säilöönottokeskuksesta lauantaina paennut mies on edelleen vapaalla jalalla.

Anonyymi-ap

Asukkaita ei kuitenkaan ole kielletty pitämästä yhteyttä ulkomaailmaan.
Anonyymi-ap
2025-12-29 10:40:01

Maija Aalto HS
10:08 | Päivitetty 10:32
Lue tiivistelmä

Helsingin Metsälän säilöönottokeskuksesta lauantaina paennut mies on edelleen vapaalla jalalla.

Kaksi miestä yritti karata lauantai-iltapäivänä ulkoilun aikana köysitikkaan avulla yli kolmimetrisen aidan.

Poliisi epäilee molempia miehiä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja tutkii tapausta rikosnimikkeillä vangin karkaaminen ja vangin laiton vapauttaminen.

Helsingin Metsälän säilöönottokeskuksesta lauantaina paennut mies on edelleen vapaalla jalalla.

Kaksi miestä yritti karata lauantai-iltapäivänä Metsälästä ulkoilun aikana. Heitä auttaneet ihmiset heittivät miehille köysitikkaat, jonka avulla he yrittivät yli kolmimetrisen aidan.

Toinen miehistä jäi kiinni aidan yläosaan ja säilöönottokeskuksen henkilökunta esti hänen pakonsa. Toinen karkasi eikä poliisi ole vielä tavoittanut häntä.

Poliisi epäilee molempia miehiä virkamiehen eli tässä tapauksessa keskuksen henkilökunnan väkivaltaisesta vastustamisesta.

”Siinä laitettiin ihan fyysisesti hanttiin. Kukaan ei loukkaantunut vakavasti, mutta toki henkilökunnan mahdolliset vammat tarkistettiin”, kuvailee rikoskomisario Anssi Enqvist.

Tapausta tutkitaan myös rikosnimikkeillä vangin karkaaminen ja vangin laiton vapauttaminen. Pako oli etukäteen järjestetty ja suunniteltu. Ulkopuolella odottamassa oli useita ihmisiä, jotka poistuivat aidan ylittäneen miehen kanssa nopeasti paikalta.

Poliisi käy nyt läpi saamiaan vihjeitä ja etsii miestä Helsingistä tai tarvittaessa laajemmalta alueelta. Mies oli kuten muutkin keskuksessa odottamassa maasta poistamista

”Poliisin tiedossa ei ole mitään sellaista, minkä perusteella voisi epäillä, että hän olisi vaarallinen ulkopuolisille”, Enqvist kertoo.

Poliisi sai hälytystehtävän miehen karkaamisesta lauantaina kello 15.10.

Keskuksen asukkailla on oikeus ulkoilla tunti päivässä. Se muistuttaa kuitenkin vankilaa siinä mielessä, että sieltä ei saa poistua, ikkunoissa on kalterit ja pihaa ympäröi korkea aita.

Asukkaita ei kuitenkaan ole kielletty pitämästä yhteyttä ulkomaailmaan.

Maahanmuuttoviraston säilöönottoyksiköihin viedään muun muassa turvapaikanhakijoita, jotka ovat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen ja joiden arvellaan vastustavan maasta poistamista tai katoavan.

Niihin voidaan lukita myös ulkomaalaisia, joiden henkilöllisyydestä on epäselvyyttä. Samoin rikoksia tehneet tai niistä epäillyt ulkomaalaiset voidaan ottaa säilöön. Suomessa on kaksi säilöönottoyksikköä.

PS. vain kuluja ja vaaraa maahanmuutosta? vasemmistoliitto ei uutisoi tämmösistä asioista?

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        406
        2629
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        84
        1995
      3. 158
        1541
      4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        61
        1448
      5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        17
        1396
      6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        502
        1241
      7. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        144
        1032
      8. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        50
        1024
      9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

        Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
        Suomussalmi
        44
        890
      10. Haluatko enää nähdä mua mies?

        Se on täysin sinusta kiinni.
        Ikävä
        71
        882
      Aihe