😋 🍲☕ eilen laina-autolla liikkuessani oli niin paljon ongelmia, etten saanut radion kanavaa vaihdettua. pakko oli kuunnella liian kovaäänistä suomipoppia. Siellä tuli uutisissa mielenkiintoinen tieto. Kyselyssä näet oli kartoitettu suomalaisten eniten pitämistä valmisruuista. Ensimmäiselle sijalle oli noussut maksalaatikko rusinoiden kanssa. Toista sijaa piti kirjolohikiusaus. Kolmantena mikäs muu kuin maksalaatikko ilman rusinoita.
Olwnkin ihmetellyt miksi maksalaatikkoa on niin paljon eineshyllyillä. Tuo kysely todistaa jälleen kerran sen, että ihmiset eivät pidä samoista asioista. Se koskee myös ihmisiä. joidenkin kanssa tulee paremmin toimeen kuin toisten. Joskus on onni tavata sellainenkin henkilö, joka tuntuu heti oikealta.
Lounasaikaan ruoka mielessä!
10
181
Vastaukset
- Anonyymi
Ai Teletappi hukkas laina-antenninsa? ;)
-enter.p.rise- Anonyymi
No kerro koordinaatit samalla höökillä tjsp keke
- Anonyymi
minun j<a meidänkin ehkä joku heavy rock, ei asinänaä meallia kuin no joku Whitesnake on heavy rock... eräs asia kun..nooh..
- Anonyymi
mutta niin jos muten mukabvan hiljaista nattia ateriaa, lounastakanink, niin yhtäkiä päeährää soimaan äysin yllättäen jätti-tehomusii9killa joku Black Sabbath - Paranoid, ytuhnsien wattien teholla yllätn
Täällä palstalla tapahtuu asioita, jotka ovat niin kaukana todellisuudesta kuin olla voi. En ymmärrä, eikä kiinnostakaan.
- Anonyymi
Mulle on muodostunut herkuksi lihapullat ja muusi noista valmiseineksistä. Yleensä en juuri syö muusia enkä perunaa. Tuo valmiseines maistuu minulle kumminkin ja ilman mitään lisukkeita, kuten ketsuppia. Todella sekavia viestejä täällä kyllä.
Anonyymi kirjoitti:
Mulle on muodostunut herkuksi lihapullat ja muusi noista valmiseineksistä. Yleensä en juuri syö muusia enkä perunaa. Tuo valmiseines maistuu minulle kumminkin ja ilman mitään lisukkeita, kuten ketsuppia. Todella sekavia viestejä täällä kyllä.
Minä taas pidän perunoista kaikissa muodoissa. Varsinkin senjälkeen kun kiinalaiset ovat keksineet valmistaa riisiä muovirouheesta. Eineksistä mun suosikit on kirjolohipihvit tillikastikkeessa, jossa on maustetut potut. Kesällä ostin usein pakastetun paajdetun broilerfileen miniröstiperunoilla ja parsakaalilla. Annoksessa oli paljon kanaa mukana.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Minä taas pidän perunoista kaikissa muodoissa. Varsinkin senjälkeen kun kiinalaiset ovat keksineet valmistaa riisiä muovirouheesta. Eineksistä mun suosikit on kirjolohipihvit tillikastikkeessa, jossa on maustetut potut. Kesällä ostin usein pakastetun paajdetun broilerfileen miniröstiperunoilla ja parsakaalilla. Annoksessa oli paljon kanaa mukana.
Miksi ihmeessä käytät valmisruokis? Eikö vaimosi osaa laittaa ruokaa?
Anonyymi kirjoitti:
Miksi ihmeessä käytät valmisruokis? Eikö vaimosi osaa laittaa ruokaa?
Mietippäs sitä. Olen muuten hetero. Eli jos olisin naimisissa niin puoliso olisi mies.
"Maksalaatikkoa syödään Suomessa runsaasti, ja se on maan ostetuin valmisruoka, jota myydään noin 9 miljoonaa rasiaa vuodessa. Sitä syödään tasaisesti kaikissa ikäryhmissä, vaikkakin vain harva kuluttaa sitä päivittäin. Useimmiten maksalaatikkoa syödään kuitenkin vain muutaman kerran vuodessa, usein puolukkahillon kera.
Kulutusmäärä: Vuosittain myydään noin 9 miljoonaa rasiaa, mikä tekee maksalaatikosta Suomen suosituimman valmisruoan Liha ja ruoka-lehti ja Iltalehti.
Säännöllisyys: Vaikka noin 45 000 suomalaista syö maksalaatikkoa päivittäin, useimmat kuluttavat sitä vain satunnaisesti, useita kertoja vuodessa.
Kohderyhmä: Maksalaatikon suosio jakaantuu tasaisesti eri ikäryhmien kesken.
Tarjoilutapa: Sitä nautitaan usein joulun aikaan ja perinteisesti puolukkahillon kanssa"
- Anonyymi
niiin ei ole vihamielisaiä jos vaikkka jotain.. uusimmat talousneeot ja, tiedän kiusaavat ehkä voivat noh... palsta sinkut... niin voi kokeillakin käydä jotain.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061
