Palstahäiriköinnistä

Anonyymi-ap

Keskustelupalstalla ilmenevä pakkomielteinen käytös, kuten satojen aloitusten tekeminen paikallisen väestön arvostelemiseksi ja haukkumiseksi, on monimutkainen ilmiö, jolla voi olla useita psykologisia ja sosiaalisia syitä.
Tämä ei ole normaalia käytöstä, ja taustalla voi olla monia eri tekijöitä.

Tässä on joitakin mahdollisia syitä tällaiselle käytökselle:

Anonymiteetin tarjoama valta ja turva: Internetin mahdollistama nimettömyys (tai ainakin näennäinen nimettömyys) madaltaa kynnystä epäsosiaaliseen käytökseen. Käyttäjä tuntee itsensä turvalliseksi arvostella toisia ilman pelkoa suorista, henkilökohtaisista seurauksista.

Katkeruus tai henkilökohtaiset kaunat: Käyttäjä saattaa kokea henkilökohtaista katkeruutta tiettyä paikkakuntaa, sen asukkaita tai paikallisia instituutioita kohtaan. Tämä voi johtua aiemmista negatiivisista kokemuksista, syrjäytymisestä tai ristiriidoista.

Yksinäisyys ja huomionhaku: Vaikka negatiivinen palaute ei ole rakentavaa, se herättää usein voimakkaita reaktioita. Käyttäjä saattaa kokea itsensä yksinäiseksi tai merkityksettömäksi reaalimaailmassa, ja keskustelupalstan tarjoama huomio – jopa negatiivinen – tyydyttää tarvetta tulla nähdyksi ja kuulluksi.

Valtapeli ja kontrollin tarve: Toisten arvosteleminen antaa käyttäjälle tunteen vallasta ja kontrollista. Hän voi kokea olevansa "parempi" tai "oikeassa", kun hän asettuu tuomarin rooliin.

Psyykkiset ongelmat: Äärimmäinen, pakonomainen käytös voi joskus olla merkki taustalla olevista psyykkisistä ongelmista, kuten pakko-oireisesta häiriöstä (OCD), narsistisista piirteistä tai masennuksesta, jossa negatiiviset ajatukset purkautuvat verkossa.

Väärin kohdennettu turhautuminen: Globaali tai henkilökohtainen turhautuminen elämän epäkohtiin voidaan kohdistaa helposti saavutettavissa olevaan kohteeseen, kuten paikallisyhteisöön, koska todellisiin ongelmien lähteisiin ei voida vaikuttaa.

Tällainen toistuva, negatiivinen toiminta täyttää usein verkkohäirinnän tai kiusaamisen merkit. Keskustelupalstojen ylläpitäjillä on yleensä säännöt, jotka kieltävät tällaisen käytöksen, ja käyttäjä voidaan porttikieltää tai hänen viestinsä poistaa.

21

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole vähääkään normaalia tuon yhden kirjoittelut, pahasti on asiat vinksallaan.

    • Anonyymi

      Halutaanko tässä hiljentää mahdollinen totuus?

      • Anonyymi

        Kertatotuus riittää, loppu on paasaamista.


    • Anonyymi

      Mieleltään sairas ihminen. Toivottavasti pääsee hoitoon.

      • Anonyymi

        Pitäisikö tehdä huoli-ilmoitus? Kyllähän viranomaiset pystyvät paikantamaan IP-osoitteella tai teletunnisteiden perusteella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö tehdä huoli-ilmoitus? Kyllähän viranomaiset pystyvät paikantamaan IP-osoitteella tai teletunnisteiden perusteella.

        Hyvä ajatus!


    • Anonyymi

      Joululaulut tuo iloa elämään.

      • Anonyymi

        Hyvät osingot sitä tuo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvät osingot sitä tuo.

        Ilo on pullo konjakkia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilo on pullo konjakkia.

        Kaksinkertainen ilo on hyvät osingot ja xo konjakki.


    • Anonyymi

      Häiriköi kokoajan enemmän ja enemmän muitakin aloituksia kun ei kukaan sen aloituksiin vastaile vaan joutuu käymään itsekeskustelua.

    • Anonyymi

      olen yleensä juovuksissa

    • Anonyymi

      Epäilen että tuo palstahäirikkö on keplotellut itsensä ylläpitoon, ei tuo jatkuva trollaamisen ja herjaamisen jatkuminen muulla selity.
      Lisäksi hän poistaa itseensä kohdistuvaa kritiikkiä sisältäviä kommentteja.

      • Anonyymi

        MOT...


      • Anonyymi

        Samaa mieltä, tutkintapyyntö tehty.


    • Anonyymi

      Kun Pohjois-karjalassa puhutaan pahaa, levitellään muiden asiota, valehdellaan, kieroillaan yms yms eli harjoitetaan pahuutta laajasti....

      niin eikai nyt kukaan odota että siitä saisi kiitosta? Tottahan toki siitä tulee kritiikkiä ja nuhteita vähän sieltä ja täältä.

      Kasvakaa aikuisiksi ja lopettakaa vääryyden harjoittaminen niin nuhtelutkin loppuu

      • Anonyymi

        Sinä et lopeta hullunhoureitasi koskaan. haukut vaikka metsän puita jos ei yhtään ihmistä olisi seudulla. Ihmetellä pitää mistä yksi yksilö on perinyt noin sairaan mielen.


      • Anonyymi

        "Psyykkiset ongelmat: Äärimmäinen, pakonomainen käytös voi joskus olla merkki taustalla olevista psyykkisistä ongelmista, kuten pakko-oireisesta häiriöstä (OCD), narsistisista piirteistä tai masennuksesta, jossa negatiiviset ajatukset purkautuvat verkossa."

        Hyvä diagnoosi pakkomielletrollista!


    • Anonyymi

      Kuten usein on todettu. Vian ei tarvitse olla iso, kun se on päässä.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      69
      5788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      228
      4499
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2547
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      26
      2472
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1383
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      71
      1305
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1295
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1276
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1141
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1121
    Aihe