Työntekijät eivät saa pitää lakisääteisiä lomiaan koska heidän on tärkeämpää olla myöntämässä etuuksia matuille.
Kela kieltää joululomat
Anonyymi-ap
12230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Malmin ruokajonossa ei ollut matuja, ainoastaan suomalaisia. Matuilla on niin hyvät etuudet ettei tarvitse mennä ruokajonoihin.
Muhammadit ja Fatimat eivät syö kinkkua.
Khatia pureskellessa menee heidän joulunsa.
Kokoomuspolitiikka huipussaan. Tuskin Kelan ihmisten tarvii Joulua töissä olla???
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/67d7f8de-b3f7-440a-81e8-3675cfc0dc3d
Kulttuurinrikastajista on pidettävä huolta.
Suomalaisten asioita käsitteleviltä on Kelan konttoreista poistettu tuolit.
Läpäri baaritiskimäisellä pöydällä ja seiso koko päivä nostaa kuulemma tehokkuutta.
Matujen etuuskäsittelijöillä on omat työpisteet, tuolit,työpöydät ja kunnolliset päätteet jota läpäri vain tukee..
Ei ole mikään pakko tehdä etätöitä kun se on liian rasittavaa..
Kelan konttorissa kuultua:
" Niin että riittääkö tuhat viisisataa? Mies pysyy vaiti ja hetken päästä virkkailija jatkaa kuuluvaa yksinpuheluaan...No laitetaan aluksi kolmetuhatta ".
Hetken päästä mies lähtee sanomatta sanaakaan ja seuraava etuisuuden saaja ohjataan virkailijan eteen ohitse muiden jonottajien..
Matuille raha virtaa ulos rajattoman budjetin myötä..
Suomalainen Kelan elätiksi työnantajansa konkurssin aiheuttaman työttömyyden myötä joutunut jonotti puolitoista tuntia yli varaamansa ajan.
Hän ei saanut talvitakkia ei talvikenkiäkään kun "sinulla on tuota laskennallista ylijäämää edellisiltä kuukausilta etkä ole oikeutettu saamaan etuisuuksia.."
Kela taitaa olla suljettu joulun pyhinä.
9.1.2026 asti lomakielto.
Taikaseinä avoinna myös jouluna.
Matu ei vietä joulua, matu haluaa omat hänelle kuuluvat rahansa.
Ensin rahat, sitten "seurustelu" suomivosujen kanssa.
Ihania pelihetkiä.