Lapsia ei synny, vaikka sängyntapit natisee ja karvamyllyt jauhaa.
On ihmettelyn aihe Mieluskylän nuorisoseuran tilanne, se mätänee ja luuhistuu kovaa vauhtia ja kyläläiset ei korvaa lotkauta kunniakkaalle rakennukselle jolla on mittavat perinteet, jotka selviää lukemalla historiaa.
Kannattaisi haalia talkooporukkaa ja alkaa remontoida kiireen vilkkaa.
Heittää kouluvouhotus Herran haltuun.
MIELUSKYLÄN TIUKKA TILANNE
14
869
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tässäpä on totuus, semmosena ku se on.
Turha isotella kouluvaatimuksilla kun ei etes tuohon
hauiksia löyvy!.Voi avuttomuuen määrää.
Moni kyläyhteisö tekis kilivan kuntoon paikan missä kuuluisa kansakoulun käyny valtiovarainministeri alotti puheharijotusesa.
Ei oo kyläläisillä näkemystä ihtesä ulukopuolelle yhttään!- Anonyymi00011
Just näin. Enpä tiiä ketään muuta kyllä, joka ois noin itseensä täynnä eikä näe yhtään mitään muuta kuin oman napansa. Hävetkää!
- Anonyymi00002
Mieluskylän nuorisoseura on perustettu 1901 Haapaveden nuorisoseuran kyläosastoksi, eroten kokoontumisvapauden palattua itsenäiseksi ja on se toiminut yhtenä parhaista maakunnan syrjäkyläseuroista. Se omistaa/omistanut hyvän ja ajanmukaisen toimitalon. Ensimmäisellä ja toisella kymmenluvulla enemmän kuin yhden vuoden johtavissa toimissa olleista mainitaan Hilda ja Antti Pekkala, Matti Rapinoja, Arvi Hautala, Greta Koskela, Yrjö Sulkala, Heino Jaakola, Raakel Varpelaide, Olli Juvonen. V. 1945 Emmi Pekkala, Irja Huikari, Erkki Perkkiö.
Eräissä seuroissa oli raittiustoimikunta. Periaatteena on ollut, että raitista elämäntapaa noudattavia voidaan valita seurojen luottamustoimiin, ei suvaittu juopuneita.
Kasvattava tarkoitus oli taistelu juoppoutta vastaan. - Anonyymi00003
Ajat ovat muuttuneet. Silloin vanhaan hyvään aikaan Mieluskylän nuorisoseurallakin pidettiin jatuvasti tansseja, jossa tanssimisen lisäksi tutustuttiin vastakkaiseen sukupuoleen, mentiin naimisiin elettiin normaalia elämää, tehtiin lapsia, suuri koulukin tarvittiin, elettiin normaalia mukavaa elämää ja kaikki olivat tyytyväisiä!
Toista se on nyt, edellinen hallitus päätti ideologiansa mkaisesti että olemme kaikki sukupuolettomia sukupuolineutraaleja, joten emme enää lisäänny, eihän nyt tarvita nuorisoseuroja, eikä kouluja, kuolemme sukupuuttoon, jotta maailma pelastuu!
Joten turha on enää haaveilla maahan uponneen lahonneen tarpeettoman rakennuksen pelastamista, vaikka se on erityien tärkeä aiemmin ollutkin!- Anonyymi00004
Kyllä se nyt vaan pitäs korjata, onhan häpiä, jos ei sen vertaa omasta kylästä välitetä.
- Anonyymi00005
Ei niitä mukuloita tuu jos penkalle roiskuttaa..
- Anonyymi00006
Tai laskee lakanalle .
- Anonyymi00007
Kyllä mieluskylältä talkoo voimaa ja intoa löysi nurisoseuran korjaukseen kun vaan olisi kunnon vetäjä/ vetäjät jotka laittaisi homman alkuun ja tiedottais asiasta kunnolla eikä vain sos.mediassa. Pitäisi varmaan alottaa avustusten haulla eka? Tuollaiseen vanhaan rakennukseen saa vaikka minkälaisia avustuksia. Outoa että vaikka avustuksia on myönnetty aikaisemmin nuopparille niin mitään ei ole tapahtunut? Aina vaan sanotaan että nuoppari on niin huonossa kunnossa että ei sitä kannata korjata. Kyllä kannattaa korjata! Nyt mieluskylän kylävaltuutetut hihat heilumaan ja elinvoimaa kylälle!
- Anonyymi00008
Haapavedellä ei ole montaa nuorisoseuraa enään jäljellä.
Isännät antaa varmasti jokainen kohdaltaan jonku tukkipuun ja siitähän se alkaa, kuten lestat aikoinaan kerjäsi puutavaraa Vattuperän kärpäpaikkaan.
Hyvällä sijainnilla näyttävä rakennus kunhan vielä kunnostetaan. Haapavesiseura touhuamaan.- Anonyymi00009
Samaa mieltä 👍 Vielä kun järjestettäisiin tili tai keräys minne vois kaikki halukkaat lahjoittaa kunnostus rahaa.
- Anonyymi00010
https://kotiliesi.fi/koti/sisustus/vanhan-talon-kunnostamiseen-voi-saada-tukea/ Tässä muuten hyvä juttu vanhojen talojen kunnostukseen.
- Anonyymi00012
Mahtaa haista melkonen home,talo maanpinnan alapuolella
- Anonyymi00013
Ja koulu tyhyjä!Ei hyvin mee Mieluskylällä.
Jos veronmaksajat hoitas sen Nuorisoseiranki?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 74832
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745