Haluaako seuraavaksi Hallituksessa olla Kok, Persut ja Kepu ?

Anonyymi-ap

Nyt näyttää että vaalit voittaa Sdp ,Mutta jos nämä kolme oikeisto puoluetta tekee sopimuksen että kukaan ei lähde viher-kommareiden kanssa Hallitukseen niin silloin Sdp ei voi muodostaa enemmistö Hallitusta.
Silloin Hallituksen muodostamis vastuu siirtyy toiseksi tulleelle puolueelle näillä näkymin Kok (Orvolle) Näin Orpo jatkaa Pääministerinä. ja näin Kepu ja Persut tulee Halllitukseen.

Tällainen sopimus on täysin laillinen ja onhan näitä sopimuksia jo muutenkin olemassa mm. Viher-Kommarit on sopineet etteivät Persujen kansssa lähde Ruotsissa ja Saksassa myös on vastaavia sopimuksia jne..

Tämä sopimus olisi kaikkien 3 oikeisto puolueen etu.
Kaikki pääsisi Hallitukseen ,muuten ei ole kuin kepulla ja Kok mahdollisuus päästä jos tätä sopimusta ei tehdä ja silloinkaan ei kummallakaan ole mahdolisuutta pääministerin salkkua saada ja molemmat joutuvat Kommareiden apu puolueeksi kuten Kepu viimmeksi ed. Hallituksessa josta seurasi kannatuksen lasku.
Esim. jos Kok tällaiseen alentusi niin siiitä tulisi alle 15 % puolue...
Kepu ei uskalla edes kokeilla enää (Vaikka on aina vaara että kepu pettää aina kuten sanan lasku sanoo... )

Vaikka vielä sopimusta ei ole tehty niin Sdp on Persujen suuntaa katkaissut sillat ja Kepu on ilmoittanut ettei vastaavaa Hallituusta tule kuten ed. oli niin yksi ainoa vaihto ehto Kok ,mutta se tarkoittaa että Sdp joutuisi pettämään kaikki vaali lupaukset vaikka se vaalit voittaisikin...jos haluaa Kok saada Hallitukseen.

Joten epäilen että Seuraava Hallitus on Kok,Persut ja Kepu Luultavasti Persut pienimpänä puolueena ,koska äänestäjät ei hyväksi Persujen rahan työntämistä Ukrainan sotaan johon ne on syyllistyneet ihan kuin kaikki muutkin puolueet ,mutta Persujen äänestäjät on Suomen rahat kuuluu Suomalaisille porukkaa vahviten ja se tulee näkymään seuraavien vaalien jälkeen..luultavasti Kepun kannatus nousee sen seurauksena vaikka samanlailla nekin työntää rahat sinne.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        245
        4402
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        123
        2859
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2612
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        86
        1585
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        116
        1508
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        49
        1229
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        85
        1164
      8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        192
        1030
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        996
      10. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        993
      Aihe