Oliko Jeesus maailman ensimmäinen vasemmistolainen? Ja Pontius Pilatus ensimmäinen persu?

Anonyymi-ap

Jeesus sanoi aikanaan, että jos sinulla on kaksi ihokasta, anna toinen sille, jolla ei ole yhtään. Kaunis opetus, mutta toisaalla Raamatussa Jeesus sanoo, että köyhät teillä on aina keskuudessanne.

Ymmärsikö Jeesus jo eläessään ja opettaessaan, että maailmasta ei koskaan tulisi oikeudenmukaista?

"Jumala ja mammona

»Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle. Täällä tekevät koi ja ruoste tuhojaan ja varkaat murtautuvat sisään ja varastavat. Kootkaa itsellenne aarteita taivaaseen. Siellä ei koi eikä ruoste tee tuhojaan eivätkä varkaat murtaudu sisään ja varasta. Missä on aarteesi, siellä on myös sydämesi.

»Silmä on ruumiin lamppu. Jos silmäsi on terve, koko ruumiisi on valaistu. Jos silmäsi ovat huonot, koko ruumiisi on pimeä. Jos siis se valo, joka sinussa on, on pimeyttä, millainen onkaan pimeys!

»Kukaan ei voi palvella kahta herraa. Jos hän toista rakastaa, hän vihaa toista; jos hän toista pitää arvossa, hän halveksii toista. Te ette voi palvella sekä Jumalaa että mammonaa."

Lähde: Matteus 6

"Pontius Pilatus oli Juudean roomalainen prokuraattori noin vuosina 26–36 jaa.[1] Apostolisen uskontunnustuksen ja muun kristillisen perinteen mukaan hän vaikutti Jeesuksen tuomitsemiseen ja teloittamiseen. Legendojen ja perimätiedon mukaan hänen puolisonsa oli Claudia Procula."

https://fi.wikipedia.org/wiki/Pontius_Pilatus

19

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jeesus tosiaan oli aateiltaan vasemmistolainen. Sen tunnustavat kaikki kirkon oppineet.

    • Anonyymi00002

      Kyllä oli jeesus oli vasemmistoanarkisti, josta juutalaiset halusivat päästä eroon, ja delegoivat tehtävän roomalaisille. Koska Roomalaistenkin mielestä jeesus oli kansankiihottaja niin asiasta syntyi helposti yhteisymmärrys ja Roomalaiset hoitivat asian tunnetulla tavalla. Nykyisinkin valtaapitäviä häiritseviä toisinajattelevia ihmisiä siivotaan pois tieltä. Jossain päin se tehdään hienovaraisemmin esimerkiksi mustamaalaamalla henkilön maine, taikka yksinkertaisesti heitetään kerrostalon ikkunasta ulos, osa passitetaan vankilaan virumaan.

    • Anonyymi00003

      Ensimmäiset persut ilmaantuivat ainakin 10 000 vuotta sitten.

      • Anonyymi00006

    • Anonyymi00004

      Marx suurelta osin kopioi Raamatun kommunismiksi
      Paha vaan kun teki puoluejohtajasts Jumalan , diktaattorin .

      • Anonyymi00005

        Marxista on kyllä aika pitkä matka Jeesukseen. Jos Marxin katsotaan edustaneen kommunistista ajattelua, niin tässä valossa Jeesus edustaisi nykypäivänä enemmänkin sosialidemokraattista ajattelua.

        Oliko "suuri johtaja" eli Jumala sitten kommunisti? Raamatussahan löytyy tuomitsevia kannanottoja Jumalalta, jotka ovat varsin brutaaleja esityksiä.

        Kaikkivaltias (kommunisti?) ei siis uhrannut itseään vaan humaaniin ajatteluun taipuvaisen poikansa "syntiemme tähden"?


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Marxista on kyllä aika pitkä matka Jeesukseen. Jos Marxin katsotaan edustaneen kommunistista ajattelua, niin tässä valossa Jeesus edustaisi nykypäivänä enemmänkin sosialidemokraattista ajattelua.

        Oliko "suuri johtaja" eli Jumala sitten kommunisti? Raamatussahan löytyy tuomitsevia kannanottoja Jumalalta, jotka ovat varsin brutaaleja esityksiä.

        Kaikkivaltias (kommunisti?) ei siis uhrannut itseään vaan humaaniin ajatteluun taipuvaisen poikansa "syntiemme tähden"?

        Jeesus oli anarkisti.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Jeesus oli anarkisti.

        Mihin sanomisiinsa sekä tekemisiinsä viitaten?


    • Anonyymi00007

      Fidzisaarten viisaat ihmettelivät eurooppalaisia saarille tulleita persuja jotta jos valkopersulla on sata mattoa ja punapersulla ei ensimmäistäkään niin ennemmin kuin valkopersu antaisi punapersulle yhden maton niin valkopersu solvaa punapersua siitä jotta hänellä ei ole mattoa.

    • Anonyymi00008

      Jeesus oli kommunisti homo

      • Anonyymi00009

        Kyllä Jeesus oli naisen kanssa naimisissa. Kysy vaikka Päiviltä taikka Timolta.


      • Anonyymi00010

        PS:n akselerationistisiiven kannanotto? Saatana on sitten äärioikeistolainen natsi?


    • Anonyymi00011

      Jeesuksen opetukset kiinnostivat luonnollisesti eniten keskiluokkaa eli fyysistä työtä tekeviä käsityöläisiä, maanviljelijöitä ja kalastajia sekä yhteiskunnan alinta kastia.
      Yläluokka maanomistajat ja papisto eivät tykänneet.

      Näin ollen voisi sanoa, että Jeesus oli "vasemmistolainen". Kuitenkin koko länsimainen oikeusjärjestelmä ja sivistys pohjautuu Jeesuksen opetuksiin.

      Nykymenoa katsellessa on pakko kysyä, missä vaiheessa KD-läiset ja muut perskokkareiset porvarit pyllistivät kristinuskolle?

    • Anonyymi00013

      Persut on homoja.

    • Anonyymi00014

      Raamattu on kommunismia

      • Anonyymi00017

        Siksi persu lukeekin Mein Kampfia sekä 21 polkua pimeyden valtakuntaan-opusta, joka sisältää myös tynkkysteleviä elementtejä? Okkultistista, äärioikeistolaista fasismia.

        "Yksi kirjan erikoisimmista kuvauksista liittyy rituaaliin nimeltä Mieleenpalauttamisen seremonia, joka kirjan mukaan toistuu 17 vuoden välein. Rituaalissa 21-vuotias tarjoutuu vapaaehtoisesti toimimaan ”uhrattavana pappina”.

        Kirjan mukaan kesäpäivänseisauksena tapahtuvassa rituaalissa mies surmataan sukupuoliyhdynnän jälkeen ja veri kerätään maljaan. Verestä valmistetaan myöhemmin rituaalisesti käytettäviä pikkuleipiä.

        Tällainen uhrautuminen sisältää kirjan mukaan ”valtavan energialatauksen”, jota voi käyttää ”pimeyden voimien manifestoitumiseen maan päälle”."

        https://yle.fi/a/74-20058829


    • Anonyymi00015

      Pilatus meni mölyjoukkion mukana, tyypillistä persuilua siis.

      Mutta persu ei pese käsiään. Edes vessan jälkeen.

    • Anonyymi00016

      Jeesus oli aikansa anarkistinen uusvasemistolainen joka vastusti pääoman valtaa.

      • Anonyymi00020

        Ajoi Temppelin esipihan rahanvaihtajat matkoihinsa vaan miten toimi Katolinen kirkko anekaupan aikana. Tietääkö Timo Soini jotta miksi katolilaiset ovat vääräoppisia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      28
      3119
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      54
      2567
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      41
      2361
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1328
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      301
      1251
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1006
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      972
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      79
      938
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      848
    Aihe