Vasemmistolla ei ole halua luoda työpaikkoja tai edistää investointien syntyä maahamme.
Valta ilman vastuuta on Sdp:n sanoma aina.
Valta ilman vastuuta on Sdp:n sanoma aina.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ratkaisu on Porvoon SDP:n tähti, joka järjestää kaikki kuntoon kunhan ensin löytää ovelle
Kokoomuksen äänestäjillä menee jo hyvin, sillä tänä vuonna 2025 osakkeet ovat tuottaneet keskimäärin 18,5 prosenttia arvostaan. Viime vuonna ne tuotti vain 2 %.
Riikka: Myydään, myydään Valtion omaisuutta, niin ei tarvitse ottaa velkaa niin paljon. Ja rikkaat saavat halvalla ostettua halpoja osakkeita.
Sdp loi edelliselläkin kaudella 117 000 uutta työllistä ja nosti työllisyysasteen mittaushistorian korkeimmaksi. Oikeistohallitus luo vain työllistymisen esteitä, työttömiä, konkursseja, negatiivisen talouskehityksen ja ennätysvelan tänä vuonna yli 17 miljardia euroa.
VM: Velkaa on tulossa miljardeja enemmän kuin tiesimme
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011683224.html
"Valtiontalous | Tämän vuoden lainanotto on kasvamassa peräti 17 miljardiin euroon. Yksi keskeinen selitys on johdannaisiin liittyvien käteisvakuuksien kasvu.
Suomen valtio velkaantuu tänä vuonna vielä selvästi tiedettyä enemmän.
Valtio joutuu ottamaan tänä vuonna uuden arvion mukaan peräti yli 17 miljardia euroa lisää lainaa. Asian vahvistavat Helsingin Sanomille valtiovarainministeriö ja Valtiokonttori."
Ja tällä hallituksella on???
*odota nyt tuli kippuranauru kohtaus*
Mun on ihan pakko sanoa, että ei jumalauta voi olla niin tyhmää porukkaa kuin Persut???
Jo kaksi ja puoli vuotta tätä samaa paskaa kusetusta ja täällä jotkut löysähousut vielä uskoo, että edelliset ja sitä edelliset hallitukset tai hitsarit ja narkkarit ovat syypäitä kun OrpoPurra jaksaa viedä koko Suomen konkurssipesäksi.
Ei Suomessa voi olla näin idiootti porukkaa?
Häh?
Oikeisto rakentaa,vasemmisto purkaa.
Rakentaa omaa kansaa päähän potkimalla? Työttömyys on tämän hallituksen aikana kohonnut lähes ennätyslukemiin vaikka kaikki laiskat työttömät piti potkia töihin. . Se on sitä oikeiston rakentamista. Miten meni noin niin ku omasta mielestä??
Petteri: Pienyrityksiä ei tarvita, vievät vain isojen yritysten asiakkaat.
Petteri: Lisää leikkauksia ja velkaa, yksityistetään! Hyvät veljet haluavat lisää rahaa!
Riikka: Leikataan, leikataan, lisää leikkauksia, herrat tykkää. ✂️✂️✂️✂️✂️
Sdp ohjaa ihmisiä pysymään tukiverkossa ja välttämään työtä.
Vasemmiston politikot huutavat tätä sanomaa eduskunnassa päivittäin ja jopa Brysselistä käsin.
Sdp/vas haluaa säilyttää korkean työttömyyden,koska toivoo heistä eläkeläisten lisäksi äänestäjiä.
Valta on heille tärkeintä. Ihmisten työllistyminen lähinnä kauhistus.
Petteri: Me rakennamme uudestaan luokkayhteiskuntaa. Demokratia ja tasa-arvo kuuluu menneisyyteen. Kansaa täytyy hallita lujalla kädellä ja kepillä.
Vasemmisto myös politiikassaan vastustaa ja halveksuu ihmisten ahkeruutta!Kateuden kylväminen yksi teemoista.
Saattaahan joku ahkera onnistua vaurastumaan,siksi on rakennettava verotuksesta ja muusta malli,jolla harhautunut saadaan painettua alas!
Sdp:n sanoma ja apupuolue vasureiden ollut jo kauan:
Köyhyys kuuluu kaikille! Hyvinvointi on sitä,että kaikki kansalaiset on yhtä köyhiä!
Sanni Lotto-Laasonen: Yksityistetään, yksityistetään. Suomen rahat pitää tyrkyttää monikansallisille yrityksille. Sillä Suomi rahastetaan.
Jussi: Persun pitää olla Netissä rasisti, trulli, haastaja ja syyttäjä. Mutta minua siihen ei saa sotkea.
Sdp jo pitkään oli lahjoittamassa rahat valloittaja Venäläisille.
Paavo putkimiehenä näytti esimerkkiä..
70- luvun nuoret ..Tarja ja Erkki peesasi mukana.