On nimittäin tuo vero noussut viime vuosina melkoisesti, kun verotuspohjaa on muuteettu niin, että siitä kirkko hyötyy toistakymmentä prosenttia.
Vuonna 2026 keskiverto maksaja maksaa jo n. 500€ kirkolle, ja jos on paremmin ansaitseva pariskunta niin 2 000 euroa ei ole kaukana.
Ja mitä sillä saa?
Hautauskulkuistakaan ei saa minkäänlaista alennusta, vaikka olisi maksanut 50 vuotta!
Vuonna 2026 keskiverto maksaja maksaa jo n. 500€ kirkolle, ja jos on paremmin ansaitseva pariskunta niin 2 000 euroa ei ole kaukana.
Ja mitä sillä saa?
Hautauskulkuistakaan ei saa minkäänlaista alennusta, vaikka olisi maksanut 50 vuotta!
Vastaukset 10
Vanhimmat
En voi ymmärtää, miksi joku kuuluu kirkkoon. Itse erosin 15 vuotta sitten.
Jokainen tekee oman valintansa, mutta toisaalta, taitaa aika monen kohdalla tuo jäsenyys olla enemmän vaan puhdas tapa, ei varsinaisesta uskosta johtuva, joten sikäli satojen eurojen maksu joka vuosi tuntuu aika kummalliselta.
Kuinkahan monta ihmettelyä tästä aiheesta vielä tulee?
Joka sivulla samaa...Onko vaikeata elämässä muiden asiat ei kuulu kenellekään varsinkaan Poripalstalle.
Evankelis-luterilaisen kirkon tuloveroprosentti on vuonna 2026 1,5%.
Mitenkähän veropohjaa on muutettu viime vuosina niin paljon, että kirkko olisi hyötynyt toistakymmentä prosenttia?
Valtio maksaa joka tapauksessa, jos et itse kirkolle veroa maksa. Hyvä tuloinen maksaa vähemmän tuloveron muodossa kirkkoon kuulumattomana, nykyisen hallituksen verohelpotusten myötä.
Ei kannata maksaa.
Käyttekö usein sunnuntaisin kirkossa? Itse makaan siihen aikaan alasti sängyssä mieheni kuumassa syleilyssä.
Oleyto naispappeja?
En. Mutta kultturiperimä on etten vastusta Suvivirttä keväisin. Se kuuluu olla vaikka ei kuulu kirkkoon.