Minä ihmettelen, miksi näkyvimmät Pyhäjärven perussuomalaista vihaavat työntekijöitä. Tämä on tullut esiin useissa kirjoituksissa täälläkin.
Miten he kuvittelevat Suomen pärjäävän, jos meillä ei tehdä töitä?
Miten he kuvittelevat Suomen pärjäävän, jos meillä ei tehdä töitä?
Vastaukset 180
Vanhimmat
KepuVassarin aloitus, Persuissa on enempi keskimäärin yrittäjiä kui KepuVassareissa, lähes yhtäpaljon kui Kokoomuslausissa
Nappiakauppiata kai tarkoitat. Meidän persumme ovat jopa kutsuneen työväkeä roskasakiksi.
Isosuisin on jopa sanonut Pyhäjärven olevan niin vasemmistolaine, että täältä pitäisi päästä pois.
Taas raukka olet väärän henkilön kimpussa. Vihaat häntä, mutta et uskalla kohdata häntä kasvokkain vaan juokset pakoon, jos sellainen tilainne uhkaa. Olet pelkuri raukka.
Niinpä, tuohan on selvää provokaatiota persuja kohtaan, en edusta, enkä halua olla minkään puolueen passari mutta, provo on provoa.
Lopeta tuo hulluus!
Samat sanat, suorastaan ällöttää tuo vouhkaus, onkohan tuo tyyppi järjissään, epäilen vahvasti?
Pohjanmaa on osannut hoitaa jo vapaussodasta lähtien asiansa, luulisin.
Tässä olemme, nyt mättää jossain, ehkä korvien välissä?
Yrittäjä on eri asia, kun työtätekevät.
Miksi Kepulaiset eivät maksa Pyhäjärven Energialle ja vedelle laskujaan.
Miksi KepuVassarit ottavat lisävelkaa velanpäälle.
Miksi KepuVassarit eivät tajua, että kaupungin talous on ollut miinuksella jo useita vuosia.
KepuVassareilla on ja on ollut enemmistö valtuustossa ja ovat päättäneet velanotosta.
Vähemmistö on vastustanut lisävelanottoa ja aina hävinnyt äänestyksessä.
Nyt alkoi veloittamaan kuntalaisia vesimaksuilla ja aika hinnakkaasti.
Prosenttiluku kilahti aika reippaasti, eiköhän ole syytä kyseenalaistaa.
Me maksamme Rillankiven railakasta velkaosuutta vedelle ja energialle, huhuh.
Ei se näin voi mennä, piripäät ja muut sekamelskaajat jättäneet maksut maksamatta, miksi Vesi -ja Energia ei herännyt ajoissa, koko Rillankivi (liekö muutakin) on rutkasti velkainen. Ei, ei pojat, se olematon hallinto Tikkalanmäellä, on ehdottomasti tiensä päässä. Te pidätte tavan kuntalaisia pelleinä ja tolloina.
Tikanmäki ja kumppanit vastuuseen, emme ole hyväksi käytettäviä, olemme kuntalaisia, emme ruokkoja, joita vedetään rotkoon.
Meidän sanamme ei kuulu, portinvartija kiiruhtaa taas taustalla vispilöimään, otettuaan selvää, kuka tämänkin kirjoittaja on.
Onhan siinä virka sekin.
Olisiko aika aloittaa jo isompi kierros?
Valtuusto ei näytä kykenevän, joten oikeus ei toimi Pyhäjärvellä, edelleenkään.
Olemme hyväksikäytettyjä, se on tosi asia.
4 % veden korotus, on AIKA ROIMA.
Antakaapa kuulua, se on asiaa.
Hyvä kysymys, mikä on todellisuus tässä show:ssa, mihin keskusta pyrkii tällä, loppuiko rahat, nyt maksut lankeaa kuntalaisten piikkiin?
Kertokaa nyt hitossa, mitä tämä peli on?
Eivät osaa hoitaa hommaansa, oma leukapussi leuan alla, kuten aina, muistakaa Kemijärven "sulutus."
Aloittajalle .
Niinpä niin . Pyhäjärvellä on tunnettu lause emme tarvitse yrityksiä, meillä on kaivos.
Persumme ovat Purran linjoilla, joka ei ole koskaan tehnyt töitä.
Eihän täällä OLE työpaikkoja .Työttömyys ON maakunnan korkein.Kyllä vastuussa on enemmistö valtuustossa eli Kepu-vasemmisto liittoutuma.Turha on vähemmistöä syyttää.Mutta narsistihan on mestari syyttämään muita mutta on kykenemätön ottamaan vastuuta teoistaan./kirjoituksistaan.
Totta kia he ovat vastuussa, kun mm. persut kieroilvat itsensä syrjään kaikesta eli lähtivät käpykaartiin. Purrakin todella syyttää aina muita kuten meidän persummekin. Myös Nuoleskelijana tunnettu Marisija syyttää aina muita.
Kokouksissa ovat kyllä yrittäneet estää järjettömiä päätöksiä, vaan mitä.tekee Kepu.osa ei edes ymmärrä mikä valuutta on menossa. Osa ei ymmärrä mikä on kaupungin taloustilanne. Otetaan vaan velkaa lisää.
Kaupunginjohtaja taas haki 1.3 miljoonaa lisää syömävelkaa.
Mitä sinä teet muuta kuin syytät muita kuin kepua?
Jätä saa**** ne persut, jos äly ei päätäsi pakota lopeta tuo typerä trollaus.
Kirjoittakaa joskus asiaa, eikä noita muutaman sanan typeriä piipityksiä.
Pyhäjärvi on C C - luokassa ja nämä viime aikaiset isot velat niskassamme, ei naurunjuuria hersytä.
Purra ja purralaiset lentää kohta pihalle ja toivon mukaan kokkarit siinä ohessa, joutaa sinne muitakin, tässä oleellisin.
Tällä Pyhäjärven käpykaartilla EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ Pyhäjärven nykytilanteeseen, katsokaa totuutta silmiin ja syvälle.
Kyllä totuus on, että keskustan outo, poukkoileva politiikan nimissä, on ajanut Pyhäjärven nykyiseen tilaan.
Eiväthän nämä eläkeukot ja akat siitä välitä, pääasia, että kaupunki syöttää kitaan satasiaan, kokous on päättynyt.
Kyllä tämä on totuus ( 21.05) miten meidän olematon hallinto toimii, ei mitenkään.
Täällä ei käydä julkista, rehellistä keskustelua siitä, missä kunnan talous makaa.
Hintoja nostellaan kunnan taholla mielivaltaisesti, hoito huonontunut nollapisteeseen terv.huollossa.
Ambulanssien palvelut aivan samaan kastiin, ei meinannut sydänpotilaan homma toimia, eikä oikein toiminutkaan
Nyt vain tapellaan millä ja mikä on vuokra - aika kunnan rakennuksilla jne... siis kuka nettoaa eniten.
Ihmiset unohdettiin koko järjestelmästä, vanhustenhoito ihan kuralla.
KELA pilataan todella sairaiden osalta, eikä tarkoita näitä huijareita, jotka pissittäneet aina ja tekevät niin edelleen, hehän ovatkin niitä parempiosaisia, joille se annetaan sormea koukistaen.
Ei tämä paremmaksi muutu, vain pahemmaksi.
Puhiset puuta heinää, Pyhäjärven tila on keskustan aikaansaama, tullut tilaamatta, vahingossa vilahtanut kassan pohjalle.
Ketkä ovat olleet kassakaapinvartijoina, väärät miehet, sääret väärällään, kotiinpäin korennolla kantamassa, siinä muutama akka pahanlainen, suu suurella kauhomassa.
Me kuntalaiset, rintaranka huohottaen, viimeistä velliä haarukalla kauhomassa.
Uskallatteko olla sammoo mieltä, minä uskallan.
Ei urheiluareenalla, lumetuksilla, "bulevardin" avauksella köyhässä kunnassa yritetä oikeita asioita, ei muuta kuin oman imagon statusta nostaa, todella lapsellista touhua, vanhevilta miehiltä.
Älä luoja paratkoon höpsi tuota agendaasi, tiedät itsekin, että pakenette vastuuta.
Kuntaliitos työn alle ja välittömästi, ei jatketa tällä pellehermannien satuilulla.
Tuossa asiassa on perää, puh.joht. nuijii ja loppusakki yskii, suu pitää avata ja tanssia tasajalkaa, tämä on mennyt Viron valtuuskunnan piikkiin, ei pojst, ei näin.
Näin on!
♡♡♡♡♡♡♡ tosi on!
Saata** oon sammoo mieltä.
Kuntaliitos käyntiin, kiitos.
Näin on todella nähtynä, lapsellista pelleilyä.
Purralla ei ole mitään tekemistä Pyhäjärven alijäämän ja CC - kanssa.
Pidä tollo pyy pivossa.
Totta, keskusta on tyrinyt ja pahasti, eikä Pyhäjäveltä löydy korvaavaa "asioiden ajajaa", kaikki tietää, mikä on meidän tilanne, missä mennään ja mitä on tarjolla.
Valtionhallinto Arkadianmäellä leikkii omaa, pientä kissa- hiiri leikkiäään.
Pienten kuntien pikkutassut pöhöttää mahoineen etupenkeissä, röyhistellen vähiä rintakarvojaan, saamatta mitään aikaiseksi, PAHIN tapahtui SOTEN soutaessa vitelikkoon.
Nämä digipalvelut muine sävellyksineen, ei palvele kuntaisia, ei missään, siinä sövellyksessä unohtui ihminen, asioiden pääasia todella unohtui,
MIKSI KOKO SOTEPALVELUA TARVITAAN, MIKSI SITÄ PITI ALKAA REPOSTELEMAAN, KUKA SIITÄ HYÖTYI LOPPUPELISSÄ?
OIKEISTON PELIPOLITIIKKA, nappulat alkoi loppumaan laudalta, riihikuivaa piti saada lisää, tässä on lopputulema, Orpo×Purra delegoi valuutat EU:,n ja NATON piikkiin.
Kansa puree kynsiään.
Okemme tuohivirsukansaa edelleen, Purran typerä ylimielinen ilme heijastaa tulevaa huomista, helppoa rahaa eduskunnasta,"sain kaiken mitä tarvitsen"
Ei, olivat viisaita, te itse järjestitte ongelmat, syöksitte heidät vastuuseen, joita hei eivät olleet aiheuttaneet
Tyypillistä keskustan vastuun välttelyä, toisten niskaan sysäämistä.
Voisitteko joskus tunnustaa, mitä on vastuun kantaminen, mitä on rehellisyys asioiden toteuttamisessa, edelleen tunnen kunnioitusta edesmenneen vaarini Amerikanreissuun, hänen oman, "maaimanvalloituksensa osallistumiseen".
Hän näki ja koki, ymmärsi sen ajan, osasi toimia sen mukaisesti, palatessaan Suomeen, sota sotki suunnitelmat, ei ehtinyt palata takaisin.
Nyt olen ymmärtänyt pieniä asioita, nuorimman poikansa perheen talon (mökin ) kivijalka oli tehty sementistä, ikkunoita oli tehty ja saatu joka huoneeseen.
Muurattu kunnon tulisija, uuni, hella, pönttöuuni vuosiluku 1939.
Toimivia, ei savua tuottavia.
Siihen tupaan syntyi ensimmäinen poika.
Elämä jatkoi matkaansa, sota runteli meitä Pyhäjärvelläkin, vaari istui sängynlaidalla, eli sodan ajan, sitä eli lapsenmielisetkin, täyttä eämäänsä, täyttä pientä maailmaa, jota ei fyysisesti sotkenut vaippoihin, eikä harsoihin sotkettu maailmankuva.
Vaarin muistot, teot, siis tehdyt, jäivät meille kuvia vaille, äitini totesi hänet edistykselliseksi mesenaatiksi. Kiitos vaari, tuon kesäisin keltaisen kukan kirkkaasti yli satavuotiaalle haudallesi.
Miksi Pyhäjärvi loistaa rikostilastojen kärjessä?
Johtuisko se siitä, että kaupunkia hallinnoi Virka-aseman väärinkäytöstä tuomittu henkilö joka osti tuomioalentamisen rahalla jottei saisi vankilatuomiota.
Hänenkö suku on polttanut hallin?
Täällä on huumeilla jo ihan oikeasti, liian suuri vaikutus koko kuntakuvaan.
Onpa vähän muullakin oudolla elämäntyylillä, eiköhän tuo erottune kyläkuvassa.
Oikeanlainen vastuu ja tyyli ole rapautunut ihmismielen ajautuessa kokeiluihin ja mitä ihmeellisempiin suhteisiin.
Siinä on syy, yhteiskunnan suurimpaan rapautumisen pohjaan.
Kait se on niin, että Sodoman ja Komorran tuho on vielä väistämätön.
Eikös se ole jossain raamatussa mainittu tämäkin totuus.
Olet oikeassa, jossain joku mättää, todettu jo aiemmin, vuotoa on vääränlaisiin vipinöihin.
"Veto" johdettu oudolla tavalla, se on koitunut kohtaloksemme, eikä se ole enää politiikkaa.
Ne huumeet, ne huumeet, ovat tulleet jäädäkseen.
Mitä isot edellä, sitä pienet perässä.
Meillä virolaisia ja latvialaisia liikaa, outoa porukkaa yllättävän paljon, kenenkähän hommissa, maksaako joku pimeästi johonkin, onko verotuloja kuntaan?
Ihan oikeasti autokolonnaa näkyy jo erikoisesti, ei siitä vielä enempää.
Onneksi tämä ei ole Hankivi.
Tuo on pohjaa Arkadianmäen pyssymiehille, Ano Turtiaiselle, niille kolmelle maanpetturille jotka juuri tuomiolla. Miksi nämä salaman välähdykset eivät liekehtisi petosten kulussa, niiden määrässä pikkukuntienkin, hirsikuivien pöytin pinnoille, taatusti ja moninkertaisesti.
Miksi tämä poliittinen peli on pullahtannut täysin väärille urille
Vastaus; helppo raha, huijaus on perisynti Pohjanmaalla, narssismi on syntymäongelma, geenivirhe .
Nukkukaa hyvin!
Tänäänkin joku outo porukka porskutti, liekö noita Hotellin outoja olijoita.
Poliisin kuuluu ne tarkistaa, jos eivät narahda, olisipa outoa?
Mitä meillä meneillään?
Siksiköhän isosuu ei muuta lupauksistaan huolimatta täältä pois,että tajuaa kuitenkin vaikka tyhmä onkin kuten peräSS:sen kuuluukin..Tajuaa siis olevansa niin susiruma(sisäisesti)eikä nyt nooh...ulkoisestikkaan kannata liikoja kehua...ettei hänellä ole mitään saimumoja saada suuressa maailmassa vierasta/vieraita munia kyläilemään rämeellään???🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀Siis saumoja🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
Olet Surkein raukka joka ei uskalla ketään kohtada julkisesti, raksuttaa kuin sekarotuinen piski lantaläjän päällä kukkia kasvattaen.
Taidat olla itse isosuinen? Millaista on elää valehtelijana pienellä paikkakunnalla? Pyörit häpeässä?
Etkö todella osaa kirjoittaa muuta, toistat ja toistat samaa, älykkyytesi on alle 40, elikkä ajokoirakin on oppinut enemmän.
Kovin heikolta sinunkin tilanne näyttä, kun olen kuiten sinua älykkäämpi ja ennen kaikea olen rehellinen en tapavalehtelija. Kuinak paljon häpeät itseäsi isosuinen?
Sinä et edes tiedä mitä älykkyys on niin miten sinä sitä arvioit.
Keitä lienette, tämä jälkimmäinen ei osaa aakkosiakaan.
Terv; sivupilke
Joku sanoisi tässä jo; paskahousukin olet vielä, kaikkein typerin pervoemoji.
Lopeta tuo naisvihasi ja katso housuusi, helpottiko yhtään.
Vittua** se sinulle kuuluu, palvotko noita ryssiä joita joikuu ja roikkuu täällä oudosti pitkin nurkkia. Maksaako kaupunki näiden majoitukset ja ylläpidon, miksi?
(Siis kunnan pienet veronmaksajat)
Onko Tikkalanmäen yksityiskäyttöön puliveivattua orjakansaa..Nähty!
Keitä palvelevat?,
Kuka uskaltaa rehellisesti vastata?
Ei sitten mitään törkyä takaisin.
Mikähän murjaani itse olet?
Homppeli pahimmillaan.
Anna elämisen rauha ihmisisille, varsinkin pienille lapsille. Olet aika outo, et kait pervo?
Pervoko?
Poliisi joutuu tarkistamaan, kuinka paljon juijaavat,?
Korjaus; huijaavat!
Älä höpsi, jos olet vielä järjissäsi, kuka Suomessa hoitaa työt ja tekemisen,oikeisto haahuilee vain pörssissä ja Pyhäjärvellä Viron hengessä, virolaiset ei kaipaa Suomen viinaturisteja, sinne kuulemma tervetulleita vain miljonäärit ja rikkaat yrittäjät
Näinhän ei voi järjestelmä toimia, loppuveto on kansan kuolema.
Suomalaisuutta ollaan hävittämässä, suomenkieli on hukkumassa englanninkielen hapitukseen. Tämä on tosiasia.
Suomi on häviämässä kartalta, niin kielellisesti kuin kansana, olemme häviävä kansansa, jota oikeisto ruokkii tällä hetkellä, Stubbi laitettu vyöryttämään etukäteisaineistoa Aasiaa myöten, nyt joku nuorityttö uhrattu vinosilmien kiihkoilussa oikeiston alttarin retriittiin.
Voi hyvää päivää, kirjoitti entinen Pyhäjärven oikeiston - keskustaa edustava pyövelin edustaja.
Miten käy meidän alkukantaisten suomalaisten kirjon, mihin katoaa pellavapäiden, elovenojen edustus, kauraryynipaketit, häviävien kultakutrien näkyvyys.
Raha on rikkaiden edustus, entäpä kun kaikki ovat rikkaita, miten käy aseistuksen, kuka ehtii ensin, PUNAINEN NAPPULA ON KRIISIKESKUKSEN YDIN?
Jenkeissä näyttää nousseen jo kohu Trumpin toiminnan muodoista, on jo aikakin, pääsi liian pitkälle, Epstain teki temppunsa, lienee ymmärtänyt oman , hullun osansa.
Kaikella hulluudella on aikansa.
Niin oli Hitler, Stalin, nyt Putin ja moni muu.
Niin minkä.alan yritys tämä Pyhäjärvelle suunnitteleva yritys on?
Onko kaupungin johto ottanut selvää ?
Firmalla ei ole vara ostaa tonttia.. ilmeisesti on tarkoitus ns bitcointien louhimista harrastaa .
Juuri sitä mitä Suomi ei tarvitse..
Olkaa varovaisia, rattijuoppoja liikenteessä pikkujoulu aikaan.
Olkaa varovaisia .Rikollisia on liikkeellä..
On eduskunnasta lähtien,ovat helppo tunnistaa siitä että vääntelevät naamaansa heidät tunnetaan jo Aasiaa myöten🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
...juuri niin virkarikollisia.Verorahat menevät oikeudenkäyntikuluihin.
Rikkaat hoitaa oikeudessa omansa rahalla, jos tuo Leena Meren ökyily menisi läpi.
Köyhällä ei olisi varaa puolustaa oikeuksiaan, jää nähtäväksi.
Suohon upotetta koko ajatus, onpahan meillä oikeusministeri.
Junttieinari, emojisuksee virittää taas uutta, kuvittelee omistavan Amatin, pihalla kuin lumiukko, jotenkin sinnepäin.
Purran ja meidän persujen mielestä tavallista kansaa on kuritettava. Purra ei ole ollut koskaan töissä ja on siksi katellinen kunnolisille ihmisille.
Sehän toimii kuin psykoosissa koko ajan, valmis nauhuri pyörii korviin niin, että vain suhina kuuluu.
Tällä tyylillä toimii kaikki hallinto, rahaa kerätään aseistukseen, kilinä vai kuuluu.
Kansa makaa rähmällään.
Kaikki perut ovat vötkylöitä, jos vinoin silmin katsotaan. hih hih
Mukavaa tämä itsele vastaaminen .terv,Kepun emoji
Samat kirjoitusvirheet monessa viestissä.
Eikö olisi helpompaa puhua peilille ja vastata sitä kautta ?
Siikajoella ei ole ollut peilejä?
..no mitäs nuo muut ovat, ei yhtään parempia, ei taatusti, kupit ovat jo kukkuroillaan.
oisko syy osalla persujen faneista /päättäjistä halu pitää kustannuksen minimissä että pithää vuan aina leikata, leikata ja leikata ja ylläpitää matalaa palkkatasoa, jopa pienentää pienipalkkaisten palkkotassoo, että oisko näin asianlaita??
näin myö itte tuumaan persujen ideologian tällaisen oleva että ajjaa kokoomuksen ohella rikkaitten asioita että syythää rikkaitten taskuihin rahat kuten kokoomus että lähinnä kokoomuksen apupuolue o.
Oikiasti taitaa kokoomustaki enempi olha oikealla .
Peukkua saavat pistää, tässä toimii muut jutut takana, tämän hallituksen tie on tässä, seuraava paikkaa, jos osaa, eihän tuo kepujen taxilakikaan korjaannu.
Äijät rateissaan seonneet, naiset saa alkaa kulkemaan jo pyssy kainalossa, oikeutta ei kuulu, sekin toimii omalla versiollaan.
Hirvittää, kuin sodan melskeet täälläkin, tehdään mitä huvittää.
Yksi persuperhe, joka muuttaisi pois paikkakunnaltamme, kuin ovat uhanneet niin kaikki rauhoituisi ja Raijan olokin tasauntuisi.
Hyvää joulua kaikille.
Kun yxi Kepu emoji muuttaisi niin Pyhäjärvestä tulisi onnellinen kansa.
T enhon muuttoa (emojin) siis toivot. Miten liittyy Kepuun?
Tenho EI ole emoji.
Suomen kansan yksi ja ainoa toive, ei SDP:tä mihinkään...
Persu puhuu vain persuista ja kuvittelee että se kattaa koko kansan, tuo minäminä-asenne näkyy myös heidän politiikassaankin, kaikki muut ovat vihollisia, jopa muut suomalaiset.
...eikä keskustaa enää.
Tämän päivän hallintoon ei näkyvissä yhtään jämäkkää edustajaa.
Vasureiden Lii Andersson olisi paras, osaavin ja taitavin, niin verbaalisesti kuin asioiden puolesta, todella hallitsevana, jopa pääministerin paikalle.
En ole minkään puolueen jäsen, kannatus liittyy asiaosaamiseen. Olen puhunut!
Oma suku ei äänestä hullua persua
Ei täällä kannata äänestää ketään.
Sama ihmettely on minulla, mikä vittu että pitää hallituksen sopia minun puolestani työmarkkinat ehtoja,,,, potkulaki,,,
Jep. Ehkä sinä olet se josta työnantaja haluaa päästä eroon. Yleensä ne valittavat tästä, jotka tietävät etteivät ehkä tee ihan palkkansa eteen töitä
Saas nähdä milloin duunarit joutuvat tekemään palkatonta työtä jotta saavat pitää työnsä, ei mene kauaa tällä tahdilla.
Palkat alas ja verot ylös.tv porvari
Oletko ikinä edes työmaata nähnyt ?
Terveisin yrittäjä.
Jos yrittäjän homma on niin helppoa , niin voit aloittaa yrityksen.
Seli seli, keskity sinä vain omaan hommaasi ja lopeta valittaminen. Jokos on mennyt omat ja duunarin rahat sekaisin? Se tuntuu olevan yleistä yrittäjien keskuudessa, samoin jatkuva koijaaminen.
Muutama vuosi sitten , jotkut siivousalan yritykset valittivat, kun ei saa työntekijöitä. Useat viisaat kertoivat siellä että yrittäjä huijaa. Asiakas maksoi 30 euroa tunnilta ja yrittäjä vain 10 euroa tunnilta työntekijälle moni valitti kun 20 euroa tunnilta jäi yrittäjälle. Oletko sinä niitä valittajia ?
Otetaan ensi pois alv , sitten työntekijän sivukulut pois. Sitten pitää vielä maksaa markkinointi, kirjanpito, siivousvälineet yms.
Siinähän jää rutosti rahaa..
Eli ole vain kateellinen.
Yrittäjä ottaa riskin myös.
Monessa firmassa jaetaan bonuksia kun firmalla mennyt hyvin.
Vaan sinun asenne on sellainen , että en haluaisi edes palkata sinua. Samoin ammattiliittojen ns pääjehut ovat laiskimpia työmaalla. Isosti puhuvat kyllä vaan siinäpä ne työt onkin
Yrittäjän on kyettävä hinnoittelemaan työ siten että se kannattaa, yrittäjien on myös huolehdittava siitä että työ tuottaa mahdollisimman hyvin tulosta, kumpikaan ei ole työntekijöiden vastuualuetta, työntekijät toimivat työnantajansa ohjeiden mukaan, eli tekevät työn johon heidät on palkattu. Ja mitkäs ovat nämä työntekjän sivukulut?
Työnantaja.maksaa eläkemaksut, sitten loma korvaukset, sairaus kuluja joutuu maksamaan, erilaisia vakuutuksia firmasta riippuen, työterveyshuolto yms.
Työnantaja ei maksa vaan tulouttaa maksut oikeisiin paikkoihin, nuo ovat työntekijöiden maksamia maksuja, ko. raha ei siis ole yrittäjältä vaan duunarilta pois, eli sinulla on mennyt omat ja duunarin rahat keskenään sekaisin, mikä tuntuukin olevan aivan liian yleistä yrittäjien keskuudessa, oikea asennevamma koko ammattikunnalla.
Ja höpö höpö taas. Työnantaja maksaa työntekijälle palkan, eläkeyhtiölle työeläkemaksun (n. 22% palkan määrästä) ja päälle muut sivukulut, yhteensä n. 55% palkan määrästä. Työntekijä ei siis maksa mitään! Ja ennen kuin työnantaja pääsee maksamaan palkat ja sivukulut vetäisee verottaja siitä laskutetusta työtunnista 25,5% alv:tä!
Oletko ehkä saanut tietämyksesi yrittäjyydestä Komunrannan Savusaunaosaston talousjaokselta? Hivelevää tolloutta.
Tämä 12.01 on käynyt liikaa ammattiyhdistysten kokouksissa.
Onko tämä sitä vasemmiston propagandaa?
En ihmettele vaikkei Pyhäjärvelle tule yrittäjiä jotka työllistää, jos työläiset ovat tuolla asenteella.
Huh kaikkea sitä saa lukea. Ja nauraa kuinka tyhmää porukka on.
Kuinkahan paljon tämäkin maksaisi itselleen eläkemaksuja, jos se jäisi työntekijän vastuulle?
Luultavasti siinä vaiheessa valtio on se jonka pitäisi olla maksumies.
Työnantajat eivät maksa näitä maksuja, työnantajat tulouttavat työntekijän maksut eteenpäin oikeisiin osoittesiin, kyse on samasta periaatteesta kuin verojenkin kohdalla, eli tavasta jolla Suomessa on päätetty ko. maksut hoitaa. Tuo yrittäjien harhaluulo siitä, että he ovat maksajia, on valitettavan yleistä, sama kuin väittäisi, että yrittäjät maksavat työntekijän verotkin.
Edes Björn Walhroos ei tunnu käsittävän vastaavaa asiaa osingoista, hänen valittaessaan siitä miten yhtiö joutuu maksamaan veroa maksamistaan osingoista, vaikka tuon veron maksaa todellisuudessa osingon saaja, ei osingon maksaja.
En kuulu liittoon tai vasemmistoon, mutta jos se sinun oloa helpottaa, niin jatka vain samalla luulotautisella linjallasi.
"Kuinkahan paljon tämäkin maksaisi itselleen eläkemaksuja, jos se jäisi työntekijän vastuulle?" Ehkäpä tuossa on se syy, miksi noiden maksujen tulouttaminen on jätetty työnantajan kontolle, eikä työntekijöiden kontolle?
Jos palkkaa pelkästään y - tunnuksella olevia niin jää nuokin murheet pois.
helpompi irtisanoa sopimus eikä tarvitse vapaaehtoisia maksuja esim tapaturma vakuutus - tai sairausvakuutus maksaa työntekijöille..
Niin jää, silloin y-tunnuksella palkattu maksaa itse kaikki maksut. Tuota kikkaa on käytetty opiskelijoidenkin kanssa kesätöissä, heidät palkattiin kevytyrittäjinä töihin.
En ole persu, silti totean, että oikeisto (kok) on ajanut Suomen hätätilaan,
Orpon taival Purran kera on tässä, ei keskusta tätä pelasta. Yksityislääkäreiden puliveivaus koituu kohtaloksemme, Sipilä oli alkutehtailija, kokkareet toteutti, Purra säkäksätti loppuun. Tulos tässä.
Hoitojonot kasvaa, kuolleisuusluvut hutkahti pilviin, karuja tarinoita kuuluu, tämä oli oikeiston toive, köyhät puntariin, ekonomit hakkaa kattiloiden kansia, ei puuro porise liedellä, mummot makaa lattioilla, papat mana jo aikaa sitten korjannut.
Ei lapsilaumat pitkin pihaa piiperrä, vain tuulihärpäkkeet humajaa, lihaniskat säkin kera, satasiaan käärii.
Hotellien villkuvalo säkenöi, kutsuu iltaan kiihkeään, kujansuuta pitkin, poikalaumat sekavina, sätkiään kääriin.
Onnellistenko joulu, jälkeen jääneet, pitkin haudanviertä hiihtää, toivo ja jälleen näkemisen kiilto silmissään, jo omaansakin pohtien, vieläkö ensi vuonna....
Rauhallista Joulunaikaa!
Työntekijän veronpalautukset kuuluu työnantajalle.tv porvari
Suomalainen kesk vihvas työläinen on tilastoissa maailman huonoiten tuottava, saikuttaa eniten, lakkoilee eniten. Sille ei voi antaa potkuja, elää yleensä.sos turvalla eli ylipäätääm työ ei kiinnosta. Siksi esim abc pyhäjärvi joutuu hankkomaan työvoiman kaukoidästä.
Perussuomalaiset lopettaisi sos tuet työkelpoiselta siomalaiselta ja ohjaisi töihin. Näin Suomi olisi velaton ja vauras maa eikä olisi mm ongelmia. Suomen ongelma on siis kesk sdp kok vihvas rkp ja heidän vähälahjaiset äänestäjänsä
Valitettavasti tuo on totta. Ei luonnollisesti kaikkien suhteen.
Asumistuki on yksi myrkky. Se on rikkaiden keksintö.
Siinäpä perseilijöille projektia, kaikille kykeneville palkkatyötä, tosin tehtailevat parasta aikaa työttömiä urakallatahdilla.
Asumistuet maksetaankin kohta suoraa rikkaille, turha käyttää ylimääräistä mutkaa köyhällä, jättää pian vuokran maksamatta.
Mietitään aikaa, kun ei ollut tukia.
Asuminen oli kohtuu hintaista. Sitten pamahti hinnat ylös, kun tuli tuet. Jopa asukkailta kysyttiin, että saathan tukia. Eli hinnoittelu oli sitä varten luotu
Ahneita on ollut aina, olipa tukia tai ei, hinnat nousivat yksityistämisen seurauksena, vuokralle tarjotaan enään lähinnä sijoitusasuntoja ja kunnilta on rahat loppu, joten vuokrat karkasivat käsistä.
Kuntien vuokra asunnoissa on unohdettu tehdä pienet pintaremontit. Eli asuntojen viihtyvyyteen ei aina ole satsattu..
Ei kunnan vuokrayhtiöiden ihmiset eivät ole ajan hermolla asioista. Luultavasti toimitusjohtajat ottavat hulppean palkan ja siihen ne tuotot menevätkin.
Kylläpä Pyhäjärvellä on paljon kommunisteja
Ei ole, mutta luulotautisia persuja on paljon.
Aloitus kertoo taas kaiken ? " miksi perusuomalaisimme vihaavat työtätekeviä"??? Minä puhu soumi hyvä , mine ole kepu imhine
Miksi kaikki perseSS jäsenet ovat jonkin sortin luonnehäiriöisiä?? Pitääkö perseSS joukkoihin päästäkseen olla m1? m2 ?m3 ?paperit Entä kuinka paljon pitää olla viettänyt aikaa mielisairaalassa ollakseen aito perseSS???🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
Jos luonnehäiriköistä puhutaan niin itse olet siinä Ylivoimainen.Perseet aina mielessä! Miksi?Itse kuuluisit lukittun koppiin ja Putinin luo.Uskonto yhdistää.
Tuohan tuli kuin kapteenin suusta konsanaan.Pienet koirat eniten haukkuu.Pelkäävät siis eniten..
Duunarit ei taida olla persujen suosiossa vai miten o??
Entä sitten mielenterveysongelmia potevat että mitä mieltä persupäättäjät ja persujen äänestäjät on meistä MT-ongelmia potevista? Että oommeko kuten eräs persukuntapäättäjä sanoi sellaisia ei niin toivottuja kun antoi kommentillaan ymmärtää sen kun minulle kerran sanoi ikävästi kun kuuli mun olevan sairaseläkkeellä(takuueläke) henkisten ongelmien vuoksi että onko persut tuollaisia?
Voiko yleistää ? En usko enkä halua uskoa että kaikki persut ajattelee noin vai miten on?
Mie kun kovin vähän tunnen ihmisiä kun oon erakko ja en kovin sosiaalinen. Mut tossa pari päivää sitten juttu kyllä lensi errään naisen kanssa tosi hyvin. Potentiaalia on mutta koko ikä ollunna lähinnä omassa kolossa omassa kuoressa omissa oloissa. Kauppa-asioinneilla kyllä käyn ja on ajokortti&auto. Automatkareissuja tulee tehtyä myös. Vähän työtäkin oon eläkepäivillä tehnyt mutta ei se ole mun oma työ vaan isäni työ että oon ollu hänellä apurina.
Kysyt siis mitä mieltä persut ovat itsestään?
Unohdit emojit.
T enho ei sitten asiaan keksinyt mitään. Oletko päässyt hoitolaitoksen johtajan hameen alle nuolutöihin?
Kepun H eikki on tämä kuuluisa Emoji Pelle.Kuuluisuus levinnyt ympäri Suomen.Muuten arvasit nimen väärin :en ole t enho.Seuraava arvaus ,ole hyvä.
Työntalot toimii jokaisessa Suomen kunnissa.Niissä on töitä ja toimeentuloa.
Ei tarvita arvata, kun olet juuri se henkilö, joksi sinua on nimitetty.
Nappiakauppiaat pitävät itseään oikeina yrittäjinä ja itseään muita parempina, vaikka ovat vain valehtelevia rääpäleitä. 0=0
Onneksi sinä nostat yritykselläsi Pyhäjärven maineeseen.
Jaa? Ainakaan en ole isouinen tapavalehtelija.
Muuttoa odottaessa.
No sinä haukut Persuja. Kepulaisena voit palkata työntekijöitä yrityksestäsi ja täten saada Pyhäjärven työttömyyttä pienemmäksi.
Yrittäjyys on sinun mielestä helppoa niin näytä mallia .
En kuulu yhteenkään puolueeseen.
Minä lupaan työllistää heti, kun sinä ja sukukuntasi alkaa rehellisksi.
No miksi sinä et työllistä kepulaisia ? Pyhäjärvellä työttömiä 14 %. Uskoisin, että kepuja mahtuu siihen prosenttiin aika monta.
Koska muuten isosuu/suut muutatte?? Kun niin uhosit uhositte?? Kun täällä duunarien seassa ahdistaa niin pahoin ettei hengittämään pysty??😁🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
Ei heidän kannata muuttaa, koska heillä menee paremmin kuin koskaan. Olen käynyt siellä kylässä ja nähnyt. Lopeta jo se kateellisena oleminen ja keskity omaan elämään.
He sentään tekee töitä.
Miten on sinun työt? Tunnut valittavan , kun tukia vähennetään..
Seurataan vaan, että voiko persun sanaan luottaa. He ovat molemmat vuorotellen aikoneet muuttaa täältä, kun on niin paha täällä olla.
Siltähän se kuulostaa, että ovat ainoat työtä tekevät tällä paikkakunnalla.
Koko ps viha perustuu ilmestyskirjan loppuaikojrn tilanteeseen missä saatanan henki päästetään maanpäälle jota suomessa edustaa kok kesk sdp vihvas rkp ja heidän äänestäjät.
Samat juhlii pridessä kymmemiä sukupuolia ja hamasta ja irania ja ajavat väest vaihtoa.
Monet persut ovat pahempia kiihkouskovaisia kuin jopa kristillisdemokraatit.
Sinä se todellinen kiihkouskovainen olet.Välillä kerrot saaneesi Herralta jopa näkyjäkin.!!!
Nyt Kanskaunnan Ääliö Jani Mäkelä kehuu USA:n toimia eli rosvousta. Pilkkaa siinä vielä meidän vasemmistoa. Miten tyhmä ihminen voi olla?
Onneksi sinulla on nuo kirjoitusvirheet havaittavissa.
Ei tarvitse miettiä onko toinen ns viisas tullut tälle sivustolle.
Kirjoitusvirheitä on tulla, mutta perempi ne kuin ajattelun köyhyys. Pysy sinä vaan siellä rasistien Facessa, Eilen oli parempaa, kun pysyit emojiesi kanssa poist täällä.
En käytä täällä emojeja.
Sinä kyllä osaat haukkua Persuja koko ajan.
Joko sinä selität kaupungin talous asiat?
Kannattaa joskus olla rehellinen.
poissa.
Siis Te nho-empoji.
He..ikki Kepulainen On emoji .Narsisti kääntää AINA omat pahat teot toisten syyksi.
Kaikkea vierasta vihataan. Siksi persumme vihaavat työtekemistä.
Jos työhommat olisi mukavia,niin herrathan ne itse tekisivät.
Mitä ei huijaamalla saa sitä ei kannata yrittäkään. Pyhäjärven Perussuomalaiset
Liittykää jo persuihin
https://scontent-hel3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/611004962_1318750093613267_7802085459365943476_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_tt6&_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=833d8c&_nc_ohc=2A-Eu7bRxzAQ7kNvwGAg26D&_nc_oc=Adk7irGz2ChS2bTa6mm2wYcj3jZ1k7EdFaKS24v1DmaIZ1252ml04JdhbsTKr7XDEfc&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent-hel3-1.xx&_nc_gid=yM03NVgpTllWDdOt_wmUvA&oh=00_Afr09-IUiu1LvtmhIdpaQTYL4Zq5819LtavTtl6QH1EkIA&oe=6964341D
Käyttäisit tuon ajan Pyhäjärven työpaikkojen kehittämiseen.
Kuinka monta yritystä on saatu aikaiseksi esim 15 vuoden aikana.
Naapurikunnissa myös kuultiin hokema emme tarvitse yrityksiä meillä on kaivos
Olet tässä oikeassa. Kyllä päättäjät ansaitsevat palautteensa. Mutta persumme ovat valitettavasti lausunnoilla kertoneet mitä ovat. "Työväki on roskasakkia". Täysipäinen ei tuollaisia möläyttele. Tosin huhutaan pään olevan täynnä alkoholia???
Lisäys Lauri Kontkanen lausui tuo kaivosviisauden. Pelättiin vasemmistoa.
Kiitos Orpo ja Purra.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c4635310-63a9-47a7-91a4-683c175b501b
Tämän hallituksen on pitänyt jo toimia yli kolme vuotta, koska kolme vuotta on jo työttömyys luvut nousseet.
Marin aikana luvut laskivat, mutta eihän meidän persut muuta teekkään kuin valehtelevat muustakin kuin Oulaskankaasta.
Hallitus lupasi pienentää työttömyyttä, mutta alkoikin vain jakamaan jakaa velkarahoista varakkaille ja itselleen mm. ministereille tuhansien veroalev ja Juuson mökkitielle korruptiotukea.
Meidän persujen neuvo työttömille: Perusta yritys ja ala huijamaan????
Suomen 1990-luvun alun lama – Wikipedia https://share.google/uRPrJIabXT9lsNZHl
Kerrohan omat kommenttisi tuosta ajasta.
Silloin pystyi vielä.vähän ns puljaaman markan kanssa vaan ei ole enää sitä mahdollisuutta
Koivisto käski oikeutta tuomitsemaan pankkien hyväksi.
Lisäys: Eikä auta yhtymän metsäkoneen hytissä ruplasta haaveilu.
Haluaisin saada pihkalle tuoksuvaa miestä metsäkoneen hytissä? Terv:Sekari Sönkkö
Olet ollut työteliäällä päällä.kommenttejasi löytyy kuusi kappaletta kuudessa aloituksessa.Aikaa meni 45 minuuttia.
Meikki Poski alias emojiPellellä mieskaipuu kova.
Ei taida riittää tuo luku..
Äkä viitsi jatkaa tuota propagandaasi, se on mieltä vailla.
Lopeta sinä ne saman toistamiset.Siinä sitä mieltä puuttuu Emoji Pelle.
Miten sinun a ö?
Persujen a ö tarkoittaa aina mölisevät.
Persun suuri hetki:
https://scontent-hel3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/615802483_885336270520888_2784703364417985763_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x296_tt6&_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=127cfc&_nc_ohc=lJctpszAhIMQ7kNvwHOP_qN&_nc_oc=Adl7v4FpxBajU5GIfk6lGCe8yMAvkiGbHjKNV7kb56q_59onQyeER2U_Cbo4508J0w4&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent-hel3-1.xx&_nc_gid=VS6ckm-53R_4qFztZ_s92A&oh=00_AfotWXGCo7KSNMG5pT5BitSFCsiamgoCj3H0r6tzerAfHw&oe=6972E3D0
Persumme:Rehellistä työtä tekevät ovat roskasakkia. Pitäiskö siis kaikkien olla epärehellisiä?
Miten halli paloi?
Lopeta tuo hulluus!
Katsoitko edes ohjelmaa Suomen vapaus sodan vaiheista, tajusitko pohjalaisten osuutta siitä, missä saamme olla tänä päivänä, jätä tuo " minä, minä" retoriikka, olet hölmöimmästä päästä joka jankutat joutavia.
Olemme tuon saman tien, uuden alun päässä.
Järki hoi, äly älä jätä.
Olitko sytyttämässä?
"Trump on parasta, mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on tapahtunut piiitkään aikaan." - Jussi Halla-aho 4.6.2019.
Persut puolustavat Trumpin toimia. Grönland kuuluu USA:lle.
https://yle.fi/a/74-20205166
Trump ja Putin nauravat yhdessä HUUTONAURUA näille meidän suomaliamme ruskeakielisille idiooteille..Ainoa järkevä Persu sitten T.Hakkaraisen lisäksi on Ano Turtiainen,kummatkin persut savustivat ulos koska he ovat Rehellisiä ja Suoraryhtisiä MIEHIÄ🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
Miten nuo sinun kaksi edellistä kommenttia liittyy Pyhäjärven asioihin?????? Valehtele pyhäjärven asioista.
Kysy yhtymän pojilta. Vieläkö ylistävät Putinia ja Trumppia metsäkoneen vieressä polvillaan?
Muuten vain esinsimmäinen on minun. Toinen tulee linjalta 46 51
Meidät persut: Olismímme äänestäneeet Trumppia, jos olisimme voineet.
Onko kanttia myöntää erehdys?
Todisteita väitteellesi EI tunnetusti tule.Eihän selvää valhetta voi todistaa mitenkään.
Heh heh Kaikkien tuntemaa faktaa ei tarvitse todistaan. Pojat kuin Ilvekset ovat Putinin puudeleita.
Sinä olet toksinen yksilö, kannattaisiko tukeutua apuun, tai liittyä yksinsouteluun, heissä on aika paljon samoja piirteitä, kannattaa tutustua aiheeseen tarkemmin.
Ottaako totuus noin koville.
Vielä joku aika veljekset kehuivat MV-lehteä sekä Putinia ja Trumppia. Muuten kuvittelevat olevan itsekin muita parempia, vaikka ovat mitättömpiä pyhjärvisiä, mitä tiedän. 0=0
Raukkoaj
Siis raukkoja.
Persun tunnistaa siitä että persu elää aina puhtaasti toisten siivellä...