Naisten pierut haisevat pahemmalta kuin miesten – ja tiede viittaa siihen, että siitä voisi olla hyötyä. Ihmiset päästelevät suolikaasuja keskimäärin jopa 23 kertaa päivässä. Tutkimukset osoittavat, että kun miehet tekevät niin useammin, naisten ilmavaivat tuoksuvat huomattavasti voimakkaammin.
Vuonna 1998 tohtori Michael Levitt, joka tunnetaan nimellä "Pierujen kuningas", teki tutkimuksen, jossa 16 vapaaehtoista sidottiin keräyspusseihin papujen ja ulostuslääkkeiden jälkeen. Hänen tiiminsä analysoi ja nuuhki tulokset. Tuomarit arvioivat naisten pieruilla olevan ”suurempi hajuvoimakkuus” suurempien rikkivetypitoisuuksien vuoksi – yhdiste, joka on vastuussa mädänmunan hajusta.
Tässä kohtaa se muuttuu mielenkiintoiseksi: rikkivety saattaa auttaa suojaamaan aivoja Alzheimerin taudilta. 2021 Johns Hopkins -tutkimuksessa todettiin, että rikkivetypohjaista yhdistettä ruiskutetut hiiret osoittivat muistin ja motoriikan paranemista 50 prosentilla. Se jopa auttoi poistamaan joitakin kognitiivisia oireita. Vaikka naiset saattavat tuntea olonsa itsetietoisemmaksi tuulen puhaltamisesta, tuo ylimääräinen löyhkä voisi olla aivoterveyden tukeminen. Joskus pieni funk toimii.
Lähetä tämä tyttöystävällesi, jos hänen pierunsa haisevat pahalle.
Taas uutta tietoa naisista
Anonyymi-ap
1
191
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686