kiinnostaisi ensisijaisesti suomalaisten työttömien työllistäminen. SDP?

Anonyymi-ap

Kello käy arvelee Purrakin?
Anonyymi-ap
2025-07-16 15:49:33

Hillitön mamutus tuhoaa paitsi hyvinvointiyhteiskunnan
Anonyymi-ap
2025-07-16 14:45:39

ay-liikkeitä kiinnostaisi ensisijaisesti suomalaisten työttömien työllistäminen.
Anonyymi-ap
2025-07-16 14:44:15

Ay-liikettä ei kiinnosta suomalaisten työllistäminen.

Näin sanoo PS:n puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra juuri ilmestyneessä Perussuomalainen-lehdessä.

Purran mukaan yksi tärkeimmistä asioista, jonka suomalaista ay-liikettä pitäisi nykypäivänä kiinnostaa, on halpamaahanmuutto.

– Hillitön mamutus tuhoaa paitsi hyvinvointiyhteiskunnan, se tuhoaa myös duunarin oikeudet. Ei todellakaan paikallinen sopiminen tai se, että sosialistien mielestä surkeaa hallitusta ei saa enää vastustaa lakkoilemalla yhtä kauan kuin ennen! Purra lataa.

Purran mukaan PS on ainoa puolue, joka on jo vuosia pyytänyt ay-liikettä puuttumaan voimakkaasti tähän ilmiöön ja tekemään sen yhdessä perussuomalaisten kanssa.

– Mutta näin ei ole tapahtunut. Mieluummin järjestöt pitävät hajurakoa hallituksen kakkospuolueen linjoihin kuin etsivät ratkaisuja suomalaisen työntekijän arvonalenemiseen ja nöyryyttämiseen, Purra sanoo.

– Sateenkaarimarsseille mennään, Lähi-idän tilanteeseen otetaan kantaa, kehitysapua pitäisi antaa, mutta työmarkkinoitamme eniten muuttavaan ilmiöön ei uskalleta puuttua, koska se on niin persua, Purra arvostelee.

Purra toivoo, että ay-liikkeitä kiinnostaisi ensisijaisesti suomalaisten työttömien työllistäminen.

IL

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      376
      12487
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      265
      5469
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      217
      3976
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      235
      2825
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      18
      2030
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1864
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      166
      934
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      895
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      802
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe