.... pakkokieli, jota käyttävät ja pakottavat typerät ja rumat ihmiset.
Englanti on typerä ja ruma ...
Anonyymi-ap
107793
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 107
Vanhimmat
Lue vaan kiltisti läksysi.
Sitten aikuisena ymmärrät.
Kiitos että osoitit väitteeni todenperäisyyden.
Olisi näemmä pitänyt lisätä listaan myös ylimieliset.
Vihapuhetta.
Myöd sananvapauden rajoittaja-wokeilijat unohtuivat.
Sinä, tämän palstan pinttynyt englannin vihaaja, et hehku nöyryyttä tai viisautta. Ikävää, sinulle, että sinulla ei ollut kielipäätä edes englannin alkeiden oppimiseen. Suomalaisen on vaikea oppia englantia sujuvasti, mutta alkeet pystyy opettelemaan hiukan tuollainen tyhmempikin.
Et siis osaa kuin englannin alkeet?
Olet siis tyhpillinen pakkoenglannittaja joka ei ole oppinut kuin englannin alkeet, on ylpeä olemattomasta kielitaidostaan ja haluaa pakottaa ainoan huonosti osaamansa kielen kaikille muillekin, koska toivoa muiden parempien kielten oppimiselle ei ole.
Mene hoitoon oppimaton moukka Persu
Ei oma asenteesikaan mikään paras mahdollinen ole. Esim. it-alalla englannin osaaminen on pakollista, koska muuten olet aika heikoilla. Ohjemateriaalit, järjestelmät ja monet muut asiat on englanniksi. Eikä siinä auta jonkun asiasta kiukuttelu.
Englanti on siis pakkokieli jota pakottavat typerät, ylimieliset ja rumat ihmiset, myös IT -alalla.
Joten neuvona vanhemmille, kouluttakaa lapsenne kunnon töihin, ei mihinkään huuhaa aloille.
Sinähän se tässä asenteellinen olet kun pakotat englantia kaikille.
Kannattaisiko sinun vähän avartaa maailmankuvasi pois sieltä bittien maailmasta?
Karu totuushan että maailmalla on jokaista suomalaista IT-alan jamppaa kohden n. miljoona intialaista tai afrikkalaista IT osaajaa, jotka osaavat englantia paremmin kuin suomalainen ja ovat myös parempia ja halvempia, kuin laiskan pulskea suomalainen, joka ei halua oppia kuin yhden kielen.
Suomalaisen IT alasta kiinnostuneen kannattaisi siis erottuakseen panostaa englannin sijasta muihin kieliin ( suomi, ruotsi, ranska, saksa, jne.) ja muuttaa koulijen jälkeen ulkomaille töihin, koska täällä ei arvosteta kuin englantia.
Kansainvälinen kieli on Englanti. Ei teidän ruski.
Kauneuskilpailujen missit ja nätit tytöt puhuu Englantia. Mutta teidän maatuskat siellä venäjällähän ne vasta rusnya ovat rumia. Niitähän jo lehmätkin pelloilla pelkää
Sinun kannattaisi ainakin avartaa maailman kuvaasi.
Englanti on vain yksi kieli muiden joukossa.
Surkeaa, pakkoenglannittaja, surkeaa.
Onnea vain työnhakuun IT-työntekijälle joka ei osaa englantia. Savossa ehkä voisi työllistyä:
Mitteepä tiet, jos tietokonneesj alakkaa renkata?
Ossootko korjata ite, vae maksakko isot rahnat huoltovirman kojjoottiloille?
Jos et ossoo, nii luveppa tämä. Alakkaa mutkikkaammattii pelit kölökkästä.
Jos tietokone kuatuu:
Nosta se ylös. Vastasen varalle oes hyvä hommata asijalline atk-tuki,
parrunpätkä kääp hyvin.
Jos käöttöjärijestelmä jummii:
Käötä sitä noppeesti kiehuvassa veessä ja sitte pakastimessa.
Näätä sille, miten paljon huonomminnii sen asijat voes olla. Eeköhän tokene.
Jos ohjelma katkijaa: Vaeha kanavvoo.
Jos out alaikäne,tarkista jotta ohjelma
ei ou kielletty alta 16- vuotijaelta.
Jos ee aata, nii soeta televisijon ohjelmapäevystyksee.
Jos sähköposti ee kule:
Uhkoo, että lopetat tykkännään konttuurissa käännin ja määt
yläkaapan asijakkaaksi.
Jos rosesorj takkuvvaa:
Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.
Jos hiiri ee liiku:
Pista kissa vierreen yöksj. Eeköhän ala vaahti maestuu.
Jos näöttö pimennöö:
Sammuta valot ja sano, että osattaan sitä täällännii.
Ja mää kalalle.
Kaikki on käännettävissä, siihen on jopa tätänykyä tietokone-ohjelmia.
Eikä niissä IT -hommissa kovin kummoista englannin taitoa tarvita, jos osaa jotain muuta kieltä hyvin.
opetlea Soumae itotti 💩
Et taida puhua kokemuksesta.
Puhun kokemuksesta tosielämässä tehtyjen havaintojen pohjalta.
Kyllä. Ne kunnon työt ovat kirveellä ja pokasahalla elannon hankkiminen metsästä.
Nuo työt alkavat olla niitä ainoita joihin pääsee osaamatta pakkoenglantia ja jotka täällä ovat kohta enää jäljellä kun pakkoenglannitetut työt ob siirretty muualle.
Hah haa!
'Näätä sille, miten paljon huonomminnii sen asijat voes olla.'
Minulle savolaiselle englanti avasi maailman. Olisi hyvä osata muitakin kieliä, mutta englanti on välttämätön lähes kaikille nykymaailmassa. Suomessa pärjää savolla, jos jää sinne korpeen. Kelan lomakkeet on englannin ja ruotsin lisäksi myös suomeksi.
Se englanninkieli mitä IT -alalla tarvitaan on hyvin suppeata eikä sen osaaminen vielä tarkoita kyseisen henkilön olevan englanninkielentaitoinen.
... jota pakottavat muille ylimieliset paskiaiset ja bittiorjat.
Kauniimpi ja kansainvälinen kieli on Englanti. Ei teidän rusnya mongertava ruski .
Pauvre con.
Englanti. 😹👍
.. on typerä ja ruma pakkokieli.
Ruotsi on ruma ja hyödytön lailla pakotettu kieli.
Älä valehtele.
Englanti on ruma, typerä, haitallinen pakkokieli.
Pakkoruotsittaja on totuusresistentti, koska ei pysty myöntämään, että ruotsi on pakollinen.
Sinä et pysty myöntämään että englanti on ainoa laikille pakollinen kieli Suomessa.
Se on pakollinen suomenkielisille.
Se on pakollinen ruotsinkielisille.
Se in pakollinen "muun" kielisille.
Vihapuhetta.
Eikö englannista saa sanoa totuutta?
Ei Suomessa.
On se näemmä "perus suomalaiselle" kamalaa kun joku rohkenee kertoa toduuden englannista ja pakkoenglannittajista.
Voitte kiukutella vaikka maailman tappiin, mutta sitä se englannin tarve tietyillä aloilla ei katoa. Esim. IT-alalla kyseisen kielen osaaminen on voisinko sanoa elinehto. Ohjeistukset, järjestelmät nämä ovat pitkälti englanniksi. Syy, miksi näitä ei suomeksi käännetä, on se, että käännökset olisivat kankeita, ja merkitys voisi muuttua. Varsinkin joku iso kansainvälinen yritys ei ala tekemään lokalisoituja asennuskia koneista, vaan kaikkiin valutetaan sama asennuspaketti. Erona ainoastaan se, että Suomessa lisätään suomalainen näppäinasettelu oletukseksi.
Älä viitsi. IT-sanasto on katkeaa jopa englanniksi saati sitten käännettynä. Mutta kun et osaa englantia kunnolla ja olet oppinut sanat vain erikoismerkityksessä niin ethän sinä sitä huomaa.
Miksi palvot englantia ja kiukuttelet, kun joku kehtaa puhua siitä totta?
Firmapakkoenglanti on suomalaisten sortamista ja orjuutusta!
Niinpä, englantia pakottavat tyhmät ja rumat ihmiset....
Pullistele mitä pullistelet vaan miten lausutaan sana "root" jotta se ymmärrettäisiin kaikkialla Lättymaassa. Lausutaanko sana Yhdysvaltalaisittain vaiko Kanadalaisittain ? Juurihakemisto vaiko tietoliikenteen reitti. Ei tuosta englanninkielestä ole apua siellä IT kuplassa.
Olet täysin oikeassa!
Englanti on just paras kieli koska NATO käyttää sitä - juuri siksi sinä Pietarin trolli et pidä siitä.
Surkeaa pakkoenglannittaja, surkeaa.
Hyvin ovat jenki t onnistuneet sinut aivopesemään valheillaan. Käyttäydyt kuin yksi heistä...
Aloittajat on aivan oikeassa. Impivaarassa saa puhua vain muinaissuomea, ja venäjää Impivaaralaisten herran miellyttämiseksi.
Impivaara, voi miten typeriä nämä pakkoenglannittajat ovat.
Nimenomaan juuri pakkoenglanti sulkee meidät sinne "impivaaraan", jossa muusta maailmasta ei tiedetä mitään.
Tai oikeastaan impivaarakin on liian hieno nimi tuolle tilalle, vankila on paljon kuvaavampi nimi.
Vähemmän koulutetut, köyhemmät, vähemmän matkailleet
ja yleisesti vähemmän kansainvälistyneet ihmiset eivät puhu Englantia
ja niistä ne kateellisimmat eivät haluaisi muidenkaan osaavan Englantia!
Typerät ja rumat ihmiset pakottavat ja palvovat englantia..
Joku kulunut kateuskorttikin pitää kaivaa esiin kun puolustellaan tyhmää ja rumaa pakkokieltä ä.
Sinä tässä taidat olla kateellinen niille jotka eivät ole pakkoenglannin vankeja vaan osaavat muitakin kieliä ja voivat siis matkustella ihan kotimaassakin.
Jeesmister ai laik juu änt ai vanttu maik zhiltren with juu.
Kuten huomaamme tästäkin havaintoesimerkistä, englanti on ruma ja typerä kieli, jota pakottavat rumat ja typerät ihmiset.
Terävä analyysi.
Joulunakja tällä palstalla osoitti väitten todenperäisyyden.
Siis joulunaika. Pakkoenglannittaja on julma ka paha ihminen kostonhimossaan.
väitten 😹👍
Herra väyrynen ei koskaan tee itse virheitä?
Tai no, jos ei enää osaa kirjoittaa, kiitos pakkoenglannin, suomea vaan käyttää kuvia, niin eihän siinä synny kirjoitusvirheitäkään..
kaunista....
Rumaa ja typerää, sekä englanti että sen puolustelu.
Ja haitallista lähes kaikelle.
Jep, aktiivi on hyvä esimerkki tästä.
Aloittaja on niin oikeassa. Itselläni on ollut se onni ja mahdollisuus että olen selvinnyt elämässäni aina eläkkeelle asti ja eläkkeelläoloonkin jo useammaksi vuodeksi osaamatta ällöttävää massakieltä eli englantia.
Mitä enemmän maailmassa mongerretaan englantia, sitä heikompi on kielitaito sillä se tarkoittaa että samalla sitä useampi alkuperäiskieli on kuollut tai kuihtumassa pois. Mitä useampi alkuperäiskieli kuolee pois, sitä suppeampi eli heikompi on ihmisten keskimääräinen kielitaito...
Olen kateellinen. Täällä tuosta pakkoenglannista joutuu kärsimään jopa julkisissa kulkuneuvoissa.
Ihan kuin maamme olisi kaksikielinen akselilla englanti-suomi
Englantia joudun puhumaan töissäkin joka viikko, ruotsin kieltä en ole tarvinnut koskaan.
Niinpä, oletko koskaan miettinyt miksi?
Miksi englanti on päästetty noin pahaan ylivalta-asemaan maassamme?
Totta.
Taasen pakkoenglannittaja osoitti tämän todeksi.
Useamman kerran tänäänkin.
Aktiivia en ole nähnyt, joten rumuudesta en voi sanoa mitään. Muuten olet oikeassa.
Valehtelu on rumaa ja Aktiivi harjoittaa sitä päivittäin, joten hän on ruma.
Ruma, rumempi, pakkoenglanti.
Totta.
Ikävää määkimistä.
Jota joutuu pakkokuuntelemaan kaupoissa, ravintoloissa ja ostoskeskuksissa. Olisiko siinä syy sille miksi suomalaiset eivät enää kuluta?
Voi hyvinkin olla.
Todennäköistä.
Terävä ja tosi analyysi.
Thank God kaikesta. Vai Venäjän hybridiä? Suomestahan on tehty pikku-Amerikka. Siihen on pyritty jo vuosikymmenet.
Vuosikkymmeniä suunnitelmallista toimintaa suomea, suomalaisuutta ja suomalaisia vastaan.
Playboy hockey.🤠
Taas yksi kirjoitustaidon hukannut. Luultavasti pakkoenglannin johdosta.
Miksi noin ajattelet. Minun aikuinen lapseni on puhunut sujuvasti tuota kieltä jo ala-aste ikäisenä ja hän on oppinut itsenäisesti lukemaan jo kolme ja puolivuotiaana. Alkoi lukea meille aamupalalla ollessa tekstiä maitopurkista ja kun annoin hänelle kynän ja paperia hän osasi kirjoittaa sanoja. Nyt puhuu toisessa maassa asuvien työkavereiden kanssa lähes joka päivä englantia.
Ja tekee töitä IT- alalla!
Surkea kohtalo. Taisi jäädä suomenkieli ja kohdemaan kieli oppimatta kunnoll. kun joutui expat -kuplaan ulkomaille.
Nykyään tuo I kirjoitetaan kreikkalaisella I:llä eli YT-ala.
Surkea kohtalo, bittiorjana känsäinvälisessä firmassa, vaikka mahdollisuuksia olisi ollut vaikka mihin.
Eiköhän ihmiset hakeudu sellaiselle alalle, mikä itseä kiinnostaa?
Uskotko myös maailmanrauhaan ja joulupukkiin?
Ainakin rumppi on molempia.
Totta!
Näin se on typerämpää ja rumempaa kieltä saa hakemalla hakea. Inhottaa, kun sitä joutuu pakkokuuntelemaan marketissa tms.
Rumempaa kieltä ei tarvitse kaukaa haeskella, sehän on "kotimainen" paskoruotsi.
Älä viitsi, pakkoenglannittaja. Kyllä ikävä ja haitallinen pakkoenglanti on maailman rumin ja typerin kieli.
Tämä pitää edelleen paikkansa.
Ikävää korvia riipivää määkimistä jota joutuu pakkokuuntelemaan kauppakeskuksissa, ravintoloissa jne.
Rumaa myös kirjoitettuna.
Minä olen ruvennut korvaamaan mielessäni br:n sh:lla sellaisissa sanoissa kuin brittisarja, brittikirjailija jne.
Kiva idea!
Toiset rumia päältä, toiset sisältä?
Ikävä totuus.
Nimittely ihan hyväksyttyä kunhan sen tekee tasa-arvoisemman eli kansalliskielen pakottaja.
Se koira älähtää...
Sekä ilkeät ja ylimieliset.
Totta. Nämä pakkoenglannittajat eivät osaa kuin olla kuin ylimielisiä ja haukkua muita.
Aloitusviesti on hyvä esimerkki siitä..., mutta aloitaja onkin svedupolitrukki, joka on ylimielinen ja muita haukkuva.
Kiitos esimerkistä pakkoenglannittaja, olin siis oikeassa, Et todellakaan osaa muuta kuin olla ylimielinen ja haukkua muita.
Viime yönä ruma typerä nosteli taas valeketjujaan kun kunnon ihmiset nukkuivat.