Ainutlaatuinen kuva ei ole ilmainen raaka-aine

Anonyymi-ap

Digitaalisessa ajassa kuka tahansa voi olla silminnäkijä. Taskussa kulkeva puhelin mahdollistaa sen, että merkittävä hetki, onnettomuus, historiallinen tapahtuma tai poikkeuksellinen luonnonilmiö tallentuu sekunneissa kuviksi ja videoiksi. Juuri siksi on syytä pysähtyä kysymään: miksi näitä kuvia oletetaan saatavan medioiden käyttöön ilmaiseksi?

Ainutlaatuinen valokuva tai video ei synny tyhjiössä. Se edellyttää paikalla olemista, reagointikykyä, usein myös riskiä ja nopeaa harkintaa. Joskus kuvaaja on tilanteessa sattumalta, mutta usein hän on nähnyt vaivaa, liikkunut, odottanut tai jopa altistanut itsensä vaaralle. Tämä työ ja vastuu eivät katoa sillä perusteella, ettei kuvaajalla ole lehdistökorttia.

Media on liiketoimintaa. Uutiskuvat ja -videot lisäävät klikkauksia, katseluaikaa ja tilaajia. Ne tuottavat arvoa – myös silloin, kun ne ovat “lukijoiden lähettämiä”. Kun ainutlaatuinen sisältö julkaistaan ilmaiseksi, sen todellinen arvo katoaa näkyvistä, ja samalla heikennetään kaikkien kuvaajien asemaa. Ilmainen materiaali luo väärän odotuksen siitä, että visuaalinen sisältö on loputtomasti saatavilla ilman korvausta.

Usein vedotaan näkyvyyteen. Kuvaajan nimi mainitaan, ja se nähdään vastikkeena. Todellisuudessa näkyvyys harvoin maksaa laskuja, eikä se tuo oikeusturvaa, jos kuva leviää hallitsemattomasti eteenpäin. Ilman selkeitä sopimuksia tekijänoikeudet voivat hämärtyä, ja kuva saattaa päätyä käyttöön, jota kuvaaja ei ole tarkoittanut tai hyväksynyt.

On myös eettinen ulottuvuus. Onko oikein, että yksityishenkilö luovuttaa ilmaiseksi materiaalia, joka on kuvattu järkyttävässä tai vaarallisessa tilanteessa, samalla kun media hyötyy siitä taloudellisesti? Korvaus ei ole vain rahaa, vaan myös tunnustus siitä, että kuvaajan panos on merkityksellinen.

Siksi ainutlaatuista kuvaa tai videota ei kannata luovuttaa ilmaiseksi. Asiallinen korvaus, kirjallinen sopimus ja selkeät käyttöehdot suojaavat sekä kuvaajaa että mediaa. Ne viestivät, että visuaalisella sisällöllä on arvo – ja että tekijää kunnioitetaan.

Kun seuraavan kerran joku saa käsiinsä kuvan, jota “kenelläkään muulla ei ole”, kannattaa pysähtyä. Se ei ole vain tiedonmurunen muiden joukossa, vaan osa yhteistä todellisuuttamme. Ja sellaisella on aina arvo.

4

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo on niin mennyttä aikaa...

    • Anonyymi00002

      Kyllä paperikuvia on aivan erilaista katsella kuin digikuvia kännykän ruudulta.
      Katselin yli 20 vuotta sitten kuvaamiani kuvia jotka albuminsa paperisia, vaikka on rakeisuutta ja kuvattu liian vähäsä valossa niin kuvat tuntuu arvokkaammalle kuin digikuvat joita aloin kuvaamaan 2007.

      • Anonyymi00004

        Minä oon teettäny digikuvia paperille, kyllä niitä on kiva katella, jopa kivempi kuin menneen maailman filmikuvia, on tarkkuus ja värintoisto hieman eri luokkaa.


    • Anonyymi00003

      Miksi pitää kaikki saada kansalaisten nähtäväksi. Miksi esimerkiksi suuresta tulipalosta tai pahasta kolarista täytyy saada lehtien sivuille tai verkkouutisiin kuva?
      Mitä kansalaiset näistä kuvista saa itselleen kun on nähnyt ne?
      Minulle henkilökohtaisesti on ihan sama näenkö näitä kuvia vai en. En osta iltapäivälehteä siksi että siellä olisi kuva jostakin tulipalosta tai ketjukolarista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      117
      1603
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      51
      1028
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe