Kokoomus-puudeli Riikka Purra: Toimeentulotuki on liian antelias (haans)

Anonyymi-ap

""Tuhansia euroja käteen tekemättä mitään, kauhisteli Purra ...HS.fi
https://www.hs.fi › politiikka › art-2000011682132
18 tuntia sitten — Purran mielestä toimeentulotuki on liian antelias ja sen käyttö on ”karannut käsistä”. Verottomana käteen tuleva raha ei kannusta töihin, hän ... ""

Sen sijaan miljardeja viekkaalla keinottelulla on puudeli purrankin mielestä sentään jotain !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17652671/tiesitko-etta-suomen-100-000-suurituloisimmalle-jaettiin-perati-50-mrd-euroa-rahaa

Samalla on on itse juonessa mukana ja kusettajien puhallusta jopa veronkevnnyksin tukemassa,
Että sellaisia kokoomus-puudeleita, perse-suteja !
Pidetään seuraavissakin vaaleissa siitä huolta, että kannatus jää alle kaksien edellisvaalien tason, eli 7 % max ja mieluummin vähemmän, niin päästään näistäkin kusisiaisista lopullisesti eroon, aivan kuten petos-soinin sinisistäkin.

t. haans.sea

13

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos riikkulilla on lääke jolla saadaan asumisen, ruuan ja energian hinta alas hän voisi sen kertoa.

      • Anonyymi00002

        Kokoomus KÄTYREINEEN ei koskaan ole ollut laskemassa hintoja vaan päin vastoin.
        Sen sijaan rikkaiden veroja aina keventämässä, kuten tehtävässään pakotettuna puudeli-purrakin.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kokoomus KÄTYREINEEN ei koskaan ole ollut laskemassa hintoja vaan päin vastoin.
        Sen sijaan rikkaiden veroja aina keventämässä, kuten tehtävässään pakotettuna puudeli-purrakin.

        "Miljonäärivero on huono idea"
        https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011684223.html

        Siispä verotamma kuspiätä, eikö totta !

        Ottaa rivi-persut velkaa, pika vippejä ja sellasta ja kuluttakaa, mutten ei riikka voi lisätä omia ja herrojen tuloja muuten kuin valtion velkana SINUN piikkiin.
        Nyt uhrimieltä, rivi-persu, isänmaan hyväksi


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        "Miljonäärivero on huono idea"
        https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011684223.html

        Siispä verotamma kuspiätä, eikö totta !

        Ottaa rivi-persut velkaa, pika vippejä ja sellasta ja kuluttakaa, mutten ei riikka voi lisätä omia ja herrojen tuloja muuten kuin valtion velkana SINUN piikkiin.
        Nyt uhrimieltä, rivi-persu, isänmaan hyväksi

        Yrittäjien ei tarvitse maksaa itselleen riittävää eläkettä ja nostavat sitten sossua kun lopettavat työnteon.
        Vakuuskuoriin piilotetut varat, ei verohyvää.
        Oikeiston huuto sossurahasta ja sen jaosta on sitä itseään, mutta leikkaavat ainoastaan köyhiltä.


    • Anonyymi00005

      Oikeisto on taas tekemässä sitä tyypillistä puhallusta jossa tuloja ja etuja siirretään jo valmiiksi rikkaille ja jätetään köyhät ja jopa keskiluokka heikoille ja menettämään elintasoaan ja sitten taas ihmetellään kun talous ei nouse, eikä kulutus kasva ja konkurssien ja työttömyyden kierre jatkuu ja kasvaa.
      Ei ne oikeistoapinat vaan koskaan opi kansantalouden ja ihmisluonnon lainalaisuuksia kun pitää ajaa omia etujaan ja toivoa rikkaiden antamia palkkiovirkoja jne....
      Suomalainen on siinä suhteessa todella tyhmä, että tavallinen pienipalkkainen siistiä sisätyötä tekevä duunari kokee olevansa niin etuoikeutettu ja Kokoomuslainen, että äänestää sillä kuvitelmallaan itseään vastaan ja toinen idiootti porukka on nämä loiset ja heikoin aines joka menee populistin ansaan ja äänestää Persuja kun lupasivat halpaa bensaa, köyhiltä ei leikata ja maahanmuutto poikki ja sitten astuttiin oikein huolella helppoon ansaan.

    • Anonyymi00006

      "Pidetään seuraavissakin vaaleissa siitä huolta, että kannatus jää alle kaksien edellisvaalien tason, eli 7 % max ja mieluummin vähemmän, niin päästään näistäkin kusisiaisista lopullisesti eroon,"

      Taitaa olla oppositiopuolueista SSDP ainoa, jolla kannatus on vielä YLI 7%, eli toiveesi on löhellä toteutua.

      Hassua, kun samaisen 50Miljardia edellinen hallitus HUKKASI, VTV kovasti etsii.... saksaan meni energiatukea yli 8miljardia, tukea EU- maille yli 10miljardia, joista tosin 2 saatiin takaisin ja jaettiin silloisten kavereiden kesken, kun se oli YLIMÄÄRÄISTÄ!!!

    • Anonyymi00007

      Tukiverkossa on kieltämättä sötöksiä, kun akateemisesti koulutettu ihminen pystyy loisimaan kotona parhaan työikänsä, kuten Riikka Purra teki.

      • Anonyymi00012

        Blondi tietää ihan tarkkaan paljonko sitä tulee ja mihin se menee.
        Sen populismi on niin typerää että oikein hävettää katsella.


    • Anonyymi00008

      https://youtu.be/aksqbXDn8MY?si=BqHZk6tKPZ6rKKst

      Kyllä on järjetöntä että 4000 - 5000 € saadaan ihan vain tuosta tekemättä yhtään veronalaista työtä Suomen ja suomalaisten hyvinvoinnin eteen......kunhan vain itse voidaan hyvin, sosialismi on tullut määrä päähän.

    • Anonyymi00009

      Kuinkas näitten kansanedustajien tai alistajien sopetuseläkkeet ja rahat , voisko niitäkin leikata .

    • Anonyymi00011

      pitää antaa kaikille sama raha ei yhtään enempää , hae kirkolta loput jos et pärjää

    • Anonyymi00013

      Eläkeläiset voi lopettaa tienaamisen, niin saadaan työpaikkoja joutilaille.

    • Anonyymi00014

      Kokoomus-puudeli ei suinkaan ole Purra vaan kokoomus. Kokoomus on vajoamassa trumpilaiuuteen Purran vanavedessä. Seisotaan vain Purran selän takana ja luvataan ties monettako kertaa että kesällä käydään läpi pelisääntöjä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      382
      5641
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1632
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      832
    6. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      832
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    9. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      814
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      799
    Aihe