"Cancel-kulttuuri (engl. cancel culture) on ilmiö, jossa henkilö, yritys tai julkisuuden hahmo asetetaan laajan julkisen kritiikin ja boikotin kohteeksi tämän loukkaavaksi tai epäeettiseksi koetun toiminnan tai lausuntojen takia, usein sosiaalisen median kautta, mikä voi johtaa......"
Chancel kulttuuria voi toteuttaa myös hiljaa ja näkymättömästi.
Ei asioi yrityksissä jotka käyttävät loukkaavia ja epäeettisiä henkilöitä liiketoimiensa edistäjinä.
Melko heikoilla jäillä yritys ja yrittäjät luistelevat jos liiketoimien edistäjiksi valitaan henkilöitä joilla on paljon seuraajia Youtubessa, välittämättä siitä tai edes seuraamatta minkälaisia arvoja kellokas kanavillaan levittää.
Chancel kulttuuri
23
217
Vastaukset
- Anonyymi00001
Meillä kaikilla on vaaleissa vain yksi ääni joka hukkuu vaalipäivänä vaaliuurnaan.
Mutta meillä on joka päivä mahdollisuus tehdä valintoja.- Anonyymi00009
Mestari ajoin mahtavan reissun kun vinku spurgut kohmelossa oksenteli.
Mestarille vinkkinä kannattaa tehdä sponssi sopimus Saksaan autokonserniin.
- Anonyymi00002
Ja älkäämme unohtako Janten lakia.
Janten lain käyttäjät naamioivat toimintansa cancel- kulttuuriksi, niin pääsevät helpommin vaikeuttamaan syyttämänsä henkilön elämää:
Janten laki on tarkoitettu kuvaamaan aikansa pikkukylän ilmapiiriä.
pienellä paikkakunnalla ei tule kehua itseään liikoja, tai kokeilla siipiään ja ottaa epäonnistumisen riskiä.
Janten lain säännöt:
Älä luule, että sinä olet jotain.
Älä luule, että olet yhtä hyvä kuin me.
Älä luule, että olet viisaampi kuin me.
Älä kuvittele, että olet parempi kuin me.
Älä luule, että tiedät enemmän kuin me.
Älä luule, että olet enemmän kuin me.
Älä luule, että sinä kelpaat johonkin.
Älä naura meille.
Älä luule, että kukaan välittää sinusta.
Älä luule, että voisit opettaa meille jotakin.
Älä luule, että on jotain mitä emme jo tietäisi sinusta.
Tätä Janten lakia yritetään tällä palstalla ajaa erittäin voimakkaasti erästä tubettaajaa kohtaan. Pohjimmaisena syynä tietenkin on kateus.- Anonyymi00004
Mistä häntä kohtaan vois isommin olla kateellinen??? Ehkä maallisesta mammonasta voi mutta en kyllä muuta keksi. Ei puolisoa,ei jälkikasvua,ei terveyttä,kiinteistöt arvottomia...ehkä romurautaa voi hieman kadehtia.
- Anonyymi00012
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mistä häntä kohtaan vois isommin olla kateellinen??? Ehkä maallisesta mammonasta voi mutta en kyllä muuta keksi. Ei puolisoa,ei jälkikasvua,ei terveyttä,kiinteistöt arvottomia...ehkä romurautaa voi hieman kadehtia.
Kateeton ei olisi edes kommentoinut kyllä sen huomaa..
- Anonyymi00003
Kateushan tuo itseasiassa lisää puhetta ja sitäkautta tuloja.
- Anonyymi00005
"Älä luule, että sinä olet jotain.
Älä luule, että olet yhtä hyvä kuin me.
Älä luule, että olet viisaampi kuin me.
Älä kuvittele, että olet parempi kuin me.
Älä luule, että tiedät enemmän kuin me.
Älä luule, että olet enemmän kuin me.
Älä luule, että sinä kelpaat johonkin.
Älä naura meille.
Älä luule, että kukaan välittää sinusta.
Älä luule, että voisit opettaa meille jotakin.
Älä luule, että on jotain mitä emme jo tietäisi sinusta."
Tuo ei ole mikään laki vaan luulotautisen horinaa.
Niin kuin joku tai jotkut olisivat olleet kateellisia metsämanille, mistä olisivat olleet kateellisia?
Tyhjän päiväisestä jankkaamisestako?- Anonyymi00022
Osui ja upposi ja kateellinen paljasti itsensä. Seisotko niin paljon sanojesi takana että kommentoisit nimelläsi? No etpä tietenkään..
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Osui ja upposi ja kateellinen paljasti itsensä. Seisotko niin paljon sanojesi takana että kommentoisit nimelläsi? No etpä tietenkään..
"Osui ja upposi ja kateellinen paljasti itsensä. Seisotko niin paljon sanojesi takana että kommentoisit nimelläsi? No etpä tietenkään.."
Miksi sinä et kommentoi nimelläsi anonyymillä keskustelusivustolla?
Itse en kirjoita mitään sellaista jota en pystyisi sanomaan myös asian osaiselle itselleen.
- Anonyymi00006
Ei saa'ana, ettäkö joku olisi mennyt metsään kyselemään lumikenkäilevältä metsämanilta matkalla Pösöilään, että mikä sinä luulet olevasi?
Melko rauhassa on varmasti saanut tuvan uunin vieressä ritariässää katsella ja myöhemmin peräkamarissa masinistien ja sätti-irmeleiden kanssa tietokoneella surfailla. - Anonyymi00007
Voi olla, että isä ja äiti ovat kautta rantain yrittäneet herätellä kotiin loisimaan jäänyttä poikaansa edes yrittämään jotakin.
Sieltä on jäänyt tunne, että liitto ja koko kylä rakuttaa.- Anonyymi00011
Sinä päädyit vanhempiesi opeilla vain vinkumaan.
- Anonyymi00008
"Tie sinäkii jottaen leepäs etteen"
- Anonyymi00010
Vanhempien on todella vaikeaa muotoilla sanojaan niin ettei patalaiska pojan vötkylä ota sanomisista nokkiinsa.
- Anonyymi00014
Vinkumisen ne sulle opetti kotona.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Vinkumisen ne sulle opetti kotona.
Ja totuus kun yllättäen poistui :))
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ja totuus kun yllättäen poistui :))
"Ja totuus kun yllättäen poistui :))"
Mikä v'tun totuus yllättäen poistui?
- Anonyymi00018
Jos olisin huimajuomien valmistaja niin metsäman ja pottukoira olisivat julkkiksia joita en edes konkurssin uhatessa palkkaisi konsulenteiksi.
Ihme ettei Olvi valmista "Seiväskanki" olutta ja "Lisvap'llu" lonkeroa.- Anonyymi00019
Mitäpäs sinä persaukinen palkkaisit.
- Anonyymi00020
"Mitäpäs sinä persaukinen palkkaisit."
Melko monta nälkäistä elämäni aikana söi pöydästäni.- Anonyymi00021
Ja sinä söit muiden.
- Anonyymi00024
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ja sinä söit muiden.
"Ja sinä söit muiden."
Pyyhi nokkasi. - Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
"Ja sinä söit muiden."
Pyyhi nokkasi.Se ainakin osu ja upposi spugen kirjoituksesta päätellen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 471025