Mutta hyvään kommunikaatioon tarvitaan kaksi. Toinen toista auttaen.
En löydä enää aloitusta
Anonyymi-ap
14256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oletko yrittänyt? Oletko pyytänyt anteeksi? Oletko tehnyt tilannetta selväksi?
Kyllä olen yrittänyt. Nyt tuntuu että olisi pitänyt uskoa aikaisemmin, että häntä ei kiinnosta.
Ole sitten hiljaa jo
Tottakai tarvitaan.
Jotkut ihmiset ovat sellaisia ettei heille voi sanoa mitään, muuten ottavat itseensä esimerkiksi jos vastaa miksi ei halua mitään niin tietää jo että sieltä tulee lavallinen sontaa niskaan. Parempi siis olla kertomatta.
Voit vaikuttaa vain omaan käytökseen ja käyttäyttä typerästi tai arvostavasti. Viimeiseen asti.
Ja jotkut yrittä yrittä yrittä vaan
Miten tilanne pääsee tuohon pisteeseen? Oletko antanut ymmärtää muuta, kuin mihin olet valmis?
Missä tahansa kohdassa voi laittaa stopin
Tallenna hyvät ketjut kirjanmerkkeihin.
Missä on puhelimen kirjanmerkit?
Kysy tekoälyltä, miten tallennat oman merkkisen puhelimesi kirjanmerkkeihin tietoja.
Vetäydyn itse syrjään jos huomaan että tarvitsen kohtuuttoman paljon apua toiselta siihen kommunikointiin. Hyvä olla esittämättä itsestä liikoja, liikoja vaativille.
Tapasin pari vuotta sitten komean, venäläisen miehen. Mutta meillä ei ollut yhteistä kieltä ja käytimme kommunikointiin kääntäjää puhelimesta. Ei osannut englantia, ruotsia tai suomea. En sitten lähtenyt hänen matkaansa. Piakkoin hän olikin yhdessä naapurista tutun, venäläisen rouvan kanssa. Ajattelin, että hyvä kun heillä on se yhteinen kieli. Olisin minä silti voinut alkaa opiskelemaan venäjää ja voin kai vieläkin.