Metsäpeuraa ei suojella suurpetoja tappamalla

Anonyymi-ap

"Metsäpeuraa ei suojella suurpetoja tappamalla

Asetuksessa on määrätty susilaumojen poistoa metsäpeurojen talvehtimis- ja vasomisalueilta. Luontoliitto huomauttaa, että metsäpeura on luokiteltu riistaeläimeksi, ja vanhan uroksen sarvet ovat haluttuja trofeita. Metsäpeuroille on myönnetty 19 pyyntilupaa metsästyskaudelle 2025-2026. Edellisen metsästyskauden pyyntilupamäärä oli 18 metsäpeuralle. Metsäpeuran trofeemetsästystä kaupataan ulkomaalaisille metsästysharrastajille jopa yli 20 000 dollarilla[4]. Metsäpeuroja ei suojella ampumalla niiden luontaisia saalistajia. On ristiriitaista ja järjetöntä poistaa luonnosta uhanalaista lajia, silmälläpidettäväksi luokitellun lajin vuoksi. Näyttääkin siltä, että metsäpeurakantaa halutaan kasvattaa, jotta tulevaisuudessa voisi tarjota enemmän metsästysmatkailua. Metsäpeuran metsästys tulee lopettaa kokonaan ja vahinkoa aiheuttavat, sekä poronhoitoalueelle joutuneet metsäpeurat tulee voida siirtää elävänä metsäpeura alueille."

https://luontoliitto.fi/luontoliton-lausunto-maa-ja-metsatalousministeriolle-luonnoksesta-asetukseksi-alueellisen-kiintion-nojalla-salliittavasta-suden-metsastyksesta-metsastysvuonna-2025-2026/

Suden kannanhoidollinen metsästys on eläinten tappamista huvin vuoksi, ei mitään muuta ja perustuu pelkkään saaliskateuteeen.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00003

      Ihmeellisesti metsäpeuraa verrataan saimaan norppaan mutta sen suojelua ei luontoliitto halua edistää ? Miksi ei ? Alla perusteet joilla sen pitäisi olla prioriteetti 1.
      🐺 1) EU‑lainsäädäntö: Habitats‑direktiivi
      EU:n luontodirektiivi määrää, että:
      suden metsästys on sallittua vain, jos se ei vaaranna lajin suotuisaa suojelutasoa
      jäsenmaan on pystyttävä tieteellisesti perustelemaan, että kanta kestää metsästyksen
      metsästyksen on oltava tarkoituksenmukaista ja välttämätöntä (esim. vahinkojen ehkäisy)
      Jos nämä ehdot eivät täyty, EU voi puuttua asiaan.
      📜 2) Suomen kansallinen lainsäädäntö
      Suomessa suden metsästys voi jatkua vain, jos:
      a) Laki sallii metsästyksen
      Vuoden 2026 laki toi sudelle kiintiömetsästyksen, joka mahdollistaa metsästyksen ilman yksittäisiä poikkeuslupia.
      b) Kiintiö on asetettu tieteellisesti
      Kiintiön on perustuttava:
      Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvioihin
      susikannan tilaan
      vaikutusarvioihin
      c) Metsästys ei saa romahduttaa kantaa
      Jos kanta heikkenee liikaa, metsästys on keskeytettävä.
      ⚖️ 3) Hallinto‑oikeuksien valvonta
      Tämä on se kohta, joka usein pysäyttää metsästyksen.
      Luontojärjestöt voivat valittaa, jos epäilevät, että:
      kiintiö on liian suuri perustelut eivät täytä EU‑direktiiviä
      suotuisaa suojelutasoa ei voida taata
      Hallinto‑oikeus voi:
      keskeyttää metsästyksen
      kumota kiintiön
      tai hyväksyä sen, jos se on lainmukainen
      Tämä valvonta on osa oikeusvaltiota — ilman sitä viranomaisen päätöksiä ei voisi tarkistaa.

      Eli suden kohdalla ns. suojelijat voi estää järkevän vahingon aiheuttajan metsästyksen mutta vastaavalla menettelyllä eivät halua suojella metsäpeuraa.. koska sen uhkaajana on susi . Todella ristiriitaista.
      Asian puitteissa ei lien muuta menettelytapaa kuin alkaa toimimaan kuten luontoliitto, joka asiassa valittaa koska se on oikeusvaltion periaatteita vaikka olisi kuinka ristiriidassa ihmisten mielipiteiden ja petojen aiheuttamien vahinkojen puitteissa.

    • Anonyymi00004

      Samaa mieltä aloittajan kanssa. Metsästysmatkailu kuten kaikki muukin matkailu tulisi kieltää tässä maailman tilanteessa. Ja susien "kannanhoidollinen" metsästys lopetettava. t. kainuulainen

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      286
      2963
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1751
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      61
      1283
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1213
    Aihe