Kansanedustaja Martin Paasi (kok) kertoo viestipalvelu X:ssä välikohtauksesta hänen ja kahden muun kansanedustajan, Ilmari Nurmisen (sd) ja Aino-Kaisa Pekosen (vas) välillä.
Paasi kertoo lähestyneensä sosiaali- ja terveysvaliokunnan kokoustauolla valiokuntahuoneen pöydän päätyä, jonka vastakkaisella puolella istuivat Aino-Kaisa Pekonen ja Ilmari Nurminen ”pahoitellakseen (Pekosen) järkyttymistä”.
– Pekonen ilmoitti heti, ettei halua puhua kanssani ja että hän kokee tilanteen uhkaavaksi, Paasi kirjoittaa.
– Tähän sitten Ilmari (Nurminen) tarttui, johon totesin (Nurmiselle), että ”älä ala panettelemaan tapahtunutta”. Menin sen enempää sanomatta pois, istahdin sohvalle ja totesin itselleni Ilmarista, että hitto mikä pelle, Paasi jatkaa.
Kansanedustaja Martin Paasi (kok) kertoo viestipalvelu X:ssä välikohtauksesta hänen ja kahden muun k
3
109
Vastaukset
- Anonyymi
Siis haloo, tuohan on jo vanha jutu .
Kokoomuksen kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan varajäsen Martin Paasi myöntää käyttäytyneensä asiattomasti valiokunnan kokouksessa.
Paasin kerrottiin huutaneen eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan kokouksessa v Aino-Kaisa Pekosen päälle ja sanoneen ”ole hiljaa, opposition kannoilla ei ole mitään merkitystä”.
Tämä oli omalta osaltani pohjanoteeraus. Sanoi Paasi myöhemmin.
Kansanedustaja Ilmari Nurminen (sd) ei halua ottaa kantaa kansanedustaja Martin Paasin (kok) epäasiallisiksi luonnehdittuihin kommentteihin.
Matias Marttinen katsoo asian olevan loppuunkäsitelty, koska Paasi on ”ymmärtänyt toimineensa väärin ja pahoitellut toimintaansa”. - Anonyymi
Kiurun mukaan sote-valiokunnan pitkäaikainen käytäntö on ollut se, että pöydän ympärillä istuvilla valiokunnan varsinaisilla jäsenillä on läsnä- ja puheoikeus.
Valiokunnan varajäsenet ovat voineet olla paikalla kuunteluoppilaina. Paasi oli viime torstain kokouksessa Kiurun mukaan ”sivupenkillä”.
– Sivupenkiltä huutelu ja osallistuminen ovat sellaisia mahdottomuuksia, joita emme voi valiokunnassa sallia, koska vain kokouksessa osallistuvat pöydän ympärillä istuvat kansanedustajat ovat puheolovaltaisia, Kiuru tähdensi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746