Kerrostaloon tuli remontti johon sisältyy sähköpääkeskuksen vaihto.
Vaihdon syyksi esitetään, että vakuutusyhtiö vaatii sähköpääkeskuksen uusimisen noin 30 - 40 v ikäisenä, viimeistään 50 v käytössä olleen.
Toisaalta tämmönen iäkkäämpi sähköpääkeskus on "täyttä rautaa" Ei pala eikä poksaha.
Vaihtohinta kallis, mutta nyt on esitetty, että sähköpääkeskuksen voi huoltaa.
Avtaan kannet, imuroidaan sisukset pölystä, tarkastetaan liitokset ja johdotukset.
Kaapelit vaihdetaan mitä tarvitaan.
Toisin sanoen sähköpääkeskus on uutta vastaavassa kunnossa. Ei kannata takertua kaapeleihin sillä nehän kunnostetaan siinäkin vaiheessa kun ja jos sähköpääkeskus vaihdetaan.
Tämmönen huolto on huomattavasti edullisempi vaihtoehto, maksaa ehkä tonnin. Kun vaihtotyö jo työnä purkaminen ja kasaaminen pari tonnia ja uuden sähköpääkeskuksen hinta päälle.
Miksi vakuutusyhtiöt ovat lähteneet tuolle linjalle, ettei iäkkäämpää laitetta voisi pitää kunnossa ja säästää. Niin japitää muistaa mainita ja luontoa säästää.
Sähköpääkeskus ja vakuutus
Anonyymi-ap
0
150
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1156157Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto595103SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103596Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193141SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561