Siinä ei paljon valoa ole. Kinkkua järsii. Siinäpä se, olisipa edes yksi ystävä, vaan ei ole.
Onneksi on sentään kissa.
Hauskaa joulua kaikille 🧑🎄
Yksinäinen joulu
16
365
Vastaukset
- Anonyymi00001
Älykkäillä ihmisillä on yleensä vähemmän ystäviä kuin tavallisella ihmisellä. Mitä älykkäämpi olet, sitä valikoivampi sinusta tulee. -Nikola Tesla-
- Anonyymi00002
Pörrätään rahan ympärillä, kuin mehiläiset hunajapurkilla, kun rahat loppuu, niin sen jälkeen vasta tiedät, ketkä on ystäviä.
- Anonyymi00003
Juise Leskisen kappale sika, on sopiva tähän joulun aikaan ja tapoihin.
- Anonyymi00004
Kissa on mainio seuralainen. ite kanssa yksin mutta Jeesus on elämässä kun tulin uskoon noin vuosi sitten niin olo on silti hyvä. Olemme muukalaisia tässä ajassa me uskossa olevat, tai ne jotka myöhemmin uskoon tulevat.
- Anonyymi00014
Niinhän me ollaan. Onko tosiaan siellä kuoleman rajan toisella puolella niin pahat oltavat, että aina yhä uudestaan ja uudestaan pitää tulla tänne kiusattavaksi ja pettymään?
Minä kuolin pikkupoikana omaa kiltteyttäni ja hyväuskoisuuttani aivan turhan takia. Sitten siellä sain toipua jonkin aikaa ja olisin halunnut olla yhä siellä lepäämässä, mutta minulla oli tieto, että pakko on syntyä uudestaan. En olisi halunnut, mutta ei siinä minun halujani kysytty. Toki kerottiin tulevasta elämästäni yksi hyvä ja kaksi pahaa asiaa. Ja nyt, yli 80 v jälkeen täytyy tunnustaa, että näin kävi kuin kerrottiin, vaikka joskus vähän mutkan kautta.
Enää en halua tänne yhtään kertaa uudestaan - paitsi jos se Helvetti onkin siellä eikä täällä Maan päällä, kuten toisaalta on kerrottu. Maanhan pitäisi olla tämän maailmankaikkeuden vankilaplaneetta, varsinainen Helvetti.
Onko muuten niitä muitakin maailmankaikkeuksia?
- Anonyymi00005
Katsopas youtubessa Precept-suomi nimistä kanavaa. Siinä kovia menetyksiä kokenut lääkäri kertoo uskosta ja Jumalasta. Monenlaista hyvää kuunneltavaa.
- Anonyymi00006
Hyvää joulua myös itsellesi!
Kissa kainalossa on kiva köllötellä, sitä ei passaa yhtään väheksyä. Sanoohan vanha sananlaskukin että "Parempi kissa kainalossa, kuin kymmenen puun oksalla", vai miten se nyt menikään ;)
Huomenna pötkähdät sohvalle pitkälleen, otat kissan kainaloon, nostat toisen jalan sohvan selkämykselle ja katsot telkkarista kyynelkanavat auki saavaa Myrskyluodon Maijaa. Näin itse teen, mutta kissaa ei satu olemaan. - Anonyymi00007
Onneksi joulu on vain kerran vuodessa 🥶
- Anonyymi00008
Ja onneksi se on taas pian ohi!
- Anonyymi00009
Kissa on paras ystävä. Onnea sinulle ja hyvää joulun jatkoa.
- Anonyymi00010
Kissa on hyvä kotiapulainen, varsinkin maalla pitää mahdolliset hiiret kurissa.
- Anonyymi00011
Kissa ei kadehdi tai juorua.
- Anonyymi00012
Se alkaa tämä joulu olla taputeltu, onneksi.
- Anonyymi00013
Aikaisemmin jos on joutunut hiki hatussa tekemään joulun eteen töitä, niin voihan vapaudesta nyt sitten nauttia vaikka yksin.
- Anonyymi00015
Siinäpä se Joulun aika taas meni. En edes kämppää viitsinyt imuroida. Ostin punalaputettuja herkkuja ja kilon painoista kanasalaattia kaksi ja puoli päivää söin. Nyt menossa punalaputettu sillisalaatti jossa vakiintuneen tavan mukaan sillit menneet parempiin suihin, salaattiin vain lusikallinen sillinsuolavettä. Kiitos siitäkin vähästä, Saarioinen; ilmoitittehan tuoteselosteessa silliä olevan 12 %, vaikka oli pyöreät 0 %. Kauppa se on, joka kannattaa ja kauppiaan motto kautta aikojen: "oikein, väärin, kokoon käärin".
Pahaa Joulua vastakin, toivottaa eläkeukko 82 vuotta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708