Tyhmiltä ajokortit veke, 40 alueella 20 ja pysähtyy jokaiseen risteykseen vaikka on etuajo-oikeutettu :D
Ottaa hurjasti kaakattimeen
Anonyymi-ap
38471
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Onko veke etunimi vai adverbi, ja onko vadelma hedelmä?
Varmaan kivaa olla saivarteleva ja yksinäisyydessä kärvistelevä burgeri. Burgeroimisiin vaan.
Tai pystynokkainen hesburgeri jolla rikkinäiset pillifarkut.🤣
opettele ajamaan
ei saa ajjaa 40 pittää ajjaa 20 ei liia lujjaa saa ajjaa
AIvan kautta aikojen tyhmin avaus, ONNITTELUT!
Kuule kyl mää ole ain pruukannu sillai ajjaa, vasemmalt tullee minä ain jo 30 vuat o ain väistetty minnuu, kyl sää ajat jotenki vääri ekstiä ja vuokrallaki asut, et sää tiä mittää ekkä ossaa ajjaa.
Liia lujjaaki ajat jos 50 alue ja voi ajjaa 30 se riittää kyl ku ei ol kiire kauppaa, kyl se kauppa siä orottaa ekstiä kato älä ruppee opettaa parempias
Seksuaalivähemmistöön kuuluvana purat pahaa oloasi henkilöön joka teki asiallisen avauksen, älä anna fantasioidesi haitata aivoverenkiertoasi.
Pimmeri pete on syönyt lippalakkinsa kanssa halpaa burgeria ja energiajuomaa. Nyt on ähky ja huono olo.
Te tyhjiin risteyksiin jäätyvät pahvit voisitte ihan itse viedä korttinne poliisitalolle, kun ne teidän kyvyt ei vaan riitä ajamaan.
Käyttäkää Kelataksia juustopäät.
Jokainen, joka jarruttaa liikenneympyrään ajaessaan on ajanut hölmösti! Niitä on noin 80 -90% kuljettajista! Oletko sinä sellainen?
Meikälle opetettiin autokoulussa kauan sitten, että ei ole olemassa mitään ehdotonta etuajo-oikeutta. Ei myöskään ole "yliajo-oikeutta" tai "päälleajo-oikeutta".
On vain _väistämisvelvollisuus_ ja se koskee ihan jokaista. Vaikka olisi mitenkäkin "oikeassa", niin tarvittaessa on silti väistettävä vaaran ja vahingon välttämiseksi. Väistäminen ei periaatteessa liikenteessä tarkoita mitään äkillistä sivusuuntaista liikettä, vaan jarrujen käyttöä ja ajolinjan säilyttämistä.
Pois liikenneraivo. Yhteispelillä se sujuu. Kukaan ei ole niin oikeassa, että saisi törmätä.
Minä menen säälittä ensin äärettömän nopeuteni turvin.
Imekää sitä köyhät.
Terv. Audimies.
Erittäin hyvin opetettiin ja olet sen vielä omaksutkin hyvin! Kiitos!
Kukaan ei maininnut päälleajamisesta, klots-klots tosta vähäse klotsaa niin alkaa sinullakin aivosolu toimia
Onko jossakin 40 alueella etuajo-oikeutettuja tkatuja tai teitä? No ei ole! Ainakaan minun havaintojeni mukaan.
vasemmalta tulevan kuuluu edelleen väistää, pätee myös pihoissa ja pysäköintialueilla
Juu ja jokapaikassa EI OLE kärkikolmiota oikealta tulevilla vaikka liittyisivät ns. päätielle joten on jarrutettava ja katsottava tuleeko sielä joku tojotamies vai ei.
sulla on siis tojota :D
Olet oikeassa, oikealta tulevaa pitää väistää pihoissa ja pysäköintialueilla, joissa ei ole mitään pääväyliä, ainakaan jos niitä ei ole liikennemerkeillä osoitettu.
Ei se kuitenkaan tarkoita, että oikealta tulevalla olisi törmäämisoikeus, ainakaan jos ajoneuvossa on jarrut ja toimiva ohjaus.
Väistämisvelvollisuus ja etuajo-oikeus, ne ovat joillekin, kuten ehkä tälle klotsalle, aika vaikeita asoita ymmärtää?
Älä vingu. Porin liikenteessä on ihan sama missä ajaa kun liikenne on niin olematonta. Kenenkään päälle ei ajeta. Poikkeuksena nämä skoottimulkerot, jotka ovat todellinen vaara kaikille.
jaa nyvvai sit ajjaa nii tiätä pitki ja tullee sillai, kyl pittää väistää minnuu veroja oon maksanu
Voisitko kertoa oman ajologiikkasi esimerkiksi viikkari/kuukkari tai vastaavalla alueella?
Esimerkkinä ajelet siinä vaan ja oikealta tulevalla EI ole kärkikolmiota.
Ajatko ihan sissinä vaan että kyllä se oikealta tuleva varmaan minua osaa varoa sillä toyota corollalla , VAI, jarrutatko hieman ja katsot tuleeko sieltä oikeasti joku sankari?
Oman auton kylkeen on melkein tullut (millistä kiinni) parikin kertaa joku pirjomummo tai reiskavaari vain siksi kun "mää tuun oikeelta ja oon 99v" vaikka heillä on kärkikolmio ja sitten oltu ihmeissään miksi tuo nuori mies vain tulee sieltä?
No kun mummolla on se kärkikolmio joka lain mukaan tarkoittaa "väistettävä KAIKKEA risteävää liikennettä" eli koskee autot, helikopterit, mopot,junat,päivi räsäset ja konttaamalla saapuvat tuurijuopotkin.
Voin olla väärässäkin, mutta näin minulle on opetettu epic autokoulussa.
Tämä besserwisser joka koittaa nyt päteä tolla etuoikeus/ väistämisvelvollisuus hokemalla.
Lopeta, herättää vain myötähäpeää.
Liikennesäännöt kuten etuoikeus on laadittu sen vuoksi, että niitä ikäänkuin noudatetaan, väistämusvelvolliisuus ei ole mikään vaihtoehtoinensääntö mitä täytyy noudattaa, kun jotku torveilee liikenteessä.
Ei kai kukaan tarkoituksella kolaroi noita ääliöitä liikenteessä.
Nii-in, etuajo-oikeus sekä väistämisvelvollisuus koskee vain joitakin :D
Tämä ei tule yllätyksenä kun ottaa huomioon että vielä 50-luvulla lapset oli tapana nukuttaa päiväunille avaamalla hellan kaasu, ei ole epäselvää miksi liikenne on arpajaiset.
se koulu on nimensä mukaisesti ihan epiksessä, ei ne mittää siä tiär, opettel sääki ajjaa kloppi
no Kuukkarissa saa usein huomata että kun se vasemmalta tuleva joutuu jarruttamaan niin se otetaan henkilökohtaisena loukkauksena, kahjoimmat lähtee jopa seurailemaan ja selvittämään kotiosoitteen ja vääntelemään antennia
Malttia liikenteessä tarvitaan. Eihän noiden perässä tarvitse kaiken aikaa ajella.
Tuanoilta loppuu ajelut kun lääkäri poistaa ajo-oikeuden, valot on sammuneet jo kauan sitten
Noin joka neljäs ei vilkuta kun poistuu liikenneympyrästä. Kusipäistä touhua, hidastaa liikennettä.
Joka viides ei edes tiedä mitä tarkoittaa stoppimerkki, ymmärretään että pakko pysähtyä jotta ei tule sakkoa ja sitten saa ajaa vasemmalta tulevan eteen :D
Raumalainen ei poistuisi lainkaan liikenneympyrästä, vaikka siihen tullessa on merkki että raumalaiset vain yksi kierros.
Ja porissa viraston henkilökunnan parkkipaikan portilla on pihan puolella kyltti: muistitko olla kusipää
Joka toinen porilainen kävelee väärällä puolella tietä, oli sitten kevyen liikenteen väylä tai normi katu. Varsinaisia kansankynttilöitä.
Missä se toinen kävelee.
se on nainen ja biojäte
Taas sama nainen punaisella vw farkku golfilla, kun poistuu ympyrästä ja pyöräilijä samaan aikaan tulossa jatkeelle, akka vaan painaa kaasua lisää.
Sama nainen aina, ensikerralla selvitän kotiosoitteen.
se on kiertävä ilotyttö ilman vakituista osoitetta