekstiviesti
Tänään juttelin yhden työntekijän kanssa ja kovin sieltä ovat lähtöä tekemässä.
Kymmeniä lähtenyt. Huono alasmenon ilmapiiri.
Mikkeli jyrää ja Savonlinnassa tyydytään siihen. Naurettavia ponseja tehdään.
Siellä ne riitelee nyt keskenään savonlinnalaiset luottamushenkilöt Eloisan päätöksenteossa ja mikkeliläiset nauraa sivusta.
Hyvä meininki 👍
Näin tapahtuu, keskustelin yhden mikkeliläisen päättäjän kanssa ja hehkui tyytyväisyyttä Jarkko Wuorisen ja Tuukka Suomalaisen yhteistoimintakykyyn.
Tuo ”yhteistoimintakyky” tarkoittaa sairaalan keskittämistä mikkeliin. Mitähän saavat palkinnoiksi ?
Päähän taputuksia ja meheviä maakunnallisia luottamustehtäviä kun ovat yhteistoimintakykyisiä.
Muuttotappio on rajua kun ihmiset jotka pystyvät muuttavat täältä nyt pois sairaalapaikkakunnille. Paha on tilanne.
40- luvun talot alkaa olla talvikylmiä pakastin kaappeja.
Helluntaiset on ihmiskunnan vihollisia .
T. Homojehova
Yksi maakunta, yksi maakuntakeskus, yksi sairaala. Repikää siitä !!
Ja yksi Retretti. Nythän mennään ihan kuin Kepun oppikirjan mukaan.
Kyllä, Tuukka Suomalainen on mikkeliläisten juoksupoika.
Hyvinvointialueen alijäämä on yli 70 miljoonaa euroa. Sen luovat umpeen lakkauttamalla täältä sairaalamme. Paljon tapahtuu nyt julkisuudelta piilossa ikäviä asioita kun keskustelet sairaalan työntekijöiden kanssa.
Ihmettelen vain että täällä päättäjät on hiljaa ja hyväksyy tämän.
Hyvä kirjoitus mutta päättäjät ei kuuntele henkilöstöä. Siksi sieltä lähtee henkilöstöä muualle.
Verorahat palautettava kun niillä ei enää mitään saa.
Täys mellakka pystyyn!
Mellakka pystyyn, mutta ketä vastaan?
Jos mellakka voitetaan, niin miten seuraavana päivänä varmistetaan valtion ja kunnan virastojen toiminta?
Kokoomus ajaa alas koko Suomen
Epärealistista yrittää pienenevällä väestöllä pitää yllä kahta sairaalaa kuihtuvassa maakunnassa. Tyypillistä savonlinnalaista jahnaamista ruikuttaa tosiasioita vastaan.
Näinpä juurikin. Riittää Mikkeliin sairaala.
Mikkeliläisille varmaan sopii muttei meille.
Siellä on kuulemma taas tehty hiljaisuudessa osastojärjestelyitä ja tehtäviä jätetty täyttämättä. Määrätietoisesti ajetaan sairaalaa alas.
Ei täällä ole tulevaisuutta ja turvallisuutta jos sairaala lähtee. Ihmiset muuttavat pois ketkä voivat.
Kannattaisin Stenbergin aloitetta maakunnan vaihtamiseksi. Etelä-Savo on persläpi maakunta, joka menee alas. Kuopio kasvaa eli sinne. Ja mahdollisimman pian. Kiitos.
Kannatetaan.
Ainoa Tikkisen kanssa jotka toimivat sairaalamme puolesta.
Kovin on hiljaista vaikka sairaalaa ollaan siirtämässä Mikkeliin. Mikähän on tähän syy ?
Hiljaa hyvä tulee 🤗
Kohta loppuu ammattikorkeakoulutus täältä jos ei ole harjoittelupaikkoja.
Kuka idiootti käski ripustaa AMK kohtalon sairaalaan? Kuka oli se superstrategi, joka 2010 halusi panostaa hoitajakoulutukseen ja heivata kulttuurin pois, vaikka kattava selvitys ehdotti ihan muuta. Muistaakseni Kirsi Torikka oli XAMK hallituksessa, M-P Parkkinen kaupunginhallituksen johtaja ja Janne Laine kaupunginjohtajana kätilöimässä tämän. Ja Savonlinna ihan neuvotteli ja vaati noin, jotta sairaala säilyy. No moni sanoi, että tuo sisältää liian isot riskit ja sairaala ei säily hoitajakoulutuksen takia, että siinä pyörii niin isot pyörät. No isot pyörät pyörii.
Kalliiksi tulee nämä virhearviot.
No eihän tuo hoitaja-koulutus edes vedä opiskelijoita. Loppuu se joka tapauksessa. Nyt Xamk ei pystynyt enään edes aloittamaan uutta ryhmää tänä vuonna. Se on ajan kysymys kun loppuu koko kampus. Ei noin pienissä kaupungeissa ole yleensä enään ammattikorkeakoulua. Imatralta ja Varkaudesta jo loppunut. Saatte olla tyytyväisiä kun on noinkin pitkään pikkukaupungissanne jatkunut.
Savonlinna menettää seuraavaksi sairaalan ja ammattikorkeakoulun. Sitten ammattikoulun.
Savonlinnassa voi olla juurikin tyytyväisiä että nämä palvelut näinkin kauan säilyneet. Muualla loppuneet jo parikymmentä vuotta sitten.
Tosi on.
Sieltä henkilöstöä lähtee koko ajan. Yksi tuttu erikoissairaanhoitaja juuri muutti perheineen Tampereelle. Sai sieltä työpaikan.
Valtuuston olisi pitänyt käynnistää alueen vaihto. Mutta tämäkin mahdollisuus pilattiin. Sairaalaa ei pelasta enään mikään.
Näin on näreet. Tuolla maakunnan vaihtamisella olisi voinut neuvotella Mikkelin suuntaan. Nyt se on sairaalan lopullinen niitti.
Eipä tuo kuopiokaan mikään hyväntekijä ole, toki siellä isompi väestömäärä ja yliopistosairaala.
Lukekaa lääkärilehdestä Savonlinnan viimeisimmät uutiset ja järkyttykää! Muutan pois täältä, mutta hörhö hyökkää tähänkin kommenttiin alta aikayksikön, toki on jo poliisiseurannassa....🤔
Kukaan ei ole varmasti vielä kuullut tutkinnasta🎼🎵🎶🪗🎤
14.4 käynnistyy seuraavat yt:t ja taas lähtee 24 virkaa sairaalasta. Tähän saakka vajaan vuoden aikana jo lähtenyt 150 virkaa.
Savonlinnan päättäjien rivit on niin hajalla ja keskinäisissä riidoissa ettei sairaala tule säilymään.