Iltasanomista , eli pitääpä töiden päätyttyä putsata panelit jos on edes lunta niissä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011685032.html
Aurinko paistaa perjantaina katso tästä miten paljon
10
257
Vastaukset 10
- Anonyymi
Tiiä vaikka tulisi 1kWh ILMAISTA SÄHKÖÄ ! Ihan kuin joulun odotusta .
- Anonyymi00007
15kWp:stä tuli tänään vajaa 7kWh. Vuodenaika huomioiden ihan tyytyväinen siihen.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
15kWp:stä tuli tänään vajaa 7kWh. Vuodenaika huomioiden ihan tyytyväinen siihen.
”15kWp:stä tuli tänään vajaa 7kWh. Vuodenaika huomioiden ihan tyytyväinen siihen.”
Pilkkuvirhe sinulla 0,007kWh oikea tuotto vuorokaudessa tuommisella piikkiteholla. Tarkkuutta nyt jatkossa. Mutta jos et asu suomessa niin totta sitten. Uskoisin että tällä trollien mellastuspaikassa on kotimaista ilkeilyä vain.
- Anonyymi
Tappioita tulee maaliskuuhun asti joka päivä koska laitteet eivät olleet ilmaisia
(vai olivatko?)- Anonyymi00009
” Tappioita tulee maaliskuuhun asti joka päivä koska laitteet eivät olleet ilmaisia
(vai olivatko?)”
Aikuinen ihminen ymmärtää ettei ilmaisia juttuja ole. Hiukan järkeä nyt noihin jatkuvasti typeriin kommentteihisi. Jospa alkaisit käyttäytyä viimein asiallisesti. Nyt toimit foorumin sääntöjen vastaisesti. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
” Tappioita tulee maaliskuuhun asti joka päivä koska laitteet eivät olleet ilmaisia
(vai olivatko?)”
Aikuinen ihminen ymmärtää ettei ilmaisia juttuja ole. Hiukan järkeä nyt noihin jatkuvasti typeriin kommentteihisi. Jospa alkaisit käyttäytyä viimein asiallisesti. Nyt toimit foorumin sääntöjen vastaisesti.En ollut minä joku muu
- Anonyymi
Tähän vuodenaikaan ILMAISELLA aurinkosähköllä leikkiminen lienee vaatimattomien ihmisten huvia...
- Anonyymi00006
Niin siinä kävi että 1,1kwh vain tuli mutta oli kyllä paksussa huurteessa paneelit xxx kpl paneeleita. Odotin kyllä enemmänkin kirkkauden perusteella. Nyt kyllä Joulurauha saa tulla.
- Anonyymi00011
Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivannäköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sanakirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsylippu, matka, lääkärinhoito.Ilmainen: sama kuin maksuton, vai onko sittenkään?
Vaikka yleensä ilmainen tarkoittaa samaa kuin maksuton, sanat eivät ole täysiä synonyymeja. Ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivannäköä saatu’. Lisäksi väitetään usein, että esimerkiksi maksuton koulutus ei ole ilmaista, koska joku (veronmaksaja) sen kuitenkin maksaa. Tässä siis pyritään lähinnä esittämään poliittisia ajatuksia eräänlaisella sanapelillä.
Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivannäköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sanakirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsylippu, matka, lääkärinhoito. Toisesta merkityksestä esimerkkinä on Joukkue sai miltei ilmaisen voiton. Toinen merkitys lienee myöhäsyntyisempi ja selittynee sillä, että siinäkin on kyse maksuttomuudesta, mutta maksuksi ajatellaan vaivannäkö. Suomen murteiden sanakirjan kuvaus ilmainen-sanasta esittää useita merkityksiä, mutta useimmille yhteistä on maksuttomuus. Mukana on kyllä myös merkitys ’jotakin vailla tai ilman oleva’, mutta ei merkitystä ’ilman vaivannäköä saatava’.
Sanakirjassa on myös selitys, jonka mukaan ilmainen esiintyy myös yhdyssanojen jälkiosana, esimerkkeinä Kuiva-, raskasilmainen. Kyse on kuitenkin ilma-sanan johdoksesta, tai oikeammin sellaiseen sanaliittoon kuin kuiva ilma on liitetty johdin -inen ja kokonaisuudesta on tehty yhdyssana.
Sanojen ilmainen ja maksuton käytössä on kyllä eroja. Joissakin yhteyksissä voi käyttää kumpaa tahansa, joissakin taas vain toinen saattaa tuntua sopivalta. Ilmainen sisäänpääsy tuntunee useimmista sopivammalta ilmaukselta kuin maksuton sisäänpääsy, kun taas maksuton oikeudenkäynti on lakikielen termi, joten ilmainen oikeudenkäynti ei tunnu sopivalta. Toisaalta ilmainen koulutus ja maksuton koulutus ovat molemmat käytössä olevia ilmauksia.
Muun muassa ilmaisesta koulutuksesta tai ilmaisesta joukkoliikenteestä puhumista on kuitenkin paheksuttu. Esimerkiksi Kansallisgallerian pääjohtajan blogikirjoitus Mikään ei ole ilmaista, mutta jokin on maksutonta (7.12.2021) esittää:
Rahoituksesta käyty keskustelu osoitti kaikille selkeästi sen, että kulttuuri on arvokasta, mutta ei ilmaista. Tämän vuoksi on tärkeää, että kulttuuritoimijat, Kansallisgalleria niiden mukana, korvaa ”ilmainen” sanan ”maksuttomalla” tilanteissa, joissa asiakas ei suoraan maksa saamastaan palvelusta.
Tässä viitataan siihen, että palvelut pitää kuitenkin rahoittaa jollakin tavalla, kuten valtion avustuksilla. Halulle kieltää ilmainen-sana voidaan ajatella kahdenlaisia motiiveja:
Koska ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivannäköä saatu’, puheen ilmaisista palveluista (tai tuotteista) ajatellaan johtavan harhaan. Palvelut (ja tuotteet) pitää kuitenkin tuottaa, eivätkä ne ole ilmaisia siinä mielessä kuin esimerkiksi ilma ja auringonpaiste.
Sanan ilmainen voidaan ajatella häivyttävän myös maksamisen kokonaan pois, vaikka todellisuudessa kuitenkin joku maksaa, useimmiten viime kädessä veronmaksaja.
On kyseenalaista, onko mikään ilmaista siinä ehdottomassa mielessä, että kenenkään ei tarvitse nähdä mitään vaivaa sen tuottamiseksi eikä millään tavoin maksaa siitä mitään. Usein sanotaan, että ilma olisi sellaista, mutta saatetaan tehdä paljonkin työtä, jotta saadaan käyttöön sopivaa ilmaa ilmastoinnilla, puhdistuksella tai muuten. Auringonpaisteesta sinänsä ei tarvitse maksaa, mutta aurinkoon pääseminen voi vaatia ponnistuksia ja rahaakin.
Suomen etymologisen sanakirjan mukaan ilman ja ilmainen ovat sanan ilma johdoksia. Muodostuksen kannalta tämä näyttää ilmeiseltä, mutta merkityksen kannalta asia on epäselvä. Alkujaan ehkä ilman on viitannut jonkin puuttumiseen niin, että tilalla on ilmaa. Sana ilmainen on ehkä merkityksen kannalta ilman-sanaan pikemminkin kuin suoraan ilma-sanaan liittyvä, suunnilleen ’ilman rahaa t. vaivannäköä saatava’.
Ainakin on selvää, että ihmisten tuottamat tavarat ja palvelut eivät koskaan ole mainitussa ehdottomassa mielessä ilmaisia, vaikka ne voivat hyvinkin olla maksuttomia eli ilmaisia sanan tavallisessa merkityksessä. Siksi sellaiset teesit kuin ”kouluruoka on maksutonta, mutta ei ilmaista” ovat tehoton tapa esittää sellaisia sinänsä oikeita ajatuksia kuin että maksuttomien asioiden tuottaminen vaatii yleensä rahaa ja vaivaa. Koska ilmainen ja maksuton ovat yleiskielessä aika lailla samaa tarkoittavia, yritys määritellä niille ero ja käyttää tätä eroa argumenttina jollekin tuskin vaikuttaa paljoakaan.
Kirjoitettu 23.10.2024.
Tämä sivu kuuluu koosteeseen Kirjoituksia suomen sanoista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231265Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591150- 82911
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)104873Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21767Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet229689- 120685
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210679- 62658
- 99592
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html281552Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104518- 8487
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 34455
- 39454
- 47440
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko42409Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9150409