Kiinnostavaa tutkivaa journalismia

Anonyymi-ap

Kiinnostavaa tutkivaa journalismia‼️
Sulle-mulle-sulle-mulle..
"Kenen asialla apulantafani Jari Parkkonen on
Jari Parkkonen valittiin Heinolan kaupunginjohtajaksi 5.2.2018. Ennen viran vastanottamista Raili Hildén junaili Parkkoselle palkankorotuksen kaupunginhallituksessa. Näin Jari saatiin demarien tukijaksi.
Jari Parkkonen aloitti kaupunginjohtajana vasta 28.8.2018 eli puoli vuotta valinnan jälkeen asuttuaan Heinolassa lahtelaisen Toni Wirtasen vuokralaisena vuodesta 2015 alkaen.
Toni Wirtanen oli ostanut 7.3.2011 kyseisen Ruokolahti-nimisen kiinteistön 385.000 eurolla
Maakuntajohtajana Parkkonen valmisteli viimeisenä varsinaisena työpäivänään 11.6.2018 lausunnon Laajalahti-Kouvolantien osayleiskaavasta. Ehdotus on päivätty 26.2.2018.
Jari Parkkosen ehdotuksesta maakuntakaavan virkistysalueena ollut Pitkäniemi (Rokkiranta) muutettiin yleiskaavaehdotuksessa asumisalueeksi.
Kaupunginhallitus hinnoitteli 18.6.2018 § 137 sääntöjensä mukaisesti Toni Wirtaselle tarkoitetun Rokkirannan maapohjan arvoksi 197 250 euroa.
Jari Parkkonen osti 28.6.2018, kymmenen päivää hinnoittelupäätöksen jälkeen Toni Wirtasen asuintalon Räävelin rannalta 300.000 eurolla (Tonille tappiota 85 000 euroa), Malminharjuntie 299, 570 kem², 6,9 ha.
Jari Parkkonen aloitti kaupunginjohtajana vasta 28.8.2018 eli reilun puovenvuoden jälkeen
Toni Wirtaselle myydyn kiinteistön kauppakirjan laatimisesta ja allekirjoittamisesta 2 kk:n kuluessa hinnoittelun lainvoimaistuttua, joka tapahtui vasta 24.3.2020, olisi maankäyttöinsinöörin pitänyt tehdä päätös. Wirtaselle junailty myynti kumoutui 24.5.2020.
Näin ei tehty, koska Toni Wirtanen ei ollut enää kiinnostunut omakotitalon rakentamisesta Pitkäniemen, kuten ”Rokkirannan” alkutaipaleella v. 2006 lupasi. Kaupanteon ehdoksi oli asetettu asuminen Heinolassa.
Hanna Hurmola-Remmi ja Kirsi Lehtimäki päättivät viikon jälkeen ”herätyksen” saatuaan
7.7.2021 myydä rantakiinteistön Toni Wirtaselle, vaikka kaupunki oli saanut paremman tarjouksen 22.6.2021.
Vastuuviranhaltija ei tehnyt myyntipäätöstä. Jari Parkkonen ilmoittautui lomalle kaupungin kaupantekopäiväksi 7.7.2021. joten vs kj Hanna Hurmola-Remmi ja kh pj Kirsi Lehtimäki toimivat vastoin lakia ja valtuuston päättämiä kaupungin sääntöjä laatiessaan kauppakirjan ja allekirjoittaessaan sen.
Kauppakirjan mukaan Toni Wirtasen olisi pitänyt rakentaa omakotitalo Pitkäniemeen 6.7.2023 mennessä. Näin hän ei ole tehnyt, joten kaupungin tulee periä Toni Wirtaselta sopimussakkoa 197 250 euroa. Tällaisen sopimusehdon Toni hyväksyi allekirjoittaessaan kauppakirjan 7.7.2021.
Perintätehtävä kuuluu nyt kj Jari Parkkoselle
Kapunginhallituksen tulee tutkia, ovatko Hurmola-Remmi ja Lehtimäki syyllistyneet virkarikokseen myydessään kiinteistön ilman asianomaista lupaa ja päätöstä."

10

391

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei kahta sanaa

      • Anonyymi00002

        frendit hoiti duunin himaan!


    • Anonyymi00003

      Ei mitään uutta, Varikon epäselvyydet pyyhittiin maton alle. Samoin velkoja kirjattiin luottotappioiksi liki miljoonan verran 2024 tilinpäätöksessä, em. Velkoja ei peritty tai haettu oikeuden päätöstä. Kaverilta kaverille ? Asioista ei saa hiisku!
      Jättipotti lienee valmistumassa kaupungin talon myyntikuvioissa. Myynti on valmisteltu pitkään ja hartaasti. Kuka saa suurimman hyödyn? BOA ! Kaupunki suurimmaksi maksajaksi - kyllä. Nyt alkaa valitusrumba - se on varmaa ja ennenkaikkea toivottavaa.

      • Anonyymi00004

        juuri näin.


      • Anonyymi00011

        boaa


    • Anonyymi00005

      onko faktaa vai mutua.

      • Anonyymi00008

        höpö höpö johtajaa vain haukutaan


      • Anonyymi00012

        Faktaa aloituskirjoitus ja sen jälkeen on tapahtunut paljon! Parkkonen vie kaupunginhallitusta kuin ns. litran mittaa.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        höpö höpö johtajaa vain haukutaan

        kyllä!


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      809
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      160
      808
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      22
      787
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      101
      767
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      728
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      36
      558
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      465
    14. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    15. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      109
      416
    Aihe