Valtuuston ylikäveltiin kaupunginjohtajavalinnassa

Anonyymi-ap

Pieni porukka valitsi ja haastatteli kaupunginjohtajaehdokkaat ja suhmuroi pienessä piirissä esityksen. Valtuuston olisi pitänyt päästä vaikuttamaan valintaan, koska valtuusto päätöksen tekee.

Normaalisti kunnissa valtuusto suorittaa haastattelut ja valtuusto sitten tekee demokraattisesti valintapäätöksen. Lisäksi olisi ollut hyvä tarjota myös avoimesti kuntalaisille mahdollisuus tehdä kysymyksiä ehdokkaille.

Vastuu tästä demokratiaa halveksivasta suhmuroinnista on yksiselitteisesi valtuuston pj Minna Tikkisellä ja hallituksen pj Tuukka Suomalaisella.

14

306

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtuuston pitää nyt ottaa asia käsiinsä ja haastatella kaikki paikkaa hakeneet kaupungin- ja kunnanjohtajat sekä vuokrataloyhtiöiden toimitusjohtaja jolla on laajaa ja pitkäaikaista työkokemusta. Heillä kaikilla on kokemusta paljon vaativimmista ja laaja-alaisemmista johtamistehtävistä kuin mitä tällä esitetyllä hyvin kokemattomalla elinkeinojohtajalla on.

    • Anonyymi

      Onhan tämä aivan käsittämätöntä että esitetän noin kokematonta henkilöä noin vaativaan tehtävään.

      • Anonyymi

        Jep. Kaksi vuotta elinkeinojohtajana. Ei näyttöjä. Tyhmää on päätöksenteko.


    • Anonyymi

      Tuukka Suomalainen päsmäröi liikaa. Huono yhdistelmä kun on tyhmä pää.

    • Anonyymi

      Ei täällä kuntalaisia kuunnella edes johtajavalinnassa. Paska kaupunki.

    • Anonyymi

      Ei mennyt oikein. Ei valtuustolle ikinä tehdä esitystä kaupunginjohtajasta kuten ei maakuntajohtajastakaan. Valtuusto sitten haastattelee valintaryhmän esittämät vaihtoehdot ja tekee päätöksen. Nyt valtuuston demokratiaa yritetään horjuttaa sen tärkeimmässä päätöksessä.

    • Anonyymi

      Normihommaa Ääslinnassa

      • Anonyymi

        Savonlinna on uppoava laiva tai oikeastaan vene niin kuin koko tämä Itä-Suomi.


    • Anonyymi

      Pieni klikki yrittää vyöryttää tätä valintaa ohi valtuuston. Likaista ja salaista, ei avoimuutta olevaa on tämä toiminta.

    • Anonyymi

      No eikös sille pidä esitys tehdä.

      • Anonyymi

        No ei pidä vaan valtuusto päättää. Näin muualla. Täällä tämä pikkuklikki tuhoaa kaupunkia.


    • Anonyymi

      eikä kosonen enää olekaan kaiken pahuuden lähde kun valtuustoa suomalaista ja pien ryhmiä syytellään

    • Anonyymi

      Koeaika on 6 kk, on näyttöjen aika juu knou.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe