Ainutlaatuinen kuva ei ole ilmainen raaka-aine

Anonyymi-ap

Digitaalisessa ajassa kuka tahansa voi olla silminnäkijä. Taskussa kulkeva puhelin mahdollistaa sen, että merkittävä hetki, onnettomuus, historiallinen tapahtuma tai poikkeuksellinen luonnonilmiö tallentuu sekunneissa kuviksi ja videoiksi. Juuri siksi on syytä pysähtyä kysymään: miksi näitä kuvia oletetaan saatavan medioiden käyttöön ilmaiseksi?

Ainutlaatuinen valokuva tai video ei synny tyhjiössä. Se edellyttää paikalla olemista, reagointikykyä, usein myös riskiä ja nopeaa harkintaa. Joskus kuvaaja on tilanteessa sattumalta, mutta usein hän on nähnyt vaivaa, liikkunut, odottanut tai jopa altistanut itsensä vaaralle. Tämä työ ja vastuu eivät katoa sillä perusteella, ettei kuvaajalla ole lehdistökorttia.

Media on liiketoimintaa. Uutiskuvat ja -videot lisäävät klikkauksia, katseluaikaa ja tilaajia. Ne tuottavat arvoa – myös silloin, kun ne ovat “lukijoiden lähettämiä”. Kun ainutlaatuinen sisältö julkaistaan ilmaiseksi, sen todellinen arvo katoaa näkyvistä, ja samalla heikennetään kaikkien kuvaajien asemaa. Ilmainen materiaali luo väärän odotuksen siitä, että visuaalinen sisältö on loputtomasti saatavilla ilman korvausta.

Usein vedotaan näkyvyyteen. Kuvaajan nimi mainitaan, ja se nähdään vastikkeena. Todellisuudessa näkyvyys harvoin maksaa laskuja, eikä se tuo oikeusturvaa, jos kuva leviää hallitsemattomasti eteenpäin. Ilman selkeitä sopimuksia tekijänoikeudet voivat hämärtyä, ja kuva saattaa päätyä käyttöön, jota kuvaaja ei ole tarkoittanut tai hyväksynyt.

On myös eettinen ulottuvuus. Onko oikein, että yksityishenkilö luovuttaa ilmaiseksi materiaalia, joka on kuvattu järkyttävässä tai vaarallisessa tilanteessa, samalla kun media hyötyy siitä taloudellisesti? Korvaus ei ole vain rahaa, vaan myös tunnustus siitä, että kuvaajan panos on merkityksellinen.

Siksi ainutlaatuista kuvaa tai videota ei kannata luovuttaa ilmaiseksi. Asiallinen korvaus, kirjallinen sopimus ja selkeät käyttöehdot suojaavat sekä kuvaajaa että mediaa. Ne viestivät, että visuaalisella sisällöllä on arvo – ja että tekijää kunnioitetaan.

Kun seuraavan kerran joku saa käsiinsä kuvan, jota “kenelläkään muulla ei ole”, kannattaa pysähtyä. Se ei ole vain tiedonmurunen muiden joukossa, vaan osa yhteistä todellisuuttamme. Ja sellaisella on aina arvo.

4

222

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo on niin mennyttä aikaa...

    • Anonyymi00002

      Kyllä paperikuvia on aivan erilaista katsella kuin digikuvia kännykän ruudulta.
      Katselin yli 20 vuotta sitten kuvaamiani kuvia jotka albuminsa paperisia, vaikka on rakeisuutta ja kuvattu liian vähäsä valossa niin kuvat tuntuu arvokkaammalle kuin digikuvat joita aloin kuvaamaan 2007.

      • Anonyymi00004

        Minä oon teettäny digikuvia paperille, kyllä niitä on kiva katella, jopa kivempi kuin menneen maailman filmikuvia, on tarkkuus ja värintoisto hieman eri luokkaa.


    • Anonyymi00003

      Miksi pitää kaikki saada kansalaisten nähtäväksi. Miksi esimerkiksi suuresta tulipalosta tai pahasta kolarista täytyy saada lehtien sivuille tai verkkouutisiin kuva?
      Mitä kansalaiset näistä kuvista saa itselleen kun on nähnyt ne?
      Minulle henkilökohtaisesti on ihan sama näenkö näitä kuvia vai en. En osta iltapäivälehteä siksi että siellä olisi kuva jostakin tulipalosta tai ketjukolarista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe