Olen 13-vuotias tyttö, jolla on lievä/keskivaikea-akne ja minulla on sekaiho. Olen nyt käyttänyt Biothermin Acnopur-sarjan puhdistusainetta, kasvovettä ja täsmähoitoa kaksi viikkoa.Kosteusvoiteena olen käyttänyt Humektania. Sitä ennen käytin kosmetologin suosittelemaa (ja sieltä ostamaani) Gernetic-sarjan puhdistusainetta ja kasvovettä. Tuntuu, että vaihdettuani sarjaa olisi finnejä tullut enemmän.Apteekin tuotteita en ole kokeillut lainkaan. Kosmetologini sanoi, että minun kannattaisi mennä ihotautilääkärille (siitä on jo yli 2 kk), mutta en ole vieläkään mennyt, koska toivoin uusien aineiden rauhoittavan. Kosmetologi sanoi, että minulla on luultavasti hormonaalinen häiriö. Siis mitä se tarkoittaa? Määrääkö lääkäri juuri sen parantamiseen e-pillereitä? Mikäköhän on paras e-pilleri ja voiko lääkäriltä pyytää haluamaansa vai määrääkö se pillerit aivan tapauskohtaisesti? Kuinka nuori voi saada pillereitä, vai onko sillä mitään rajaa? Joutuuko pillereitä syömään kuureina ja kuinka monta kuuria?
Ihotautilääkäristä.
m.i.l.t.z.u
1492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Harva akneiho rauhoittuu pelkästään joillakin puhdistusaineilla. Kannattaa kokeilla esim. apteekista Basiron-voidetta jos sinulla on vain lievä akne. Missään nimessä ei saa käyttää jotain kuivattavia pesuaineita, silloin iho tulee vain pintakuivaksi. Esim. kosteusvoidetta sisältävä saippua hyvä vaihtoehto ja Humektan hyvä rasvana koska on jonkin verran antibakteerinen.
E-pillerit parantavat osan aknen. Niitä ei syödä kuurina, vaan niitä pitää syödä säännöllisesti ainakin 6kk että nähdään onko vaikutusta. Silloin ne ovat hyvä vaihtoehto jos tarvitaan ehkäisyä tai on esim. runsaat kuukautiset, jolloin pillereistä on muutakin hyötyä kuin pelkkä ihon paraneminen. JOs sinulla on vasta kk alkaneet, niin ei ehkä vielä kannattaisi aloittaa pillereitä. Ihoasiastasi voit olla yhteydessä alkuun ihan terveyskuskuslääkäriinkin. Hän voi määrätä e-pillerit, jotka yleensä akneongelmassa ovat Diane Nova, niilä todistetusti tehoa. Myös Yasmin mainostaa ihoa parantavaa vaikutusta, mutta mitä olen tutuilla seurannut niin se ei ole yhtä hyvä kuin Diane nova. Terveyskeskuslääkäri voi myös määrätä Basironia tehokkaampia paikallishoitoja (esim. avitcid, differin...). Jos niilläkään ei riittävää tehoa, niin sitten kannattaa pyytää lähete ihotautilääkärille. Antibioottiakin voi kokeilla, mutta niillä yleensä vain joitakin kk kestävä teho ja akne jälleen uusii.