Jätekeräys talosta 1560 euroa vuosi

Anonyymi-ap

Paperit jätteet bio

9

532

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Taitaa olla lähellä normaalia alveineen

    • Anonyymi00002

      Kohtuu kulutus

    • Anonyymi00003

      Alv 29%

    • Anonyymi00004

      Naapurilla 2500 euroa

    • Anonyymi00007

      Meillä kerrostalossa jätemaksut vuodessa on 15 tuhatta euroa ja siinä vasta normi maksu sen lisäksi tulee ylimääräiset noudot ja ym, ei sinänsä paha kun ajattelee per asunto ja astia määrät, asuntoja on 101.

      • Anonyymi00008

        Hirveitä summia.
        Ja ihminen kädet likaisina raataa jätteiden kierrätyksessä.
        Ei ihme että jatkuvasti tulee uusia firmoja ja autoja,ja usein ajavat.
        Niiden jättipäästöistä ei puhuta.
        Kuten myöskään ei lumi-ym.koneiden.
        Eikä huoltofirmojen paku-ajeluista ja tyhjäkäynneistä.
        Lait koskee vain yksityistä kansalaista.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Hirveitä summia.
        Ja ihminen kädet likaisina raataa jätteiden kierrätyksessä.
        Ei ihme että jatkuvasti tulee uusia firmoja ja autoja,ja usein ajavat.
        Niiden jättipäästöistä ei puhuta.
        Kuten myöskään ei lumi-ym.koneiden.
        Eikä huoltofirmojen paku-ajeluista ja tyhjäkäynneistä.
        Lait koskee vain yksityistä kansalaista.

        Aivan. Lasiauto hakee lasit, yx auto hakee ns normijätteet, sit tulee pahvinkeräysauto, sit metalliauto, sit hakeen joku auto muun paperin, sit biojätehakija, sit jääkaappien ym paskan hak7jat. Ai sitä rallia😂😂. Minusta tuo kertoo tyhmistä päättäjistä, ei mistään muusta.
        Osan rojuistaan ihmiset itse roudaa ympäriinsä. Olisiko järjen käyttö sallittua edes joissain asioissa? Ei ole. Sairasta touhua.


    • Anonyymi00010

      Bisnestä tälläkin asialla tekevät. Kotitaloudet maksajina.
      Esim. meillä pienessä taloyhtiössä asuvina 2:n henkilön taloudessamme oli viime vuoden jätemaksut n.500 euroa. Pienistä tuloista se on iso menoerä ja pelkistä jätteistä.

    • Tuo kuulostaa aika kovalta hinnalta. Sekajäte taitaa olla kallein jätelaji, joten lajittelemalla voi säästää pitkän pennin jätemaksuissa. Paperin, metallin, kartongin, muovien jne. itse toimittaminen keräyspisteisiin on ilmaista, joten jos lajittelee kaiken ja vie kerättävät itse pisteelle esim. kauppareissun yhteydessä, sekajätettä tulee yhdeltä ihmiseltä niin vähän, että ainakaan itselläni ei tule pieni 120 l astia täyteen kahdeksassa viikossa. Minimi-tyhjennysväli on (taajaman ulkopuolella) tuon 8 viikkoa, ja näin jätemaksuja tulee vuodessa ehkä satasen verran tai vähän vähemmän – keräysyrityksestä riippuen.

      Lajittelu on varsin helppoa, kun kotona on toimiva lajittelupiste. Sen laittamisessa kuntoon auttaa tarvittaessa ammattijärjestäjä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      72
      1487
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      97
      1113
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      29
      991
    4. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      977
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      903
    6. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      894
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      55
      829
    8. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      129
      794
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      754
    10. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      184
      745
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      727
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      664
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      48
      658
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      605
    15. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      568
    16. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      567
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      540
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      507
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    20. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      47
      500
    Aihe