Ateisti uskoo, että universumi on olemassa ilman mitään syytä eikä ketään rangaista kuoleman jälkeen elämän aikana tehdyistä rikkomuksista ja rikoksista. Tämä on aivan sairas ajatus. Tietenkin kaikella on tarkoitus ja oikeudenmukainen Jumala rankaisee pahoja ihmisiä, niin ettei kukaan jää rankaisematta.
2.Korinttolaiskirje:
5:10 Sillä kaikkien meidän pitää ilmestymän Kristuksen tuomioistuimen eteen, että kukin saisi sen mukaan, kuin hän ruumiissa ollessaan on tehnyt, joko hyvää tai pahaa.
Tuomio tulee tekojen mukaan uskoville ja uskosta osattomille yhtä lailla. Kannattaa siis harkita tarkoin mitä tekee ja mitä ei tee. Säästyy kovemmalta rangaistukselta, kun elää Jumalan tahdon mukaan. Kyllä ne uskovaisetkin lyöntejä saavat, mutta vähemmän kuin jumalattomat, jotka hakataan kappaleiksi.
Ateismissa ei ole mitään järkeä
10
71
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Siis jotkut hörhöt luulevat, että henkeä voi ruoskia haudan takana. Kyllä se on niin, että kuollut on kuollut, eikä muuksi muutu.
- AnonyymiUUSI
Teismissä ei ole mitään järkeä.
- AnonyymiUUSI
katsos kun minä kuolin , eikä siellä mitään ollut !!!
- AnonyymiUUSI
olemme vain aivomme ja kun ne tuhoutuvat niin katoamme
- AnonyymiUUSI
sinä elät mielikuvitusmaailmassa ja minä tiedän sen 🙂
- AnonyymiUUSI
"...eikä ketään rangaista kuoleman jälkeen elämän aikana tehdyistä rikkomuksista ja rikoksista. Tämä on aivan sairas ajatus."
Kuka rankaisee uroskarhua, joka tappaa naaraan pennut, jotta tämä tulisi kiimaan ja uros pääsisi siittämään naaraalle omat jälkeläiset? Niinpä, havaittu todellisuus toimii juuri niin kuin sen pitääkin, puhtaasti luonnonlakien mukaan eikä taustalla ole mitään pronssikautisen vuohipaimenen rankaisevaa Jumalaa. - AnonyymiUUSI
olisi kohtuulliista että vaikka linnanjuhlissa on aina uskonnollisia johtajia niin Olisi myöskin johtavia ateistipiispoja joita haastateltaisiin suorassa lähetyksessä. Itsenäinen Suomi vaatii ateistisen rintamalinjan ja upseeriston.
- AnonyymiUUSI
sellainne ateisti joka sanoo suoraan päin naamaa hienostelematta
- AnonyymiUUSI
Rukoilin juuri Jumalalle vitsauksia ja sairauksia, joita hän hyväntahtoisuuttaan ja oikeudenmukaisuudestaan on jakanut syyttömille ihmisille aiheetta. Amen!
- AnonyymiUUSI
Kannatetaan! Tuossa on järkeä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1124568Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203145
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192779Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492777Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71911