Saudi-Arabian öljyntuotanto on aina ollut amerikkalais-brittiläis-hollantilaisten yhtiöiden hallussa. Kuwaitin sotakin piti käydä tällä pienellä hiekkapläntillä, kun irakilaiset meinasivat anastaa sen huomattavat öljyvarat pois samoilta yhtiöiltä. Nyt on sitten suuruusjärjestyksessä Irakin vuoro. "Vapaus ja demokratia" ovat kauniita iskulauseita, jotka menevät kansaan kuin häkä kaikkialla. Taustalla on muuta. Symbolista jo Bagdadin valloituksessa oli se, että ministeriöt annettiin ryövätä putipuhtaiksi, mutta vain yhtä jenkit visusti suojasivat-öljyministeriötä. Kun sitten aikanaan jenkit Irakista lähtevät, hupsis, koko Irakin öljyntuotanto jää jenkkiyhtiöiden ja paikallisten juoksupoikien haltuun.
Joskus kaukaisessa tulevaisuudessa seuraava öljyrettelö syntyy Uzbekistanissa, jossa tunnetut käyttämättömät oljy- ja kaasuesiintymät ovat vielä suuremmat, kuin Saudi-Arabiassa. Siellä sitten jenkit ottavat mittaa venäläisistä. Toivon kasvavani koiranputkea siinä vaiheessa.
Joskus kaukaisessa tulevaisuudessa seuraava öljyrettelö syntyy Uzbekistanissa, jossa tunnetut käyttämättömät oljy- ja kaasuesiintymät ovat vielä suuremmat, kuin Saudi-Arabiassa. Siellä sitten jenkit ottavat mittaa venäläisistä. Toivon kasvavani koiranputkea siinä vaiheessa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://politicalhumor.about.com/library/images/blbushsuperw.htm
http://politicalhumor.about.com/library/images/blbushbozo.htm
http://politicalhumor.about.com/library/images/blbushwmd.htm
http://politicalhumor.about.com/library/images/blpic-powellpoint.htm
Samalla Israel saa parannettua turvallisuuttaan, kun köyhät jenkit tekevät likaisen työn Irakissa henkensä kaupalla. Wolfovitch-nimikin jo kertoo, keiden etuja hän ajaa siinä jenkki-intressien ohessa.
No kuka käski Saddamin mennä räpläämään Kuwaitiin? Ei kai Irakilla siihen mitään sen kummempaa "oikeutta" ole kuin muillakaan mailla. Kyllähän sen nyt piti tajuta että turpaan tulee.
Ja miksiköhän muuten Ranska oli niin kovasti Irakin sotaa vastaan? Ihan humanitaarista syistä varmaan... vai olisiko niin että Total ja muut ranskalaiset lafkat olivat niitä joilla oli Irak aika hyvin hallussa. Eli öljystähän tässä kaikessa on kyse, tottakai! Usein vaan tuntuu unohtuvan se että sen öljyn perässä ovat ihan samalla tavalla muutkin kuin USA.