Ainutlaatuinen kuva ei ole ilmainen raaka-aine

Anonyymi-ap

Digitaalisessa ajassa kuka tahansa voi olla silminnäkijä. Taskussa kulkeva puhelin mahdollistaa sen, että merkittävä hetki, onnettomuus, historiallinen tapahtuma tai poikkeuksellinen luonnonilmiö tallentuu sekunneissa kuviksi ja videoiksi. Juuri siksi on syytä pysähtyä kysymään: miksi näitä kuvia oletetaan saatavan medioiden käyttöön ilmaiseksi?

Ainutlaatuinen valokuva tai video ei synny tyhjiössä. Se edellyttää paikalla olemista, reagointikykyä, usein myös riskiä ja nopeaa harkintaa. Joskus kuvaaja on tilanteessa sattumalta, mutta usein hän on nähnyt vaivaa, liikkunut, odottanut tai jopa altistanut itsensä vaaralle. Tämä työ ja vastuu eivät katoa sillä perusteella, ettei kuvaajalla ole lehdistökorttia.

Media on liiketoimintaa. Uutiskuvat ja -videot lisäävät klikkauksia, katseluaikaa ja tilaajia. Ne tuottavat arvoa – myös silloin, kun ne ovat “lukijoiden lähettämiä”. Kun ainutlaatuinen sisältö julkaistaan ilmaiseksi, sen todellinen arvo katoaa näkyvistä, ja samalla heikennetään kaikkien kuvaajien asemaa. Ilmainen materiaali luo väärän odotuksen siitä, että visuaalinen sisältö on loputtomasti saatavilla ilman korvausta.

Usein vedotaan näkyvyyteen. Kuvaajan nimi mainitaan, ja se nähdään vastikkeena. Todellisuudessa näkyvyys harvoin maksaa laskuja, eikä se tuo oikeusturvaa, jos kuva leviää hallitsemattomasti eteenpäin. Ilman selkeitä sopimuksia tekijänoikeudet voivat hämärtyä, ja kuva saattaa päätyä käyttöön, jota kuvaaja ei ole tarkoittanut tai hyväksynyt.

On myös eettinen ulottuvuus. Onko oikein, että yksityishenkilö luovuttaa ilmaiseksi materiaalia, joka on kuvattu järkyttävässä tai vaarallisessa tilanteessa, samalla kun media hyötyy siitä taloudellisesti? Korvaus ei ole vain rahaa, vaan myös tunnustus siitä, että kuvaajan panos on merkityksellinen.

Siksi ainutlaatuista kuvaa tai videota ei kannata luovuttaa ilmaiseksi. Asiallinen korvaus, kirjallinen sopimus ja selkeät käyttöehdot suojaavat sekä kuvaajaa että mediaa. Ne viestivät, että visuaalisella sisällöllä on arvo – ja että tekijää kunnioitetaan.

Kun seuraavan kerran joku saa käsiinsä kuvan, jota “kenelläkään muulla ei ole”, kannattaa pysähtyä. Se ei ole vain tiedonmurunen muiden joukossa, vaan osa yhteistä todellisuuttamme. Ja sellaisella on aina arvo.

4

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Tuo on niin mennyttä aikaa...

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Kyllä paperikuvia on aivan erilaista katsella kuin digikuvia kännykän ruudulta.
      Katselin yli 20 vuotta sitten kuvaamiani kuvia jotka albuminsa paperisia, vaikka on rakeisuutta ja kuvattu liian vähäsä valossa niin kuvat tuntuu arvokkaammalle kuin digikuvat joita aloin kuvaamaan 2007.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Minä oon teettäny digikuvia paperille, kyllä niitä on kiva katella, jopa kivempi kuin menneen maailman filmikuvia, on tarkkuus ja värintoisto hieman eri luokkaa.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Miksi pitää kaikki saada kansalaisten nähtäväksi. Miksi esimerkiksi suuresta tulipalosta tai pahasta kolarista täytyy saada lehtien sivuille tai verkkouutisiin kuva?
      Mitä kansalaiset näistä kuvista saa itselleen kun on nähnyt ne?
      Minulle henkilökohtaisesti on ihan sama näenkö näitä kuvia vai en. En osta iltapäivälehteä siksi että siellä olisi kuva jostakin tulipalosta tai ketjukolarista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      532
      8990
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6190
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5253
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3952
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1916
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      105
      1435
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe