Kirjaston aukioloajoista vähennetään kun säästöjen takia piti pistää henkilökuntaa pois. Työssä käyvillä vaan parina päivänä mahdollista käydä kirjastossa. henkilökuntaa ois ollu parempi vähentään ylisuureksi paisuneesta kiinteistöhuollosta. mitä ne enää ylläpitää kun kiinteistöjen määrä vähenee. sieltä vähennys ei vaikuta kuntalaisille tarjottaviin palveluihin.
Palvelut hiipuu
Anonyymi-ap
131219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hei mut pidetään mieluskylän koulu auki, vaikka oppilaita ei ole. Palveleehan se suurempaan osaa kuntalaisista, kun eihän haapavedellä kukaan kirjoja lue.
Joo tyhjät koulut kertoo Haapaveen asukas viihtyvyydestä muutamalle perheelle on pietty omaa koulua veronmaksajien laskuun
Ja mitä kirjastoon tulee tottakai sivistyksestä on otettava, että jää urheilukenttiin ja halleihin rahaa, niitä ei oo vielä
tarpeeksi , että pöllöpäät vois pelata tollonkoppia.
Onko kohta koko haapavettä? Jos liikkeet ja palvelut vähenee tätä vauhtia....ja jos valion tehas lyö ovet kiinni tulee työttömiä toosi palio.
jassoo. koirapuiston siirtoonkin varatut rahat poistettu!
Seki vielä, nyt alakaa loppu häämöttää pitäjään!
Tähä asti koirienomistajien hyvinvointi ku on kunnanki mielestä aina menny pelkkien ihmisten viihtyvyyen eelle .
Vertailun vuoksi Nivalassa väkiluku kasvaa ja muutenkin näyttää kehitys olevan positiivista. Palvelut,teollisuus yms. Mistähän johtuu...onko parempaa johtamista vai sitä yhteen hiileen puhaltamista?
Ne on eri luontosia ja se näkyy kaikesa.
Paremmat liikenneyhteydet, kahden valtatien risteyksessä ja junarata
Kyllä joo
Haapavesi ajetaan alas muutamassa vuodessa..näkyy jo kyläkuvassa.seo tosi että ku valio lähtee nii valot saa sammuttaa...eikä tarvi ruokaravintoloitakaa....
Onko se kirjastoauto-ukko vielä hommissa?
Ei ole enää. Nyt on naiskuljettaja
Niin kutsuttu omatoimi aukioloaikoina voi käyttää kirjaston palveluja ilman henkilökuntaa. Näin on ainakin isommissa kaupungeissa. Omalla kirjastokortilla ja pin koodilla kirjaudutaan sisään. On kätevää. Ja kunnalle tulee säästöä kun ei tarvitse henkilökunnan palkkakuluja maksaa. Eli tämmöstä vaihtoehtoa kannattaisi täälläkin harkita.