Näin laki määrää, pyhäpäivänä työntekijä saa 100 % korotetun palkan tehdessään työtä pyhäpäivänä, kuten joulu- tai uudenvuodenpäivänä, pääsiäisenä, vapunpäivänä tai itsenäisyyspäivänä.
Mukavaa mennä töihin kaksinkertaisella palkalla.
Ensi lauantaina on taas tuplaprovisio
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Onneksi et ole rikollisella työssä, joka ei noudata lakia ja jättää maksamatta lakisääteiset palkanlisät.
- AnonyymiUUSI
hulluksi asia tekee se että työnantaja joutuu maksamaan arkipyhästä palkan jos olis ollut työntekijän työpäivä vaikkei ketään olis ollut työmaalla. tämä itsenäisyyspäivä jos olis tänä vuonna arkipäivänä maksetaan kaikesta huolimatta.
vähän niinkun kauppaostos jonka maksat vaikket ole saanut tavaraa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392803Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351442- 1211172
- 1081133
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867