Kuusamoon muutto

Anonyymi-ap

Suunnittelen Kuusamoon muuttoa. Onko vakavasti otettava idea? Hyvät ja huonot puolet? Teen 100% etätöitä joten työt ei ongelma.

9

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pidät luonnosta, puhtaasta ilmasta ja selkeistä vuodenajoista niin suosittelen. Itse tulin muutama vuosi sitten ja tänne jään. Mistä päin olet?

    • Anonyymi00006

      Kantsii pysyä kaukana

    • Anonyymi00007

      Ihan ok ratkaisu. Peruspalvelut löytyy, kohtalaisesti vuokra-asuntoja. Naamakirjassa melkein paras tarjonta niiden osalta. Ouluun ja Rovaniemelle on se 200 km, eli jos tarvii jotain eksoottisempaa hakea, niin sieltä sitten. Tai tilaamalla netistä.
      Luonto on lähellä, ei tarvitse päivää istua autossa että pääsee mukaville paikoille patikoimaan. Kesällä fillarilla mukava päästellä, tiet ok kunnossa. Taajama hiljenee siinä 21-22 maissa, mitä nyt muutamat mopoilijat ja autoilijat väliin päästelee meneen. Mutta siis, jos vrt isompiin kaupunkeihin, niin todella rauhallista siis. Turvallinen paikka, lapsille ihan ok harrastusmahdollisuudet ja koulut sekä päiväkodit löytyy. Perusravintelit löytyy myös, ei mitään "luksusta" mutta ihan peruspaikkoja siis.
      Peruskoulun päättäville nuorille on nuo koulut, lukio ja ammattikoulu. Jos siitä haluaa jatkaa, niin sitten muutto edessä.
      Kuusamolaiset on ihan ok porukkaa, toki osa on aika sisäänpäin lämpeneviä, ja osa juoruilee kovasti. Mutta tulee niiden kanssa toimeen :-)

    • Anonyymi00008

      Armeijassa ainakin kaikkein vetämättömin porukka oli Kuusamosta.

      • Anonyymi00009

        Tulehan nykypäivään äläkä elä menneessä.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Tulehan nykypäivään äläkä elä menneessä.

        Ja tyhmin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      220
      3374
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2064
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      39
      1672
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1613
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1357
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1245
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      6
      1080
    8. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1053
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      197
      996
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      947
    Aihe